Technologicke_nocinky_Mars01_foto NASA_JPL_CALTECH

Popusťme teď uzdu fantazii, nechme stranou všechny etické námitky a další „ale“. Dlouhodobé předpovědi jsou ošidné, přesto se zkusme zamyslet nad tím, kam může věda a technika dospět v horizontu desítek a stovek let.

Kosmické lety od sedmdesátých let minulého století spíše stagnují, není ale žádný důvod, aby to tak bylo navždy. První let na Mars by mohla NASA uskutečnit kolem roku 2040, soukromníci jako Elon Musk nebo Jeff Bezos možná na rudou planetu vyrazí i dříve. Vybudovat tu trvalou základnu bude mimořádně obtížné kvůli řídkému nedýchatelnému ovzduší, průměrné teplotě kolem minus 60 ˚C a především kosmickému záření, před nímž není planeta na rozdíl od té naší chráněna. Přesto lidé jednou na Marsu jednou pravděpodobně žít budou a možná se jej pokusí terraformovat, změnit tak, aby se více podobal Zemi.

Technologie_Mars_foto NASA_JPL Caltech_MSSS
Chladný a neobyvatelný. Zatím.

Pomoci by k tomu mohly geneticky modifikované bakterie, které by začaly dodávat do ovzduší Marsu kyslík a skleníkové plyny (kvůli ohřátí planety) a také by odstraňovaly jedovaté látky z půdy. Takový projekt by ovšem trval stovky, možná tisíce let a úspěch není zaručen – nevíme totiž, proč kdysi relativně husté ovzduší Marsu vlastně zmizelo.

Možná ale naši potomci nechají Mars svému osudu a najdou ve vesmíru obyvatelnější svět. Jak se ukázalo v uplynulém čtvrtstoletí, planety jsou v kosmu hojné a objevit nějakou pohostinnou by dokázaly i přístroje, které bychom už v podstatě dokázali vyrobit. Otázka…

OBAL_special_nejisty_svet
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

OBAL_special_nejisty_svet
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte