ROZHOVOR_Bendiksen02_foto Jonas Bendiksen

Mělo to být něco jako trojský kůň. Zkouška pevnosti institucí, které dohlížejí na pravdivost novinářské a dokumentární fotografie. A k jeho vlastnímu překvapení se mu bez problémů podařilo se zcela zmanipulovanými snímky proniknout za všechny jejich hradby. Oceňovaný norský fotograf a člen agentury Magnum Jonas Bendiksen vydal na sklonku léta výpravnou knihu The Book of Veles, plnou působivých dokumentárních fotografií ze stejnojmenného makedonského města. Veles se v roce 2016 dostal na přední stránky médií i do projevu Baracka Obamy, neboť právě odtud se šířily fake news, jež promluvily do amerických voleb. Šlo o byznys, do něhož se v tomto skomírajícím industriálním centru zapojily za slušný obnos tucty místních teenagerů. Bendiksena fenomén dezinformací fascinoval už dlouho – i fakt, že internetová aktivita v malém městě ve východní Evropě může pohnout globální politikou. 

Propadl pak tématu o to víc, když zjistil, že existuje i podvržená „Velesova kniha“, která popisuje hrdinské činy dávných Slovanů – byla zasvěcena přímo bohu Velesovi, po němž se jmenuje i město. Jedno falzum se spojilo s druhým, dezinformace dnešní se staletými – a Bendiksen vytvořil knihu vlastní, kde snímky ze skutečného Velesu zabydlel zcela umělými lidskými avatary. Žádný člověk na jeho snímcích není skutečný. Všichni lidé na ulicích i u počítačů jsou syntetičtí, neexistující – a doklíčoval je v počítači. Přesto tuto mystifikaci nepoznal nikdo z jeho kolegů profesionálů, pořadatelů…

I_obalka_vyzvy_zapadu_print
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_vyzvy_zapadu_print
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte