Thomas Oellermann ve svém volném čase obnovuje tradici fotbalového klubu DFC Prag, klubu, který býval složen převážně z německy mluvících pražských Židů a patříval mezi vážné rivaly Sparty a Slavie. Pak ale byla jeho činnost na dlouhá desetiletí přerušena. Jak říká v Praze žijící historik původem z Německa, příběh DFC Prag dokazuje, že kulturní a politické dějiny českých zemí je možné číst i přes fotbal.
Jste specialistou na dějiny česko-německých vztahů a současně hodně pracovního času věnujete fotbalu. Jak to spolu souvisí?
Fotbal mě vždycky hodně bavil, v dětství mě braly čistě výsledky, tým, kterému jsem fandil. V jistém věku mě začal zajímat z jiného úhlu: jeho dějiny, kulturní a politické souvislosti. Během studia historie v Düsseldorfu jsem se hodně věnoval sudetoněmecké sociální demokracii a vedoucí mé diplomové práce, profesor Brandes, mi navrhl zkoumat ve větším detailu dějiny sudetoněmeckého dělnického sportu. Přes něj jsem pronikl do dějin fotbalu v českých zemích, které mě fascinovaly.
Pocházíte ze vzdáleného Porúří. Proč jste se vůbec začal tolik zajímat o středo- a východoevropské dějiny?
Pro mě, mladého studenta ze západoněmecké periferie, to byla velká objevná cesta. Přednášky k východoněmeckým dějinám se mi na univerzitě v Düsseldorfu líbily nejvíce, profesoři byli dobří a témata pro mě zcela nová.
Jak vypadaly začátky zdejšího fotbalu a co se z něj dá dozvědět o soužití Čechů a Němců?
První kluby, které…