Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Šéf Intelu: Záplatujte děravé čipy a žasněte nad naším televizním vysíláním

Brian Krzanich mluvil jako hlavní řečník na veletrhu CES

Brian Krzanich, šéf Intelu • Autor: ČTK/AP, Jae C. Hong
Brian Krzanich, šéf Intelu • Autor: ČTK/AP, Jae C. Hong

Brian Krzanich  je od minulého týdne největším padouchem v branži. Jeho firma Intel má na krku skandál podobných rozměrů jako nedávno Volkswagen s naftovými motory. Starodávná slabina v architektuře mikročipů se po letech ukázala jako brána, kudy mohou hackeři proniknout do milionů počítačů a mobilů – a co hůř, závada nejde jen tak lehce spravit záplatováním sofwaru a Intel o ní už pár měsíců ví.  Krzanich navíc loni na konci roku, kdy už firma aféru potají řešila, prodal část svých firemních akcií, což v nynější situaci není pro budování důvěry ve značku právě nejlepší zpráva.

Co ale dělat, když máte už několik měsíců domluvené vystoupení jako hlavní řečník na úvod největší konference v oboru? Krzanich v pondělí večer – před větším hledištěm, než má pražská O2 aréna – zahajoval oficiální část veletrhu CES, který se koná vždy na začátku roku v Las Vegas jako hlavní událost ve světě spotřební elektroniky a informačních technologií. Těžko hledat někoho, na koho by hosté CES byli týden po propuknutí aféry víc zvědaví.

Krzanich se k věci postavil zpříma –nekličkoval a vrhnul se na téma chyb nazvaných  Meltdown a Spectre hned po prvních zdvořilostních větách. Obecenstvo uklidňoval, že bezpečnost dat je pro jeho firmu i další podniky v oboru „job number one“ a že se na nápravě intenzivně pracuje. Přidal i jednu praktickou radu.

„To nejlepší, co můžete pro ochranu dat udělat, je stáhnout každou aktualizaci, kterou vám váš výrobce pošle,“ vzkázal lidem z oboru šéf největší továrny na čipy na světě. Ovšem s upozorněním, že u některých zařízení ani update softwaru nepomůže a že tyto případy se nyní vehementně řeší. „Zatím ale neznáme žádný příklad zcizení dat,“ tvrdí Krzanich.

Když jeho inženýři v listopadu s definitivní platností pochopili, před jakým problémem stojí, nemohli rozsah problému v první chvíli vůbec vstřebat. „Moje první reakce byla, že to prostě nemůže být pravda,“ říká jeden z expertů Intelu Thomas Prescher v napínavé rekonstrukci celého příběhu, který dala dohromady agentura Bloomberg. V článku je dobře popsáno, že jde o starý problém vzniklý konstrukčním opomenutím – výrobci se rozhodli sáhnout při konstrukci čipů k takovému řešení, které součástce fungující jako srdce počítače nebo mobilu dávalo za úkol de facto předvídat, co se po ní bude chtít, a tím následný chod celého zařízení urychlovat. Ovšem - jak se nyní ukazuje - za cenu toho, že se zvenčí dá nežádoucí (a v některých případech i nezastavitelnou) cestou do zařízení vniknout a ukrást nejcitlivější data.

Co víc, mezi experty panuje shoda, že dnešní zařízení už možná nikdy nepůjde před Meltdownem nebo Spectrem úplně ochránit. „V tom je právě ta potíž – ten problém nelze stoprocentně vyřešit bez zásahu do hardwaru,“ konstatoval minulý týden v CNN expert na počítačovou bezpečnost Bryce Boland, když se ho konsternovaná moderátorka dotazovala, jestli jedinou zárukou je koupě nového zařízení.

Celá aféra vytváří pikantní kontrast právě pro dění na veletrhu CES, kde jsou v první řadě na programu oslavy toho, jak jsou všechna nová zařízení rychlejší a šikovnější. Ti, kdo jsou z tohoto permanentního pokroku nervózní, tak mají nyní v ruce pádný argument, že svěřit životy kompletně do rukou počítačů, robotů a dalších elektronických zařízení není zase tak bezstarostná hra, jak si mnozí dosud představovali.

Záplatujte a sledujte naši úžasnou televizi • Autor: Jae C. Hong
Záplatujte a sledujte naši úžasnou televizi • Autor: Jae C. Hong

Kontrast byl vidět i v tom, jakou show měl šéf Intelu připravenou. Leitmotivem jeho vystoupení bylo to, jak přibývá dat (Krzanich o nich mluvil jako o novém přírodním bohatství) a jak převratné možnosti má lidstvo nyní k dispozici díky datům (a jejich zpracování v čím dál rychlejších čipech). Největší část hodinového projevu věnoval pojmu „immersive media“ – tedy média, do kterých se lze vnořit. Nejde o vizi z budoucnosti, ale o hotovou věc, kterou Intel pošle za měsíc naplno do světa jako partner zimní olympiády v Koreji.

Převrat spočívá v tom, že místo jedné nebo dvou kamer pro standardní 2D televizní vysílání se sport snímá desítkami 5K kamer rozmístěných po celém hokejovém stadionu tak, aby si šlo kterýkoli záběr pustit z kteréholi úhlu nebo z kteréhokoli místa – třeba i z pohledu konkrétního hokejisty nebo jeho soupeře. Nejde o umělé dopočítávání reality, ale o reálný obraz snímaný v 3D prostoru z tolika míst najednou, že si stačí jen pootočit úhel pohledu (buď v televizní režii, nebo individuálně v brýlích na virtuální realitu). Na stejném principu si Intel postavil v Los Angeles celé studio a spojil při tom síly s Paramountem.

Krzanich tuto technologii vytáhl jako příklad toho, kam se posunulo využití dat v době, kdy je technika už umí dost rychle zpracovat. Podobné je to u samořiditelných aut, na nichž Intel také pracuje. Svoje čipy má i v německé robotické helikoptéře Volocopter, která si v Las Vegas přímo na konci Krzanichova projevu v sále odbyla americkou premiéru. „Data nám dávají možnost prožít věci, které si nikdo zatím ani neumí představit,“ slibuje šéf Intelu.

Ale pro začátek nezapomeňte aktualizovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].