Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Proti cut-off score je i tripartita

Minimální hranice z přijímaček na maturitní obory nebude fungovat

Andrej Babišš v Karlových Varech s hejtmankou Janou Vildumetzovou • Autor: ČTK
Andrej Babišš v Karlových Varech s hejtmankou Janou Vildumetzovou • Autor: ČTK

Proti nápadu krajů, aby stát dětem ztížil cestu k maturitě, je nejen ministr školství Robert Plaga, ale také zaměstnavatelé a odbory. Vyplynulo to z pondělního jednání tripartity.

Karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) a Asociace krajů tvrdí, že cesta k úspěšným maturitám spočívá v tom, že k nim pustíme méně dětí. Kraje proto chtějí státní přijímací test z matematiky a češtiny doplnit minimální bodovou hranicí (tzv. cut-off score) - kdo by skončil pod ní, musel by na maturitní obor zapomenout.

Ministr Plaga na tripartitě namítal, že tahle zkratka neplatí. Na to, zda student uspěje, nebo propadne u maturity, má mnohem větší vliv prostředí střední školy, kam chodí, schopnost učitele něco žáky naučit, zaujmout je pro předmět, motivovat. Plaga dodal, že cut-off score by mělo jediný důsledek – stalo by se bariérou v přístupu na maturitní obory.

Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů s ním souhlasí. „Jedna zkouška by člověka odepsala,“ říká její tajemník Jan Zikeš. Podle něj by se nepodkročitelná hranice nedotkla ani tak uchazečů o gymnázia nebo lycea, od nichž očekává, že test zvládnou snáze, ale především zájemců o učební obory s maturitou. A to by zaměstnavatelům nijak nepomohlo: volají po technicky vzdělaných lidech, nikoliv po lidech s co nejnižším vzděláním.

Zaměstnavatelé by spíš než cut-off score doporučovali měkké nástroje – technické školy i firmy by se podle nich měly pokusit přesvědčit děti a jejich rodiče, že učit se řemeslo či technické dovednosti není nuda ani volba z nouze, ale otevírá to cestu k zajímavému zaměstnání.

Zaměstnavatelé, stejně jako odbory, zároveň varují, že cut-off score by vedlo k diskriminaci. V Česku jsou už dnes šance dětí méně vzdělaných a chudších rodičů dosáhnout vysokoškolského vzdělání ve srovnání s Evropou nebývale nízké, a krajský nápad by nůžky ještě víc rozevřel. Mimo jiné proto, že testy se dají natrénovat a bohatší vzdělaní lidé to buď udělají se svými dětmi sami, nebo jim zaplatí přípravné kurzy.

Zda kraje i přes nesouhlas tripartity pošlou do sněmovny novelu školského zákona, která by cut-off score zaváděla, to se teprve uvidí. Každopádně by poslanci měli vzít na vědomí, že novinku v tuhle chvíli nechtějí zaměstnavatelé ani odbory.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].