Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Brazílie

Nebesa, ono to mluví!

phone in the jungle
Autor: Alamy, Profimedia

Dolores Baťa Arambašič, vnučka Jana Antonína Bati a dcera Ljubodraga Arambašiče, se minulý týden chystala do banky. Těšila se. Konečně zhodnotí akcie, které zdědila po svém otci. Byl to švec a farmář a vždycky říkal, že investice do moderních technologií se určitě vyplatí. Akcie společnosti Telefónica rodina držela padesát let.

Otec Dolores je získal jednoduše tak, že si na farmu v divočině koncem šedesátých let pořídil tehdy velmi nákladnou vymoženost – telefon. Přestože byl brazilský císař Pedro II. v kontaktu přímo s vynálezcem A. G. Bellem o mnoho desítek let dříve a telefon si do svého paláce nechal nainstalovat už v roce 1877, první přímé dálkové telefonní hovory (O sistema de Discagem Direta à Distância) a zavádění pevných linek se v Brazílii uskutečnily až v roce 1958. „Nebesa, ono to mluví!“ vykřikl prý údajně císař Pedro, když se ze sluchátka ozval poprvé lidský hlas. Po druhé světové válce, kdy do Brazílie emigroval z rodného Srbska Doloresin tatínek Ljubodrag, byly mluvící skřínky pořád velkou vzácností. Svérázný muž však horoval pro to, že i farmáři v divočině musí jít s dobou. A zatímco jeho sousedé na odlehlých farmách se ještě před pár lety dorozumívali s okolním světem pomocí chraplavého rádia nainstalovaného v mohutných džípech, Ljubodrag si s rodinou usazenou ve dva tisíce kilometrů vzdáleném São Paulu hrdě telefonoval z pevné linky. A ono to mluvilo.

A taky to nebylo zadarmo. Zavedení pevné linky na odlehlou farmu ho tehdy stálo astronomickou sumu…

OBAL_special_nejisty_svet
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

OBAL_special_nejisty_svet
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte