Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Lesní školky chtějí úlevu od svačinek

Zápis do školního rejstříku znamená i povinnost tří jídel

Lesní školka v pražské Šárce; ilustrační foto • Autor: Karel Cudlín
Lesní školka v pražské Šárce; ilustrační foto • Autor: Karel Cudlín

Návštěva inspektorů v pražské lesní školce Lesníček vyvolala rozruch. Školka se jim líbila, stejně jako a její přístup k dětem a fakt, že většinu času tráví pod širým nebem. V jednom se má ale napravit – má zajistit dětem nejen oběd, ale také dopolední a odpolední svačinky, které si nyní nosí z domova. Jenže pro školky, které často nemají zázemí budov, jsou tři jídla denně problém.

Lesních mateřských škol je v Česku kolem sto třiceti, často vznikly díky aktivitě rodičů. Od června loňského roku jsou oficiální alternativou pro předškolní vzdělávání – pokud chtějí, mohou požádat o zápis do školního rejstříku. Dosud se takto nechalo zapsat šestatřicet lesních školek.

Tereza Valkounová, předsedkyně Asociace lesních mateřských škol, jejich zápis do rejstříku vítá. Nejde přitom jen o finanční příspěvek od státu, díky němuž mohou rodiče platit méně – zpočátku je to 60 procent normativu, který dostávají státní školky, tedy nějakých 45 000 korun na dítě a rok, později i sto procent. „Je to krok k profesionalitě,“ říká Valkounová. „Signál pro rodiče, že jsme vzdělávací instituce a dokážeme jejich dítě připravit na školu.“ Navíc do lesní školky v rejstříku mohou chodit i předškoláci během povinného posledního roku.

Asociace dbá na to, aby i nezapsané školky plnily standardy kvality, například, aby se jejich učitelé vzdělávali, ale mají větší volnost ve výběru kurzů, nemusí mít zákonem předepsaná studia. Šestatřicet lesních školek, které se dosud do sítě zapsaly, tak muselo třeba najmout nové lidi. S tím školky počítaly, ovšem povinnost zajistit svačinky je zaskočila. Školský zákon totiž mluví o povinnosti zajistit školní stravování, v případě škol jde podle navazující vyhlášky o oběd, v případě školek ale o tři jídla. „Chápu to, historicky to vzniklo jako něco ve prospěch dětí jako nějaké jejich právo,“ říká Tereza Valkounová.

V případě lesních školek je však vyhláška prakticky nesplnitelná. Ty, které mají zázemí kamenných školek, berou obědy tam, ty bez takového zázemí si je nechávají vozit třeba cateringovou firmou. Chodit třikrát denně do jídelny nebo se třikrát potkávat s dodavatelem by nicméně program lesní školky hodně omezovalo. Navíc rodiče nemají nic proti tomu, že dávají dětem jídlo do krabičky.

Asociace proto zahájila jednání s hlavní hygieničkou a ministerstvem školství, aby měly lesní školky výjimku, pokud jde o svačinky. „Navrhujeme, aby byly buď vyňaty ze zákona o stravování, nebo takový výklad vyhlášky, podle kterého se školka může s rodiči domluvit, že jídlo svým dětem zajistí sami – tak jako je to dnes možné třeba u dětí s nějakou dietou,“ vypočítává šéfka asociace a doufá, že školní inspekce bude po dobu, než se přijatelná pravidla podaří vyjednat, shovívavá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].