Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Proč firma Huawei uspěla s protestem proti diskriminaci

Zakázka za půl miliardy byla zrušena a přijde nové zadání

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Už v prvních hodinách poté, co označil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost produkty společnosti Huawei za hrozbu české bezpečnosti, začala veřejnost a média spekulovat, kolik žalob a arbitráží to České republice ze strany Huawei přinese a kolik za to stát zaplatí. Zdálo se, že vyloučit firmu z části tuzemského byznysu bez nějakých konkrétních důkazů může být velkou komplikací. První případ už je na světě. A zároveň je návodem na to, jak dál.

Generální finanční ředitelství vyřadilo na základě varování NÚKIB přihlášenou společnost Huawei z už vypsané zakázky na elektronický systém Moje daně za půl miliardy korun. Huawei následně protestovala: vyloučit firmu na základě nekonkrétního varování je prý diskriminační. GFŘ námitku akceptovalo a zrušilo celou soutěž, kterou vypíše znovu. Co se změní?

V novém zadání by se měl objevit odkaz na varování NÚKIB před kybernetickými riziky. Podle zákona o kybernetické bezpečnosti má NÚKIB povinnost varovat před nástrahami v elektronickém světě - a státní, komunální či soukromé organizace jsou povinny varování respektovat. Zjednodušeně řečeno, pokud půjde o zakázku, která se bude týkat kritické tuzemské elektronické či telekomunikační infrastruktury, vyhodnotí zadavatel veřejné zakázky za pomoci metodiky NÚKIB rizika a zohlední je při vyhlašování vítěze.

I tak to bude jistý právní problém. Tuzemský zákon o veřejných zakázkách říká, co vše je nutné zohlednit při vypisování zakázky. Bezpečnost státu v něm obecně zakotvena není. Při splnění podmínek soutěže rozhoduje podle zákona cena. Když vezmeme zmíněný precedentní případ zakázky GFŘ, může se Huawei soutěže účastnit, ale podle varování NÚKIB a kybernetického zákona by neměla splnit podmínky, i kdyby firma nabízela nejvýhodnější cenu.

Každá země má právo hájit svou bezpečnost a její měřítka by měla rozhodovat i v obchodních transakcích. Většina zemí EU má bezpečnost zakotvenu už v zákonech, podle nichž se vypisují tendry a uzavírají obchodní smlouvy. Česko při novele zákona o veřejných zakázkách tuhle podmínku do zákona nedalo – poslanci a senátoři měli pocit, že jde o podmínku vágní a nekonkrétní. Kybernetický svět udělal z této výhrady zastaralý názor a poslanci začali mluvit o další novele zákona.

V každém případě by to podle expertů mělo do budoucna vypadat následovně. Ze zakázek nebude zapotřebí společnost Huawei vyřazovat automaticky. Zadavatel musí zhodnotit všechna rizika podle metodiky NÚKIB, což je velmi komplikovaný dokument, a pak rozhodnout. Podle expertů by firma Huawei neměla mít nárok na dodávku technologií jen v těch nejklíčovějších kybernetických zakázkách, ale z českého IT trhu by neměla být vyřazena.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].