Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost, Vzdělávání

Co změnilo vašim dětem mozek aneb Stíháte seriál Semestr?

Pořad kanálu Stream ukazuje, že dospívající vnímají svět jinak než jejich rodiče

Viděli jste už seriál Semestr? Ne? Doporučuji. Princip je jednoduchý. Dva vysokoškoláci něco přes dvacet, kluk odjel na semestr do Berlína, holka zůstala v Praze. Celé je to o tom, jestli v současném rychlém světě vztah vydrží. Tento týden je k dispozici čtvrtá epizoda. A proč byste se na něco takového měli koukat?

Protože je to originální a mimořádně poučné (a kromě toho dobře natočené a zahrané). Celý děj se odehrává na obrazovkách počítačů obou hlavních protagonistů a herce tedy vidíme jen tehdy, když je zabírá kamera jejich mobilu nebo notebooku. Obě hlavní postavy paralelně chatují s kýmkoli, Wikipedie sousedí s pornografií, Facebook se Skypem a FaceTimem, Instagram s YouTube a SnapChatem. V některých chvílích sledujete až pět interakcí najednou. Ti, kterým je mezi patnácti a dvaceti, pravděpodobně takovou pětinásobnou komunikaci zvládají hravě. Nejen sledovat na obrazovce, ale i provozovat. My starší máme problém. A to je právě rozdíl mezi naším mozkem a mozkem našeho dítěte.

Eduin

Můžete se nad tím pohoršovat, může vám ten seriál přijít plytký a hrdinové „na facku“, jak je komentoval kdosi v diskusi. Ve skutečnosti je to skvělé výukové a testovací video pro učitele a rodiče. Kolik interakcí současně zvládnete sledovat vy? Jednu, dvě, víc? Kolik z těch aplikací znáte? Umíte je použít? Rozumíte, o čem se tu mluví? V tu chvíli vám naplno dojde, jak moc se změnily naše děti. Pořád mají dvě ruce, dvě nohy a jednu hlavu, ale uvnitř ní se zjevně odehrává něco jiného, než jsme byli zvyklí. Lidský mozek, jak potvrdí neurolog, je proměnlivá a individuální struktura, která reaguje na to, jakým podnětům ji vystavíme. Což jsme my, dospělí, v případě našich dětí učinili - a nad výsledkem se nestačíme divit.

Pokud Semestr uráží váš vkus, nebo ho prostě jen nestíháte, zkuste variantu. Středoškoláci vyhlásili tento týden Revoluci na střední. Ve videu DVTV předseda České středoškolské unie Štěpán Kment, o co jim jde a v čem chtějí, aby se školy změnily. Není ani plytký, ani na facku, ale říká prakticky totéž, co se dá vyčíst ze Semestru. Že změna je nutná, protože současný sedmnáctiletý mozek vystavený každý den po 6×45 minut výkladu o dýchání žábrami nebo převzetí moci komunisty trpí informační deprivací a nedostatkem interakce.

Všech devět bodů oné „revoluce“ směřuje k větší míře komunikace a možnosti rozhodovat o tom, co a kdy jako středoškolák předložím svému mozku. Prostě jsme v hlavách minimálně části dětí nechali vyvinout nástroj, který pak až příliš často necháváme ležet ladem. Pokud jde o tok informací, začínáme být jako rodiče či učitelé (pokud trváme na frontální výuce) úzké hrdlo systému. A středoškoláci říkají nahlas, že je s tím třeba něco dělat.

Obsáhlý text o portálu Stream.cz i seriálu Semestr najdete v připravovaném Respektu, který vyjde v pondělí 28. listopadu

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].