Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Uznávám, byla to chyba. Nejsem papaláš, nechci kázat vodu a pít víno

Se starostou Kyjova Františkem Luklem o sporném pohoštění v Lánech a "záhadné" fotce s prezidentem

František Lukl • Autor: Profimedia, Borgis
František Lukl • Autor: Profimedia, Borgis

Případ sporné fotografie, kterou zveřejnil hradní mluvčí Jiří Ovčáček po sobotním jednání prezidentova poradního sboru, má pokračování. Snímek zachycuje Miloše Zemana a 12 lidí, jak sedí těsně kolem stolu a mají před sebou talíře s občerstvením. Všichni mají na obličeji roušky, ale nikdo z hostů nedovedl zatím přesvědčivě vysvětlit, jak s nimi jedli a pili.

V neděli ráno se za výjev na fotografii omluvil jeden z účastníků schůzky, starosta Kyjova František Lukl, pozvaný na sobotní prezidentskou akci v Lánech jako předseda Svazu měst a obcí. Podle něj se sice na schůzce „žádné nepřístojnosti“ neděly, ale fotka prý vyvolává nepřijatelný „papalášský dojem“ a může před veřejností nepatřičně snižovat význam omezujících opatření kvůli koronaviru.

„Kázat vodu a pít víno, nechci,“ napsal Lukl na svůj Facebook, kde dále uvedl, že v rámci veřejné omluvy posílá kyjovské nemocnici jako dar 10 tisíc korun, což je částka ve výši maximální pokuty za nedodržování koronavirových restrikcí. K nim patří i povinné nošení roušky ve společnosti. Lukl dále uvedl, že bude dva týdny pracovat z domova bez nároku na plat a v úterý na videokonferenci s vedením svazu nabídne rezignaci. Ta nejspíš nebude přijata, ale podle Lukla jde o nutný krok, který má předejít tomu, „aby mým kolegům bylo vmeteno do tváře, proč nás nutíte něco dodržovat, když to Váš šéf sám nerespektuje“.

V rozhovoru šéf starostů popisuje nejen nešťastnou formu sdělení, ale dává i vhled do některých věcných opatření proti koronaviru. Pokud by záleželo na Zemanově poradním sboru, kde se mimo jiné sešli čtyři členové vlády a guvernér ČNB, s žádným „masívním povolováním šroubů“ nejde kvůli ochraně zdraví počítat ještě měsíc.

Fotografie vzbudila velký rozruch, nikdo z účastníků – snad kromě policejního prezidenta, který uznal, že by bývalo bylo vhodnější schůzovat on-line – nereagoval jako vy. Proč jste to považoval za nutné?

Přišlo mi pokrytecké se k tomu nevyjádřit. Nejsem člověk z kamene. Každý den se setkávám s občany a nabádám je, aby opatření proti koronaviru důsledně dodržovali. Teď když mě potkají, mohou se právem zlobit, že je k něčemu nabádám, a sám pak sedím někde u stolu, nedodržuju rozestupy a ještě u toho jím. Když se na tu fotku podívá běžný občan, může nabýt dojmu, že se tam kdovíjak hodovalo a mluvilo o neformálních věcech. Nelze sáhodlouze vysvětlovat, že to bylo jinak.

Jak to tedy bylo?

Ta agenda byla velmi detailní a expertní. Probírala se pomoc živnostníkům, trvání ochranných opatření, ekonomické dopady, dopady na rozpočty obcí. Přišlo mi proto velmi líto, jak je ona fotografie komentována. Pokud by měla znamenat dehonestaci práce starostů, kteří teď makají v první linii, tak to jako jejich představitel nemohu dopustit. Tu fotografii beru jako symbol a nechci zavdat příčinu tomu, že práce starostů bude zpochybněna.

Všichni si kladou otázku, jak jste se dokázali s rouškami najíst…

Bezpečnostní pravidla byla po celou dobu dodržována. Nikdo nic zbytečně neporušoval. Už od příchodu měli všichni roušky, byla tam dezinfekce, nikdo si nepodával ruce, všichni měli roušky až do konce.

Kdyby nešlo o podstatu sporu, tak bych se v tom nevrtal, ale skutečně měli všichni roušky po celou dobu? Jak tedy konzumace vypadala? Jak jste jedl a pil vy?

Rozhodně mohu konstatovat, že k žádnému společnému pojídání nedošlo. Na stole byl opravdu jen talířek s asi šesti kolečky salámu a pár kostkami sýru včetně pečiva. Jestli si někdo v průběhu jednání zobl, no asi ano. Ale netvrdil bych, že automaticky všichni. Rozhodně to nezačalo společnou svačinou a nekončilo žádným dalším jídlem. Přiznávám bez mučení, že já jsem si roušku posunul na bradu, když jsem pil a sezobal ten sýr.

Vám tedy nepřijde nepatřičné to, co se dělo, jen to, jak to bylo podáno?

Ano, jde mi o to, jaký dojem ta fotografie může právem vyvolat. Mohlo k ní být řečeno, že si uvědomujeme, že to není ten nejlepší příklad vůči veřejnosti. Když to neřekli jiní, řekl jsem to já. Vadí mi, že to vrhá stín do už tak trudomyslné společnosti, která tohle vidí a může si říct: my jsme zavření a oni na nás kašlou.

Když jsem se na konzumaci jídla v rouškách ptal ministryně spravedlnosti, řekla mi, že „hledám dramata tam, kde nejsou“. Vy to tedy takto nevidíte? Chápete, že proč je kolem fotky rozruch, že ji lidé sdílejí a rozčilují se?

Mrzí mě to. A nezlobím se na ty, kteří k té fotografii dávají negativní komentáře. Proto takto reaguji. Nemohl bych mít nikomu za zlé, kdyby mi v nynější naštvanosti začal chodit před dům a demonstrativně tu něco pojídat. Proto jsem cítil potřebu reagovat. Pravidla se mají dodržovat, tak se k tomu postavme čelem.

Proč jste k omluvě přidal i dobrovolnou platbu 10 tisíc korun?

Někteří mi vyčítali, že tím přiznávám porušení předpisů. Já to tak nevnímám. Je to leda přiznání, že jsme nedokázali všem ostatním ukázat lepším způsobem, že dodržování předpisů má smysl. V naší společnosti je zvyk zatloukat, zatloukat, zatloukat, ale já nic zatloukat nechci. Pokud máme jít vzorem, tak se vším všudy.

Jednání zemanova expertního týmu • Autor: Twitter Jiřího Ovčáčka
Jednání zemanova expertního týmu • Autor: Twitter Jiřího Ovčáčka

Co přesně znamená „dám svoji funkci předsedy k dispozici“? Bude se v úterý hlasovat, anebo už z prvních reakcí vidíte, že máte podporu a k rezignaci není důvod?

Mám tu desítky pozitivních reakcí. Na to, jak jsem zareagoval, i na to, že jsem na jednání šel a řešil věci, které bylo potřeba ze strany samospráv zvednout. Dám v úterý kolegům v předsednictvu svazu ke zvážení, jestli můj výstup může mít negativní obraz. Závěr nechám na jejich debatě. Nechci rozkolísat akceschopnost svazu, pokud kolegové uznají, že jsem možná moc upjatý. Ode mě nejde o žádnou teatrálnost.

Nemáte obavu, že vaše kritika nebude na Hradě pochopena a že tam ztratíte přízeň?

Můžeme mít s panem prezidentem na různé věci rozdílné názory. Ale územní samosprávy vždy podporoval. Nemyslím si, že tohle by mělo mít negativní vliv. Může se stát, že někdo z dalších účastníků bude brát moji reakci jako přehnanou. Mám signály, že někteří to berou tak, že jsem je do té debaty tímto vtáhl proti jejich vůli; že jsem otevřel Pandořinu skříňku. To by mě mrzelo. Je to moje záležitost, jak já ji vnímám vůči občanům a jak jsme na jižní Moravě vychováni – spíš se podívat pravdě do očí než se schovávat za ironii a cynismus.

Někdo z Hradu vám vaši reakci vyčítal?

Z Hradu to nešlo, ale měl jsem jednu reakci, že jsem jednal neadekvátně a že jsem jen potvrdil dojem, že se na schůzce dělo nepatřičného. Ale těch negativních emocí na počátku bylo tolik, že jsem je nemohl jen tak přejít.

Co se tedy – zpětně vzato – dalo na celé akci udělat lépe?

Kancléř Vratislav Mynář na počátku zmiňoval, že akce měla proběhnout formou videokonference. Nevím proč se to nepodařilo, i policejní prezident reagoval v tom smyslu, že by to bývalo bylo lepší. Za druhé jsme se asi měli sejít ve větší místnosti, abychom dodrželi odstup. A za třetí i to skromné jídlo jsme si mohli odpustit.

Říkal jste, že je škoda, že výsledný dojem zastínil všechna pozitiva, která schůzka přinesla. Co se vlastně dojednalo?

Hlavně byla řeč o tom, že opatření, která se činí na vládní nebo samosprávné úrovni, mají smysl. Že počet zasažených lidí ani jejich nárůst není naštěstí tak velký. Díky opatřením a díky tomu, že jsme disciplinovaní. Zároveň ale padlo, že bychom se neměli nechat ukonejšit a populisticky slibovat, že se něco v řádu týdne změní a že začne masivní povolání šroubů. Spíš že by opravdu bylo vhodné, abychom ještě měsíc vydrželi v nějakém tvrdším režimu. Tak aspoň situaci popisoval ministr Jan Hamáček. Bavili jsem se o tom, že je zároveň třeba pečlivě zvažovat, které obory už uvolnit, protože živnostníci krvácejí, průmysl také, omezení trvají dlouho. Proto je potřeba citlivě zvažovat zdravotnická a ekonomická kritéria, o tom se vedla zajímavá debata. Ukazuje se, že koronavirus bude stát ekonomiku a rozpočet mnohem víc, než se zatím počítá. Bez subvencí a podpory - nejen finanční, ale i materiální nebo legislativní – není možné, že se ekonomika sama rozběhne. Nelze čekat, že se bude vyvíjet ve tvaru ostrého vé, spíš to bude pozvolné účko.

Říkáte ještě měsíc v tvrdším režimu. Ale premiér Andrej Babiš měl v sobotu v Právu rozhovor s titulkem K normálu se můžeme začít vracet už před Velikonocemi

Vnímám to tak, že je určitý rozpor v tom, jak situaci vidí premiér a vicepremiér Hamáček. Z debaty vyplynulo, že Ústřední krizový štáb bude podporovat ten měsíc. Zdravotní riziko má pořád prioritu číslo 1, byť by to mělo mít větší zásah do rozpočtu. Zároveň bude nutné zvažovat, které obory je možné uvolnit dříve, jak jsem řekl. Také jsme mluvili o tom, že návrhy ekonomických záchranných opatření by se neměly připravovat ze dne na den, jako tomu nyní v některých případech bylo - měly by procházet širší oponenturou, a až poté by je měla vláda pustit. Také by bylo dobré udělat úplné znění všech těchto opatření, protože podnikatelský sektor se v nich už ztrácí. My koneckonců také.

Poradní sbor prezidenta nemá přímou moc, všechny tyto věci má v rukou vláda. Jak velký dopad si od sobotního jednání slibujete?

Já vidím dva přínosy. Jednak ten, že prezident si může naposlouchat názory jednotlivých profesí a oblastí - a samozřejmě z jeho úst to pak má směrem k premiérovi určitou váhu. Může to minimálně zavnímat, protože předpokládám, že vše budou probírat na bilaterálních setkáních, která spolu mají. A za druhé, byli tam čtyři členové vlády, mohli by se tedy navzájem podpořit.

Ministryně Benešová mluvila o tom, že všichni z vás před cestou do Lán prošli testem na koronavirus a byli negativní. To bylo povinné kvůli ochraně prezidenta?

Nevím, já pouze dostal informaci, že se mám dostavit tam a tam. Požádal jsem o test v místě bydliště a jeho výsledek byl negativní. Předpokládám, že šlo o ochranu všech zúčastněných.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].