Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Bohatý ekolog postaví na Moravě chrám odpadu

V Hranicích plánují nejhezčí sběrné suroviny v Evropě

Pozoruhodná stavba se dá udělat i z místa, kam se odvážejí odpadky. Místo normálního městského sběrného dvora má v Hranicích na Moravě do dvou let vyrůst stavba se sebevědomým názvem „Galerie odpadu“, kterou její tvůrci pojali jako výstavní projekt evropského formátu. Barevný areál má kromě svojí základní funkce sloužit jako „showroom“, kde se každý bude moci názorně seznámit s tím, co všechno se kolem odpadu a jeho recyklace děje.

Návštěvníci absolvují podívanou při chůzi po spirále kolem sběrného dvora, který zůstane uprostřed jako v aréně. Domů by si měli odnést to, že s produkcí odpadu je dobré se krotit, a že recyklace má smysl. I stavba sama bude z použitých materiálů, jako je recyklovaný beton, sklo nebo hliník, tedy de facto z toho, co lidé už jednou vyhodili. Kulatý tvar má svoji symboliku jako znázornění koloběhu recyklace, což je mimochodem činnost, ve které Češi mají v mezinárodním srovnání pořád rezervy.

„Podle mě to bude první podobná věc v Evropě,“ slibuje Ondřej Chybík ze studia Chybik+Kristof Architects, kde návrh vznikl na popud městské hranické firmy Ekoltes. Tu vede František Smolka, lokální patriot a patron místního politického hnutí HORA (Hnutí Otevřená Radnice) - který o sobě mluví jako o někom, kdo začal podnikat ještě před rokem 1989 a „už vydělal dost peněz na to, aby svůj úspěch začal vracet zpátky“.

Sběrný dvůr bere jako ukázku toho, co tím myslí. Smolka – doktor přírodních věd a obdivovatel Tomáše Bati – je v Ekoltesu Hranice předsedou představenstva. Kromě toho se živí servisem solárních elektráren a instalacemi malých fotovoltaických panelů; největší peníze vydělal před deseti lety prodejem polygrafické firmy Smoza. Ekoltes je firma, která patří městu, a Smolka ji řídí jen jako manažer. Sběrný dvůr bude platit město a kraj z dotací na odpadové hospodářství, pro nynější návrh hlasovalo 21 z 23 zastupitelů, projekt má tedy širokou podporu. Plán je takový, že do jara příštího roku by stavba měla mít všechna povolení tak, aby mohla být do roku 2019 hotová.

Mladí brněnští architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof na sebe upozornili předloni jako autoři českého pavilonu na výstavě Expo v Miláně. Letos vyhráli mezinárodní soutěž o nové sídlo pro státní podnik Lesy ČR. Návrh, který má vyrůst ve stávajícím areálu podnikového ředitelství v Hradci Králové, pojmenovali symbolicky „Lesy v lese“. Má jít o největší dřevostavbu v republice, která bude – podobně sběrný dvůr v Hranicích – sloužit jako prezentace toho, čím podnik žije, tedy v tomto případě vším kolem lesního hospodářství. Chybík a Krištof porazili v soutěži 41 dalších návrhů; sedmičlenné mezinárodní poroty dostali všech sedm hlasů.

Foto: Chybik+Kristof Architects

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].