Když jsem do svého města vzala na návštěvu zahraniční přátele, usnuli ti dva roztomilí mladí nonkonformisté v parku nudou, a v objetí tak vytvořili klidnější pandán ke Škodově až příliš erotické soše soutoku Labe a Orlice. Hradec byl té červnové neděle liduprázdný jako uklizený obývák, odkud se odjelo na chatu, a prohlídka skvostů modernistické architektury působila jako předvádění rodinných šperků někomu, kdo není z rodiny.

Na chytrý urbanismus se nedalo než přikývnout, proti pohledu z Tyršova mostu přes slavné Kotěrovo muzeum a nábřežní platany na věže starého města nebylo co namítnout; děti se postupně smířily s tím, že tu nic nezažijí, a mlčky se soustředily na svou lásku. Hradec ukázal tvář města znepokojivě spokojeného se sebou samým, města, kde po desetiletí u moci trůnila ódéeska a kde je nejčastějším místem socializace česká franšízová nápodoba Starbucksu. Zahalila jsem se lacinou ironií zběhů. Vysvětlit city k místům, ty, co vyrůstají ze substrátu vzpomínek a představ, není tak snadné.

Když jsme se v devadesátých letech přistěhovali do bytu na náměstí, doba pastelových omítek ještě nenazrála. Polovina starého města byla jedno nehlídané zbořeniště, kde se občas konaly vernisáže a představení, adrenalinová průlezka, věšák na historky o mrtvolách i dětské architektonické plány. A taky na představy – až se to dalo prodávat.

V deseti jsem ke své velké lítosti na rozdíl od většiny spolužáků nevystupovala jako komparz v německém televizním filmu. Schodiště do…

Respekt_special_leto_ve_meste
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_special_leto_ve_meste
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte