Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Školka pod závojem

Českou cenu za architekturu získala mateřská škola ve Vratislavicích

Petr Stolín a Alena Mičeková převzali hlavní cenu soutěže Česká cena za architekturu • Autor: ČTK
Petr Stolín a Alena Mičeková převzali hlavní cenu soutěže Česká cena za architekturu • Autor: ČTK

„Taky bych se teď chtěla vrátit do školky. Do téhle školky,“ prohlásila ve čtvrtek moderátorka slavnostního večera Marta Issová při předávání České ceny za architekturu. Hlavní trofej totiž dostala mateřská škola Nová Ruda ve Vratislavicích nad Nisou od architektů Jana Stolína a Aleny Mičekové. Nabízí poetický dětský svět, kde by si chtěl hrát asi každý.

Zajímavé je hlavně to, že porušuje skoro všechny představy, jak „by měla“ vypadat školka. Zvenčí žádné zářivé barvy, žádná sluníčka. Fasáda je z laminátu a hlavní ozdobou je světlo procházející průsvitným materiálem; jako by dům měl závoj. Také uvnitř je minimum barev, téměř vše je z přírodních materiálů v odstínech béžové, šedé, bílé. „Děti jsou samy barevné,“ říká k tomu architekt Jan Stolín. Hračky jsou barevné i výkresy jsou barevné, školka dává neutrální kulisu.

Nebo jiný příklad. Zatímco ve všech školkách se dbá na bezbariérovost a až úzkostlivou bezpečnost, tady je to jinak. Každá třída má schody mezi odpočinkovou a hrací částí. Kolem je úzký ochoz. V průběhu provozu (školka je otevřená přes rok) se zjistilo, že děti tohle akceptují a chovají se bezpečně. Vůbec je to prostor mnohem svobodnější, než je zvykem: je tu spousta průchodů do zahrady i na terasy, děti se mohou pohybovat z patra do patra. Hranice tedy nenastavuje dům, ale spíš výchova.

„Paní ředitelka se tam cítí jako ryba ve vodě,“ dodal architekt Stolín na předávání ceny. A paní ředitelce Daně Keltnerové, která seděla v publiku, skutečně tekly slzy dojetí. Také starosta Lukáš Pohanka byl potěšený. „To musí být sen,“ říkal a žádal moderátory večera, aby ho štípli, jestli nespí. Nadšeně hovořili ¨rovněž členové mezinárodní jury.

Samozřejmě, že dojetí a komplimenty k takové akci patří. Ovšem svorná radost investora, uživatele, architekta i odborníků zvnějšku není zase tak samozřejmá. Vratislavice ukázaly, že lze dobře používat architekturu ke spokojenosti všech. A že jistá odvaha se vyplácí – školka nemusí přece vypadat vždycky jako školka. Vratislavice jsou přitom jen obvod Liberce o sedmi tisících obyvatel. Dokáže to tedy i malá samospráva. A to je asi hlavní poučení, které tahle cena přináší dětem ze školky a vůbec všem. Fotogalerie pochází z loňské návštěvy na Mikuláše.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].