Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Slibem nezarmoutíš. Babiš řekl, že dá do školství 30 miliard navíc

S místopředsedou studentské iniciativy Otevřeno o schůzce s Andrejem Babišem a 400 milionech na jízdné

Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš
Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš

Zástupci středních a vysokých škol jednali na konci minulého týdne s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) o rozhodnutí jeho vlády přesunout 400 milionů z resortu ministerstva školství na slevu na jízdné. ,,Andrej Babiš argumentoval tím, že 400 milionů je částka, která je na ministerstvu školství jen kapkou v moři,“ shrnuje diskusi místopředseda iniciativy studentů pedagogických fakult Otevřeno Daniel Pražák. ,,Za tuhle částku by se ale daly v Česku uspořádat přibližně dvě státní maturity nebo zaplatit každému žákovi na základní škole cestu a vstup do nějakého science centra,“ dodává.

Iniciativa Otevřeno, jejímž jste místopředsedou, se podílela na výzvě Odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním. Jak vše vzniklo? 

Před čtrnácti dny jsme se sešli s Lenkou Štěpánovou, předsedkyní České středoškolské unie. Pár dní předtím se na internetu objevila tabulka, ve které byly popsány škrty, které měly financovat levné jízdné pro studenty a důchodce. A peníze šly i z ministerstva školství, konkrétně 400 milionů, což byl druhý největší škrt v tabulce. Následně se ve dvou denících objevil komentář od dvou učitelských organizacích, který škrty spojil s tím, že Andrej Babiš bere peníze učitelům a místo toho je dává na jízdenky. Přišlo nám, že tenhle argument je problematický a není dostatečný, dá se snadno vyvrátit. Rozhodli jsme se proto vést argumentaci jinou cestou: nastudovali jsem analýzy a rozpočet, snažili jsme se vše podložit. Celou akci jsme postavili na tom, že když mohou politici peníze z ministerstva školství vzít, tak je také mohou vrátit - a investovat přímo do vzdělávání.

Kdo se do akce zapojil?

Výzvu uspořádala Česká středoškolská unie a iniciativa Otevřeno, zároveň ji podporuje celkem dvanáct organizací typu EDUIN, Učitelské platformy, Pedagogické komory, Studentské komory rady vysokých škol a také různé studentské spolky.

Minulý týden v pátek jste měli schůzku s premiérem v demisi Andrejem Babišem. Jak k tomu došlo?

Andrej Babiš už na nás reagoval na Facebooku den po spuštění výzvy. Ale na argument, proč nelze peníze investovat zpět do školství, neodpověděl. Proto jsme sepsali další výzvu, na kterou už se nikdo z vlády neozval. Tak jsme se rozhodli Andreji Babišovi nabídnout osobní setkání, kde bychom si vše vysvětlili. Na schůzce byl kromě něj také ministr dopravy Dan Ťok, ministryně financí Alena Schillerová, Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků a náměstek pro vysoké školství Pavel Doleček. Sám ministr školství Robert Plaga u jednání nebyl.

Co jste na schůzce tedy řešili?

Nejprve se nás Andrej Babiš zeptal, zda chceme jako studenti levnější jízdné, nebo ne. A dodal, že když ho nechceme, tak nám ho také nemusí dát. To jsme rozporovali, protože jsme nic takového nikdy neříkali. Navíc nejsme kompetentní se vyjadřovat k tomu, zda sleva pro studenty ano, nebo ne. To ať si posoudí každý sám. Zdůraznili jsme, že jsme především proti tomu, aby se na takovou jednorázovou a potencionálně systémově problematickou věc bralo z rozpočtu školství, který je navíc velmi podfinancovaný. Ministryně Schillerová vyjádřila překvapení, že neodmítáme slevu na jízdném, protože si prý po celou dobu myslela opak. Andrej Babiš poté ještě několikrát zopakoval, že nám levnější jízdné tedy klidně vezme.

Dozvěděli jste se, co těchto 400 milionů představuje? Byla to jedna z otázek, kterou jste ve výzvě zmiňovali.

O tom jsme se také bavili. Vláda konstatovala, že je to kapka v moři. Pro nás tohle ale argument není, což jsme zopakovali. Nepovažujeme to za relevantní důvod pro to, aby se peníze neměly využít ve školství. Ano, z pohledu celého rozpočtu ministerstva školství to není moc. Ale když si uvedeme konkrétní příklady, tak 400 milionů stojí v Česku uspořádat přibližně dvě státní maturity. Tato částka by také pokryla jednorázový příspěvek, který minulý rok šel na pedagogické fakulty na podporu přípravy budoucích učitelů – a fakultám to udělalo velkou službu. Za tyhle peníze by se také mohly všechny děti na základních školách podívat do některého ze science center, kam by jim stát mohl zaplatit jízdenku i vstupenku. A když se člověk dívá na tyto konkrétní věci, zas to tak málo není. Ale nakonec jsme odcházeli s tím, že stále nevíme, co jsou tyto peníze zač - a jak to, že na ministerstvu školství podle Andreje Babiše zbyly.

A máte odpověď, jestli lze těch 400 milionů převést zpět pod ministerstvo školství a do vzdělávání, jak žádáte?

Odpovědi jednotlivých aktérů se lišily. Víceméně se diskuse nesla v duchu, že by to asi šlo, ale že se nad tím musí ještě zamyslet. Například ministryně financí Schillerová jasně řekla, že to nejde. Argumentovala rozpočtovými pravidly. My jsme nicméně měli jiné informace, že státní rozpočet je poměrně flexibilní věc - a že pokud jsou už peníze převedené na jedno ministerstvo, neměl by být problém je převést zase zpátky. Ale těžko můžeme z pozice studentů ministryni říkat, že nemá pravdu. Andrej Babiš jen řekl, že se tedy zamyslí nad tím, jak to udělat. Dokonce chvíli mluvil i o variantě, že by se na ministerstvu školství mohly peníze vrátit. Ale jasné ano nezaznělo.

Co ze schůzky tedy vzešlo?

Andrej Babiš nám na závěr slíbil, že vláda na rok 2019 dá na ministerstvo školství o 30 miliard více, než je nyní v rozpočtu. To jsme samozřejmě uvítali. Argumentoval i Finskem, kam se prý v nejbližší době chystá, aby se podíval na tamější vzdělávací systém. My jsme nicméně namítali, že ve Finsku byl na změně vzdělávacího systému politický konsensus a do vzdělávání se dostal velký balík peněz. Ale prý Babišova vláda bude v budoucnu v masivních investicích do školství pokračovat. Kdybych to měl shrnout, asi by se výsledek schůzky vystihnul spojením „slibem nezarmoutíš“. Přesto jsem rád, že jsme si některé věci vyjasnili – například že nejsme a priori proti levnějšímu jízdnému, ale proti tomu, aby se braly peníze z ministerstva školství. A pokud slib o vyšších investicích Andrej Babiš dodrží, samozřejmě by nás to potěšilo.

Budete ve výzvě nějak pokračovat?

Musím říct, že nás to stojí poměrně dost času a sil. Přesto tohle téma chceme dále udržovat. A máme za sebou máme nejméně dvanáct tisíc lidí a nejdůležitější české vzdělávací organizace. Kroky vlády proto hodláme sledovat a případně jsme připraveni tenhle potenciál opět využít.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].