Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Státní firmy si koupily partnerství s konferencí UK od soukromé pořadatelky

Další zjištění z "kauzy Balabán": Hlavičkový papír Univerzity Karlovy, sponzorské peníze pro firmu

14. Pražská bezpečnostní konference 2018 • Autor: cfsp.cz
14. Pražská bezpečnostní konference 2018 • Autor: cfsp.cz

Den předtím, než loni Česká republika oslavila 29. výročí sametové revoluce, pořádala se na Univerzitě Karlově 14. Pražská bezpečnostní konference.  Její účastníci se potkávají s českými zákonodárci, diplomaty i pracovníky bezpečnostních složek. Do Profesního domu Univerzity Karlovy tak dorazili odborníci na tuto problematiku od ministra zahraničí Tomáše Petříčka po generála Petra Pavla.

Akci pořádalo Středisko bezpečnostní politiky Fakulty sociálních věc Univerzity Karlovy v čele s jeho dnes již bývalým šéfem Milošem Balabánem a bývalou finanční a projektovou ředitelkou centra Mirkou Kortusovou. Oba na konci minulého týdne rezignovali kvůli financím, jež - jak upozornil server Aktuálně.cz - skrytě proudily na pořádání česko-čínských akcí na Univerzitě Karlově.

Sumu ve výši víc než 1,2 milionu inkasovala od čínské ambasády soukromá společnost nazvaná Středisko bezpečnostní politiky, s.r.o. - tu Balabán spoluvlastní a je jakýmsi privátním dvojčetem Střediska bezpečnostní politiky na FSV, ač s univerzitou nemá oficiální vztahy. Stejně tak poslala čínská ambasáda této soukromé společnosti peníze za seminář Nová hedvábná stezka: čínský globální projekt, který pořádal Balabán, jenž byl zároveň šéfem Česko-čínského centra UK. A jak se nyní postupně ukazuje, peněz mířících do jím spoluvlastněného střediska bylo ještě víc – a finanční toky na akce oficiálně zaštiťované a pořádané univerzitou byly ještě neprůhlednější.

Dodavatelka s logem

Pražská bezpečnostní konference měla devět partnerů, jejichž loga byla součástí propagačních materiálů. Jejich zástupci se také zúčastnili jednoho z diskusních bloků. Cena za klasické partnerství byla 50 tisíc korun. Jenže jak zjistil týdeník Respekt, některé státní firmy poplatek za partnerství neplatily žádné z pořádajících organizací Univerzity Karlovy. A dokonce ani soukromému dvojníkovi. Dvěma státním organizacím - Správě železničních a dopravních cest a firmě Čepro - částku naúčtovala právě zmíněná Mirka Kortusová.

Mirka Kortusová
Mirka Kortusová

„Odměna dodavatele, tj. cena za sjednané plnění je sjednaná dohodou stran a činí 50.000,– Kč,“ stojí ve smlouvě, na základě níž se stala partnerem konference firma Čepro. Jako dodavatel je na smlouvě uvedena právě Kortusová včetně svého IČO. Stejně je to u státní organizace SŽDC – i jí vystavila na partnerství fakturu, kde je označena jako dodavatelka. Osmačtyřicetiletá Kortusová, absolventka Stavební fakulty Vysoké školy dopravy a spojů v Žilině, je navíc majitelkou ochranných známek k logu, které se při konání Pražské bezpečnostní konference používá.

Mluvčí SŽDC Marek Iljáš potvrzuje, že partnerství organizace přineslo to, co mělo. „K předání propagačních bannerů naší společnosti došlo na půdě univerzity. Reklamní plnění bylo doloženo,“ uvádí. „Jednali jsme s Milošem Balabánem jako se zástupcem organizátora konference. Oficiální komunikace probíhala na hlavičkovém papíře univerzity,“ říká mluvčí. Ale na další otázky – třeba proč vůbec jeho organizace peníze posílala soukromnici - už odpovídat nechce. „Jsme plně připraveni poskytnout veškerou součinnost při případném vyšetřování,“ dodává jen.

Hlavní otázka samozřejmě je, co se stalo s penězi, které státní organizace poskytly Kortusové za partnerství s konferencí pořádanou oficiálně UK: ponechala si je, nebo je použila na výdaje spojené s konferencí? A proč vůbec inkasovala finance od partnerů na své jméno? Respekt se s těmito otázkami obrátil na všechny zúčastněné. Ti však jen odkázali na svého mediálního zástupce, jehož si v rámci probíhající kauzy najali - a který do vydání tohoto článku na zaslané dotazy nezodpověděl.

Paradoxní grant

Středisko bezpečnostní politiky na FSV po dotazech Aktuálně.cz prakticky přestalo existovat. Většině jeho vedení rektor zakázal spolupráci s univerzitou. Jak UK, tak Fakulta sociálních věd již také iniciovaly audit univerzitního střediska. Kde skončily peníze, jež Kortusová dostala, se jim však nepodařilo zjistit. „Co paní Kortusová s penězi udělala, vedení fakulty neví. Na to, proč to udělala, si postupně v rámci šetření dělá názor, ale nebude ho sdělovat médiím před tím, než dokončí šetření a podnikne další kroky,“ uvedl mluvčí Fakulty sociálních věd UK Jakub Říman. Právě kvůli podezřelému financování podle něj děkanka fakulty Alice Němcová Tejkalová rozhodla o odvolání Kortusové.

Podle univerzitního šetření představitelé soukromého Střediska bezpečnostní politiky tvrdí, že peníze využili na financování konferencí pořádaných univerzitou. Jestli se tak skutečně stalo či zda šly případně na honoráře, není ale jasné. V přehledu prostředků, který si univerzita s pomocí vyžádaných informací od Balabána vytvořila, jsou navíc peníze účtované Kortusové označeny jako finance pro „jeho“ středisko. Server Seznam Zprávy pak minulý týden popsal, že na účet tohoto střediska chodily sponzorské příspěvky i v případě posléze zrušené bezpečnostní konference chystané pro tento rok.

Celkový obraz dokresluje i nové zjištění Aktuálně.cz. Výzkumníci Univerzity Karlovy, kteří si nechali vyplatit více než 1,2 milionu od čínské ambasády, získali peníze i od českého ministerstva vnitra. Čtyřmilionový grant přitom dostali v roce 2017 paradoxně na to, aby vymysleli, jak české výzkumné instituce ochránit před pronikáním zahraničních mocností. Sám Balabán je v oblasti české bezpečnosti vlivnou postavou, podotýká server. Mimo jiné šéfuje odborné komisi ČSSD pro obranu. Na webu Střediska bezpečnostních studií o sobě také tvrdil, že je člen týmu poradců ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Ten od něj ovšem dává ruce pryč.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].