Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Stalo se

Když se střetávají dva velké symboly plodnosti...

Tak se jmenuje včerejší článek na internetových stránkách deníku Independent ironicky komentující spor kolem obrazce, který se v minulých dnech objevil vedle pětapadesátimetrové kresby obra vyrytého do křížového podloží poblíž vesnice Cerne Abbas v hrabství Dorset. Je jím nekorunovaný obr popkultury Homer Simpson.

Tak se jmenuje včerejší článek na internetových stránkách deníku Independent ironicky komentující spor kolem obrazce, který se v minulých dnech objevil vedle pětapadesátimetrové kresby obra vyrytého do křížového podloží poblíž vesnice Cerne Abbas v hrabství Dorset. V sousedství vyobrazení nahého muže se vztyčeným falusem, jehož vznik vědci podle dostupných záznamů datují do sedmnáctého století, totiž nyní nalezla místo podobizna chlapíka, jehož choulostivé tělesné partie jsou naštěstí zakryté spodním prádlem. V ruce netříme kyj, ale koblížek, ale je to také obr. Nekorunovaný obr popkultury. Jmenuje se Homer Simpson.

Za projektem nestojí místní recesisté nebo konceptuální umělci. To se jen kvapem blíží premiéra dlouho očekávaného celovečerního dobrodružství nejoblíbenější animované rodinky na světě. Reklamní tvůrci na obří ornament vyplácali 200 litrů bílé, vodou smazatelné barvy (samozřejmě ekologicky nezávadné), takže by Homerova silueta měla postupně blednout a nakonec úplně zmizet.

V to také doufají zástupci místní pobočky Pohanské federace, pro něž je obrazec vytesaný v křídě posvátným místem. Vědci se nyní přiklánějí k názoru, že jde o karikaturu Olivera Cromwella, který byl svými nepřáteli často posměšně nazýván Herkulem. Mnozí ale stále soudí, že jde o starodávný keltský symbol plodnosti. Oblíbenou výletní destinaci bezdětných párů, které se mezi čarami obrazce pokoušejí počít vysněného potomka, chtějí pohané bránit i pomocí magie. „Uděláme nějaká kouzla s deštěm, abychom to spláchli,“ nechala se slyšet jejich zástupkyně Ann Bryn-Evansová.„Přála jsem si trochu sucha, ale změnila jsem názor,“ dodala v narážce na prozatimní mokré léto.

Některé výtky paní Bryn-Evansové je ale možné brát vážně: „Je to velmi neuctivé a už vůbec ne esteticky potěšující.“ Vedle urostlého nahého svalnatce se rozteklá hrouda tuku známá jako Homer Simpson vyjímá skutečně jako pěst na oko. Dá se debatovat o tom, jestli reklama obecně neúměrně nezasahuje do tváře krajiny. Na rozdíl například od obřích monumentů ve tvaru orlů po stranách českých silnic má ale tahle simpsonovská reklamní kampaň dvě výhody. Za pár týdnů po ní pravděpodobně nebude ani stopy a hlavně – má aspoň vtip.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].