Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Sochy z Parthenonu se mají vrátit do Řecka, přikyvuje vlivný strýček Si

Denní menu: Výběr textů ze světových médií

Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho řecký protějšek Prokopis Pavlopoulos v Muzeu Akropole • Autor: AP
Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho řecký protějšek Prokopis Pavlopoulos v Muzeu Akropole • Autor: AP

Řekové získali spojence ve svém dlouhém boji za návrat 2500 let starých soch odvezených Brity v 19. století z aténského Parthenonu.  Vysvobození soch z „ponurého vězení“ v Britském muzeu a jejich návrat do vlasti požadují Řekové marně už desítky let, ale teď je při procházce po Akropoli během státní návštěvy Atén podpořil čínský prezident Si Ťin-pching. „Představte si toto místo s výzdobou soch, které sem patří. A teď si představte, jak tyto sochy právě teď stojí na podstavcích v Britském muzeu, které si je přivlastňuje proti právu a proti veškerému smyslu toho, co je kultura,“ řekl svému hostu řecký prezident Prokopis Pavlopoulos a požádal ho o podporu. „Vidím to úplně stejně jako vy,“ opáčil mu Si podle televize Al-Džazíra. „I z Číny bylo mnoho kulturních památek odvezeno do ciziny. Takže máte samozřejmě moji podporu a myslím si, že bychom v té věci měli postupovat společně.“

Rozhovor se odehrál v aténském Muzeu Akropole, jehož prosklenou čelní stěnou se mohou návštěvníci dívat právě na chrám bohyně Athény, o jehož unesenou výzdobu v probíhajícím sporu jde. Ve stánku pod Akropolí stojí kromě originálů z Parthenonu i sádrové odlitky soch, které dnes ukazuje svým návštěvníkům Britské muzeum.

V Londýně se antické skvosty z Athénina chrámu ocitly poté, kdy je tam z Řecka odvezl počátkem 19. století britský velvyslanec u Otomanské říše – která tehdy Řecko ovládala – Thomas Bruce, známý také jako lord Elgin. Ten během cařihradské mise dostal od tureckých úřadů povolení odvézt z okupovaného Řecka „několik kamenů s nápisy nebo figurami z Akropole“. Na konto této licence odvezl Bruce z Parthenonu čtrnáct bohatě plasticky zdobených metóp, sedmnáct štítových soch, téměř dvě třetiny chrámových vlysů a hlavici, kterou za účelem snazší dopravy rozřezal na několik dílů - a všechno pak prodal Britskému muzeu.

To už léta odmítá žádosti Řecka o návrat s tím, že sochy byly „vyvezeny s řádným úředním povolením“. Námitku, že šlo o povolení okupanta, což se podle mezinárodních pravidel nepovažuje za platný souhlas, Britové odrážejí s tím, „sochy jsou součástí všeobecně sdíleného kulturního dědictví, které přesahuje kulturní hranice“.

„Ano, ty sochy tvoří část mezinárodního kulturního dědictví. Ale patří na Parthenon - a ten je shodou okolností tady v Aténách,“ cituje k tomu Al-Džazíra šéfa rady aténského muzea na Akropoli Dimitrise Pantermalise. Angličané jsou však skálopevně přesvědčeni o svém právu mít uzmutou součást „mezinárodního kulturního dědictví“ plně pod svojí kontrolou a nehodlají se „Elginovy sbírky“ vzdát.

Když je k návratu soch svého času vyzval při uvedení svého filmu Památkáři americký herec George Clooney, odpověděl mu tehdejší starosta Londýna, dnes premiér celé Británie Boris Johnson, v deníku The Daily Telegraph s logikou důstojně sekundující jeho pozdějším výkonům v kampani pro brexit: „Ty sochy hodlali poslat do Atén už nacisté. Tenhle Clooney prosazuje pro londýnské kulturní poklady stejný program jako Adolf Hitler.“

V červencových volbách zvolený řeský premiér Kyriakos Mitsotakis poslal do Londýna nedávno oficiální žádost, aby Británie zapůjčila sochy z Partheonu do Atén k připravované výstavě na oslavu dvou set let řecké nezávislosti v roce 2021. Jak to dopadne, není jisté. Britské muzeum už před časem vydalo prohlášení, že bude každou řeckou žádost o zapůjčení souboru „pečlivě zkoumat“. Po úterní návštěvě  je otázka, kam to zkoumání popostrčí pekingský strýček Si.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].