Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Ministryně průmyslu vzdala boj za těžaře, poplatky z uhlí porostou

Dohadování úřadů o těžebních poplatcích končí, stát může získat miliardy

Ilustrační foto • Autor: Karel Cudlín
Ilustrační foto • Autor: Karel Cudlín

Vláda se chystá zvýšit poplatky pro těžební firmy. Za hnědé uhlí, kde je těžba zdaleka největší, stát získává ročně kolem půl miliardy - do budoucna by to mohlo být o miliardu víc.  Vyplývá to z nové verze horního zákona, na které se po předchozích sporech dohodla ministerstva průmyslu a financí.

Ministerstvo průmyslu tak ustoupilo od původního návrhu, který by stávající poplatky ponechal zmražené ještě tři roky. Vláda o tomto bodu jednala už v polovině února, ale kvůli neshodám nad poplatky projednávání přerušila. Nyní ministerstvo průmyslu navrhuje novou verzi v souladu s tím, co chtěli ostatní ministři.

Stát nyní od těžařů vybírá fixní poplatek, který odpovídá zhruba třem procentům tržní ceny vytěženého uhlí. Nově by sazba mohla vzrůst až na deset procent. Poslední data jsou z roku 2017, kdy stát z těžby uhlí dostal 577 milionů korun. Pokud se vytěží stejně uhlí, pak stát podle nových pravidel dostane víc než trojnásobek.

Proti zvyšování poplatků se stavěl Svaz průmyslu i odbory, kde mají těžební firmy tradičně velký vliv. Jedním z argumentů bylo, že při posledním zvýšení poplatků od roku 2017 bylo těžařům slíbeno neměnit nic po dobu pěti let, tedy až do konce roku 2021. Ministerstvo průmyslu původně argumentovalo tím, že měnit nyní pravidla za pochodu jde i proti zvyklosti mít předvídatelnou legislativu. Nová verze novely ale říká, že „může být větší veřejný zájem na zvýšení sazeb než legitimní očekávání regulovaných subjektů“.

Vyšší poplatky zasáhnou hlavně majitele Mostecké uhelné Pavla Tykače. O zvýšení usilovaly mimo jiné ekologické organizace: podle analýz Hnutí DUHA nebude zdražení pro těžaře nijak likvidační a dál budou na těžbě vydělávat. O zvyšování poplatků mluvil nynější premiér Andrej Babiš už za Sobotkovy vlády, po prvním zvýšení v roce 2017 se tento bod dostal i do programu Babišova kabinetu.

Ústup ministerstva průmyslu přichází v době, kdy ministryně Marta Nováková ztrácí ve vládě vliv a mluví se o jejím brzkém odvolání nebo rezignaci. Konečné slovo ohledně poplatků bude mít nicméně sněmovna, kde nelze výsledek předvídat. Vláda by teoreticky měla být schopna zajistit si pro svůj návrh většinu. Při posledním jednání o poplatcích na hospodářském výboru sněmovny v březnu ale mělo mezi některými poslanci podporu i zmražení poplatků, jak Nováková původně navrhovala. Je také možné, že se projednávání zasekne a účinnost novely – plánovaná nyní na příští rok – bude posunuta.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].