Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost, Vzdělávání

Vzkaz ambiciózním rodičům aneb Paradox školních žebříčků

Dobrou školu poznáte podle toho, že z ní děti NEchodí na víceleté gymnázium

Autor: ČTK
Autor: ČTK

Napsala už asi pátá maminka, ať jí (v EDUinu) poradíme, kde by našla žebříček škol podle úspěšnosti při nedávných přijímačkách na víceletá gymnázia. Na dotaz, co si od takového žebříčku slibují, maminky odpovídají, že hledají základní školu pro své dítě a chtějí si zkontrolovat, která škola je tak dobrá, že dostane na víceleté gymnázium maximum dětí.

Vzkaz první. Takové žebříčky neexistují. Je to velká výhoda našeho vzdělávacího systému - a je dobře, že se podobné nápady podařilo rozmluvit některým bývalým ministrům školství. Ještě lepší je, že Cermat, organizace, která přijímačky organizuje, žebříčky výslovně odmítá. Důvod je jednoduchý. Počet dětí umístěných na víceletý gympl o kvalitě školy vypovídá málo, nebo nic. Zveřejňování žebříčků by školy a žáky jen poškozovalo. Začaly by soutěžit o první místo (v kraji, městě, okrese) a žáci bez gymnaziálních ambicí by byli odsunuti na okraj zájmu.

Vzkaz druhý. O odchod na víceleté gymnázium nerozhoduje ani tak kvalita školy jako ambice rodičů, kteří mívají pocit, že běžná základka je málo. Někdy proto, že jsou se svou základní školou nespokojeni, a občas oprávněně, ale mnohem častěji proto, že když pracujete v bance, redakci, velké firmě, je sociální tlak na odchod na gymnázium tak silný, že si netroufnete svoje dítě k přijímačkám alespoň nepřihlásit. Když to neuděláte, jste bráni jako někdo, kdo ambice svého dítěte hned v deseti letech hodil do koše.

Eduin

Vzkaz třetí. Když už bychom brali počet dětí odcházející na víceletý gympl jako ukazatel kvality, pak funguje přesně opačně. Část rodičů a jejich dětí (někdy za tím bývá i jejich rozhodnutí) totiž hledá cestu na jiný typ školy proto, že s tou stávající nejsou spokojeni. A tohle je alespoň nějaká možnost volby. Takže kvalitní základku poznáte podle toho, že z ní děti na víceletá gymnázia odcházejí minimálně. Jeden dva v ročníku.

Taková nejspíš nabízí program, který děti baví natolik, že se jim odejít nechce. A rodiče vidí, že dítě je školou zaujaté a byla by škoda ho posílat jinam. Takových základních škol je po republice dneska už dost. Nabízejí volitelné předměty, badatelské učení, projekty propojující jednotlivé ročníky. To na víceletém gymnáziu najdete spíš výjimečně. Pro naprostou většinu populace je devítiletá základka lepší volba než gympl. A najdou se rodiče, kteří to už dnes vědí.

Takže, vážené ambiciózní matky, na žebříčky zapomeňte. A když potkáte školu, odkud se na víceleté gymply nechodí, zbystřete. Nejspíš stojí za pozornost.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].