Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Stalo se

Čím se splachuje v Číně

Po nedávných zprávách o záměru čínských úřadů vyasfaltovat v souvislosti s blížící se olympiádou silnici k úpatí Mount Everestu a zakázat sprosté nadávání na veřejnosti dnes do Česka dorazila další pozoruhodná informace. Podle agenturních zpráv na jihozápadě ve městě Čonking postavili na ploše deseti tisíc metrů čtverečních čtyřpatrové veřejné záchodky, ve kterých si může najednou ulevit až tisíc lidí.

Po nedávných zprávách o záměru čínských úřadů vyasfaltovat v souvislosti s blížící se olympiádou silnici k úpatí Mount Everestu a zakázat sprosté nadávání na veřejnosti dnes do Česka dorazila další pozoruhodná informace. Podle agenturních zpráv na jihozápadě ve městě Čonking postavili na ploše deseti tisíc metrů čtverečních čtyřpatrové veřejné záchodky, ve kterých si může najednou ulevit až tisíc lidí.

„Šíříme kulturu toalet. Lidé mohou poslouchat zklidňující hudbu a nebo se dívat na televizi. Po použití toalety budou šťastní,“citovala agentura AP jistého představitele městského úřadu, který chce dát budovu zapsat do Guinessovy knihy rekordů.

Nejde jen tak o nějakou obyčejnou sanitární keramiku. Muži si mohou vyzkoušet, jaké to je ulevit si na porcelánová záda předkloněné dívky či jaký je to pocit rozepínat si poklopec přímo před soškou Panny Marie. Ženy zase ocení mísy umístěné v historizujících místnostech vyzdobených egyptskými motivy. Obě pohlaví pak mohou odlehčit svému organismu pod širým nebem v sekci nezastřešených záchodů.

Město zatím v povědomí takových Čechů může figurovat pouze v souvislosti s hongkongským filmem režiséra Wong Kar-waie o milostných trablech dvou policistů, který v české distribuci nicméně běžel v britské transkripci názvu jako Chungking Express. Obří toalety by to mohly změnit: když se řekne Čonking, každému se vybaví charakteristický zvuk vyprazdňovaného rezervoáru, jehož obsah právě odtéká do mísy či pisoáru.

Je to přitom symbolický zvuk pro celou Čínu. Země momentálně vypouští do vzduchu nejvíce oxidu uhličitého na světě, jen loni vyprodukovala 6,2 miliardy tun emisí. Ještě větším problémem ale v zemi začíná způsobovat nedostatek vody: spodní zásoby se v důsledku megalomanských experimentů v minulém století ztenčily na minimum a další problémy podle krizových scénářů přinese i největší přehrada světa Tři soutěsky. K vodě tak dnes nemá přístup třetina obyvatel nejlidnatější země světa.

Co by se stalo, kdyby si všichni Číňané v jednu chvíli vyskočili tak třicet čísel nad zem – vychýlila by masa miliardy těl osu planety? Starý vtip by se mohl inovovat: co by se stalo, kdyby všichni najednou spláchli? Jenže aby vůbec měli za pár let čím.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].