Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Nová důchodová prognóza: Hlavu v písku můžeme mít ještě 13 let

Čím déle se řešení bude odkládat, tím bude dražší, varuje rozpočtová rada

Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady • Autor: ČTK, Radek Vebr
Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady • Autor: ČTK, Radek Vebr

Nová zpráva o udržitelnosti českých veřejných financí, kterou vydává jednou za rok Národní rozpočtová rada (NRR), dospěla k podobným závěrům jako její první, loňská verze: Česko se kvůli stárnutí populace řítí do dluhové pasti, hrozba je ale příliš vzdálená na to, aby nyní někoho nutila k akci.

Stav, který by se dal jednoduše popsat tak, že v rozpočtu bude chybět nezdravě velké množství peněz, má podle nové zprávy NRR nastat kolem roku 2032. Důvodem je, že do důchodu v té době začnou ve velké míře odcházet silné ročníky narozené v 70. letech. Čísla potvrzují to, co Češi podvědomě tuší – v té době rozpočet na zaplacení důchodů pro tolik lidí nebude mít peníze, něco se tedy bude muset změnit. Buď snížit důchody, zvednout daně nebo protáhnout důchodový věk.

Rozpočtová rada je nový orgán zřízený podle zákona jako nezávislá instituce pro dohled nad vývojem rozpočtu. Nemá pravomoci na vládním hospodaření cokoli měnit, ale má možnost na rizika rozpočtové politiky upozorňovat a zasáhnout, pokud se státní pokladna dostane do rizikové situace.

„V současné době jsou veřejné finance relativně zdravé,“ konstatují autoři zprávy v úvodu. Zlehčování problému, který zemi čeká, ale podle nich povede k tvrdému přistání. „Čím déle bude problém odkládán, tím užší bude manévrovací prostor. S každým dalším rokem otálení příprav na demografické změny přicházíme nejen o drahocenný čas, ale především zvyšujeme náklady budoucích opatření,“ pokračuje zpráva.

Vyšší náklady budoucích opatření si lze laicky řečeno představit tak, že po roce 2030 bude počet lidí v plném pracovním nasazení menší než nyní. Procento starších lidí v populaci začne stoupat, takže o problém s financováním důchodů se pak podělí menší množství lidí, než kdyby se začala vytvářet rezerva na špatné časy už nyní. Rada nemá v popisu práce doporučovat konkrétní politické kroky, ale rezerva by mohla vypadat třeba tak, že by se nynější přebytky důchodového účtu uschovávaly pro pokrytí budoucích deficitů, nebo že by se snížily budoucím důchodcům daně, aby si mohli (nebo měli povinnost) na stáří víc spořit.

Nic takového nemá nynější vláda v plánu. Jako prioritu vidí hlavně zvedání nynějších důchodů, a to vždy o něco víc, než stanoví zákonné předpisy. Tím se budoucí deficity na důchodovém účtu jen prohlubují.  Již loňskou zprávu Národní rozpočtové rady ale premiér Andrej Babiš odmítl jako zbytečné strašení lidí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].