Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Ranní vyprošťovák kocovinu nespraví, říká primář od Apolináře

S adiktologem Petrem Popovem o tom, jak přežít ráno po noci plné alkoholu

Jeho mysl nastoupila krátkou dovolenou. (Abstinenční příznaky
na obraze malíře Williama Holmana Hunta) • Autor: Universal Images Group via Getty
Jeho mysl nastoupila krátkou dovolenou. (Abstinenční příznaky na obraze malíře Williama Holmana Hunta) • Autor: Universal Images Group via Getty

Pokud tyhle řádky čtete ve chvíli, kdy se zrovna chystáte začít oslavovat příchod nového roku, tak ještě nejste ztraceni a zítra ráno nám možná v duchu poděkujete. Jestliže se jimi však namáhavě prokousáváte 1. ledna 2020, hlava vám třeští, chce se vám zvracet a hledáte zázračný lék, jak se z toho dostat, pak vás musíme zklamat - pomůžeme vám jen málo. Přinejmenším se ale dozvíte, co příště udělat jinak. Řeč je samozřejmě o fyzickém stavu, který přichází po prohýřené noci plné alkoholu, pro který se v češtině vžil název kocovina nebo také opice.

Kocovině lze nejlépe předejít tím, že budete pít s mírou. Pomáhá také jednotlivé alkoholické nápoje prokládat sklenicemi vody. Ranní bolesti hlavy je možné předejít tím, že spolknete prášek na bolest – raději ale ibuprofen, než kyselý acylpyrin, který by dráždil váš žaludek. Když už  pak kocovina přijde, je dobré odpočívat a pít minerálku a čaj. Oproti všeobecně rozšířenému receptu, který radí jíst česněčku, je lepší hovězí vývar. V kocovině byste ale rozhodně neměli pít další alkohol ve formě tzv. vyprošťováka. Tak zní aspoň doporučení Petra Popova, primáře pražské protialkoholní kliniky U Apolináře. Text o tom, proč ještě nebyl vynalezen lék na kocovinu, najdete v Respektu 1/2020.

Co vlastně způsobuje stav, kterému říkáme kocovina?

To je jednoduché - pití alkoholu. Takže asi ta nejdůležitější rada pro lidi, kteří se chtějí kocovině vyhnout, je alkohol nepít. Když už ale lidé alkohol pijí, tak hraje důležitou roli jejich individuální dispozice. Každý lidský organismus se s alkoholem vypořádává jinak, někdo kocovinu téměř nezná, ačkoli pije hodně, někdo ji má silnou, i když téměř nepije…

Mě spíše zajímalo, co se v našem těle vlastně děje, že máme ty nepříjemné pocity, bolení hlavy, úzkost, nevolnost, které označujeme jako kocovina?

Při kocovině v těle fungují dva základní mechanismy. Tím prvním je  třístupňový metabolismus alkoholu. Ten funguje následovně: při konzumaci alkoholu se do těla dostává etylalkohol, jehož štěpením vzniká meziprodukt zvaný acetaldehyd. Ten je pro tělo toxičtější než samotný etylalkohol. Acetaldehyd se pak v těle mění na acetát, který už je pro tělo neškodný. Akutní účinky den poté, kterým říkáme kocovina, kdy člověka bolí hlava, je mu špatně, je vyprahlý, kováříčkové mu buší v hlavě, tak ty způsobuje právě toxický acetaldehyd.

Zmínil jste dva základní mechanismy. Co je ten druhý?

Ten druhý je dehydratace. Vypitý alkohol v lidském organismu blokuje enzymy, které v těle regulují množství vody. Když dojde k blokaci těch enzymů, tak člověk začne hodně vylučovat vodu, což se projevuje tím, že chodí často na záchod. Dehydratace organismu pak po ránu způsobuje bolest hlavy a celého těla. Dehydratace v kombinaci s acetaldehydem přítomným v našem těle pak dohromady dává ty příznaky, kterým říkáme kocovina.

Z čeho pramení ta strašlivá bolest hlavy?

Zejména z dehydratace celého těla včetně mozku. Nejdříve se působením alkoholu zvětšuje objem buněk v hlavě, pak se zase zmenšuje, což nám způsobuje bolest.

Proč jsme v kocovině citlivější na světlo a zvuky?

Alkohol působí na nervovou soustavu a zvyšuje citlivost smyslů. Jsme po něm hypersenzitivní, vybuzení a po ránu pak podráždění. I normální zvuk nám zní hlasitě a může působit až bolestivě.

Proč má člověk v kocovině pocity úzkosti, deprese, prázdnoty?

Alkohol sám o sobě je depresogen. Je to látka schopná navodit depresi i u člověka, který k ní nemá dispozice. Alkohol způsobuje něco, čemu se říká rebound effect. V první fázi působí protiúzkostně, proto si alkoholem často pomáhají lidé, kteří mají k úzkosti a depresi sklony. Nakrátko si v něm tu úzkost rozpustí. Potom se však dostaví opačný efekt, kdy alkohol naopak zvýrazní ten původní pocit úzkosti nebo deprese. U někoho, kdo se s depresí nebo úzkostí běžně nepotýká, se proto může tenhle pocit v kocovině objevit.

Jak dlouho kocovina trvá?

To je těžké odhadnout. Někdy se člověk probudí ještě opilý a kocovina nastoupí teprve později. Trénovaní lidé potom mají průběh kocoviny rychlejší, příležitostní pijáci mívají kocovinu delší. Pohybuje se to v řádu hodin. Můžou to být čyři hodiny, anebo taky celý den.

Dá se kocovině nějak předejít?

Jak už jsem řekl na začátku – když člověk nepije. A když už pije, tak velmi málo.

Co znamená málo?

Dnes je to tak, že lékař by neměl lidem doporučovat alkohol vůbec. Když už ale člověk pije, tak existuje něco, čemu se říká doporučení pro nízkorizikovou konzumaci. Podrobnosti byste našel na stránkách Státního zdravotního ústavu. Tam říkají, že zdravý dospělý muž by neměl denně překročit dávku 20 gramů alkoholu , žena trochu méně, což odpovídá zhruba jednomu a půl dvanáctistupňovému pivu, jednomu velkému panáku čtyřicetiprocentního destilátu, nebo dvojce vína. Takovou dávku by pak člověk neměl konzumovat každý den, minimálně dva dni v týdnu by měly být úplně bez alkoholu. Pokud nastane výjimečná událost, kdy člověk něco slaví, třeba teď silvestra, tak se dávka může výjimečně zvýšit na dvojnásobek. Takže doporučení Státního zdravotního ústavu radí zkonzumovat maximálně dvě až tři skleničky za večer. Ani ty by se ale neměly pít najednou, měly by mezi nimi být pauzy. Pití alkoholu by se mělo prokládat pitím vody, aby se člověk udržoval zavodněný.

A co když si člověk prostě nepomůže a pije víc? Jak předejít kocovině?

Když už se člověk rozhodne, že bude pít trochu víc, tak je vždy lepší pít nápoje s nižším obsahem alkoholu a vyšším množstvím vody. Lepší je pivo než víno, víno než destilát. Destiláty pokud možno raději vůbec nepít. A když už, tak pokud možno kvalitní. Také je lepší různé alkoholické nápoje nemíchat.

Když se přesto rozhodnu pít a dám si řekněme pět piv a pět panáků, tak…

…tak potěš pánbůh. Pokud se bavíme o nějakém silvestrovském pití, tak je lepší to rozložit do nějaké delší doby. Předtím se napít, pít vodu při tom i potom. Dobrá je minerálka, protože dehydratace není jen ztráta vody, ale také minerálů jako je hořčík a sodík. Doporučuje se také před pitím alkoholu najíst tučného jídla, aby se alkohol do organismu nevstřebával tak rychle.

Různé knihy, které radí jak na kocovinu, pracují s radou, že je dobré vzít si ještě před usnutím v opilosti třeba acylpyrin nebo ibuprofen a tím předejít bolestivému probuzení. 

S acylpyrinem před spaním bych nesouhlasil. Žaludek je při pití už tak překyselený a iritovaný acetaldehydem a když přidáte ještě další kyselinu, tak mu neprospějete. Ibuprofen na bolest hlavy funguje, ale je tam riziko, že dojde k dalšímu uvolnění svalů, které už uvolnil alkohol. Můžete se dočkat toho, že se ráno probudíte zkroucení v nějaké nepřirozené poloze, která bude později hodně bolet.

Co si myslíte o různých protikocovinových výrobcích, které se prodávají v obchodech a na internetu? Většinou obsahují ostropestřec mariánský, varianty vitamínu B, bývá v nich také opuncie.

Ostropestřec mariánský je protektivum, které ale půsoobí spíš dlouhodobě a pomáhá regenerovat játra. To je prokázané. Jinak se uvádí řada rostlin, ale nejsou s nimi ověřené výsledky, aby se to dalo všem doporučit.

Co vitamíny B?

Ty lze doporučit. Nejjednodušší forma je koupit si v lékárně B komplex.

Když už se člověk probudí a kocovinu má, tak v populárních knihách se většinou doporučuje nějaká forma „vyprošťováka“. Dát si zkrátka trochu alkoholu.

To je taková ta lidová medicína, která říká, že čím ses otrávil, tím se spravíš. Funguje to možná u zkušených pijáků, kteří kromě kocoviny mají také po ránu už příznaky abstinence a už potřebují doplnit hladinu. Chuť na alkohol po ránu je tedy spíše projev alkoholismu. Jinak u běžného člověka je to samozřejmě úplně špatně, pít na kocovinu další alkohol. Když do těla, které se pořád ještě vypořádává s acetaldehydem, přidáte další etylalkohol, tak je to toxická směs non plus ultra. Energeticky tím vyčerpáváte už tak unavený organismus a navíc ho dál dehydrujete. Ze stejného důvodu se nedoporučuje pít v kocovině kávu, která taky organismus odvodňuje.

Jenže člověk se po vyprošťováku často cítí lépe a má tak pocit, že kocovinu odsunul.

Tělo ještě nezpracovalo jeden alkohol a vy mu dáváte další. Tím se to celé protáhne. Navíc opakujete to, co už se stalo, tedy dehydrataci, blokádu antidiuretického hormonu, bolest.

Proč to tedy lidé dělají?

Protože jim to někdo poradí. Krátkodobý efekt alkoholu je, že člověk cítí energii, takže vypití trochy alkoholu v kocovině může krátkodobě navodit příjemný pocit.

Co tedy radíte? 

Pít co nejvíce tekutin, abyste je tělu vrátil zpátky. Kromě vody bych doporučil čaj s medem. Po dobu, kdy pijete alkohol, se vaše játra soustředí na přeměnu etylalkoholu na acetaldehyd a nemají čas vytvářet glykogen, což je cukr, který játra běžně produkují. Proto jste taky unavení.

Dá se kocovina zahnat pohybem?

Někteří lidé mají pocit, že kocovinu vypotí běháním, já ale doporučuji spíše klidový režim. Je to individuální. Běhání je koordinovnaý pohyb. Vždy se ptám těch lidí: kde budou běhat? Na silnici, kde je běžný provoz? Nebo v lese? A co když vám bude špatně, bude o vás někdo vědět? Vydat se po těžké silvestrovské noci někam na horách na tůru, to bych neradil.

Jedno z doporučení, které jsem našel ve více zdrojích, bylo dát si studenou sprchu. Pomůže?

Jsou lidé, které to nakopne, ale i lidé, kterým se ve sprše udělá strašně špatně. Nedá se to tedy doporučit všem.

Kanadský novinář Shaughnessy Bishop-Stall, který napsal dlouhou a podrobnou knihu o kocovině, v ní popisuje okamžik, kdy skočil na laně z nejvyššího mrakodrapu v Las Vegas. Říká, že strach, jeho překonání a následná euforie ho úplně zbavily poticu kocoviny. Je to možné?

Když je bungee jumping dobře naaranžovaný, tak se lidem nic nestane, ale jít skákat ve stavu kocoviny je zhovadilost. Člověk není moc schopný koordinovaat pohyb. Dělat něco, při čemž se musíte soustředit na to, jak s vámi pád škubne, to si koleduje o nějaké poranění.

Co by měl člověk v kocovině jíst? V Česku se doporučuje česněčka…

To bych nedoporučil, česnek je dráždivý a žaludek je už tak alkoholem dost podrážděný. Já radím hovězí vývar. Je to vlastně takový iontový nápoj – obsahuje živiny i minerály, tedy to, co tělo potřebuje, přitom je to mírný pokrm, který žaludek nedráždí.

V Británii nebo teba v USA jsou v kocovině populární tučná nebo pálivá jídla…

To je taková ta metoda, že když tě bolí prst, tak tě někdo udeří do ruky a ty pak zapomeneš, že tě bolel prst. Nedoporučuji nic, co by organismus dál dráždilo. Samozřejmě potkáte člověka, kterému to vždycky zaručeně pomůže, stejně jako třeba studená sprcha. Ale nedá se to poradit všem.

Co kyselé okurky?

Organismus je sám o sobě překyselený. Přidávat další kyselé věci nepomáhá.

Jak je na tom člověk v kocovině se schopností běžně fungovat?

V ten den by si měli dát lidé oraz. Je určitě problém, když někde lidé bouřlivě slaví silvestra a další den se pak hned někam vrací. To je úplně špatně. Jestli je někomu fakt zle a chce v tom stavu přepravit v autě celou rodinu domů z Krkonoš do Prahy, tak těžce riskuje.

Proč?

V kocovině je člověk unavený, jako by třeba několik nocí nespal. Má zhoršenou reakční dobu, horší pozornost, zhoršené vnímání prostoru, času, vzdáleností, i rychlosti.

Německý soud letos na podzim označil kocovinu za nemoc. Je to nemoc?

Z hlediska toho, že se jedná o intoxikaci a metabolický rozvrat organismu, tak ano. Když je člověk třeba pilot nebo mašinfíra, tak by v tom stavu určitě neměl pilotovat letadlo nebo řídit lokomotivu. Měl by se hodit marod.

Jak to, že na kocovinu ještě neexistuje lék? Vždyť je s lidstvem už od nepaměti.

Na spoustu potíží nemáme lék. Když vás bolí hlava, tak někdy nezabere nic. Na migrénu taky nemáme stoprocentně účinný lék.

Je možné takový lék vymyslet?

Podle mě ne. Alkohol je na jednu stranu jedna z nejprimitivnějších molekul, jaké existují, na druhou stranu má velmi komplexní působení na lidský organismus. Funguje v podstatě všude. Najít lék na všechny jeho projevy je podle mě nemožné.

Pomohlo by nám najít lék na kocovinu?

Bude lepší, když se ještě dlouho nenajde. Kocovina lidi odrazuje od pití alkoholu, což je dobře. Jsou ve výzkumu látky, které mají mít stejné účinky jako alkohol, s tím rozdílem, že efekt půjde ukončit a nebude po něm následovat kocovina. V Británii na té látce pracuje profesor David Nutt.

Myslíte, že podobná látka jako alkohol, ale bez fyzických následků, někdy vznikne?

Asi ano, pokrok se nedá zastavit. Prognózy ale říkají, že alkohol jen tak nezmizí a jeho konzumace ve světě bude spíše vzrůstat bez ohledu na zákony, náboženství, nové látky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].