Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
podklad_zahr_fake
Společnost Téma

Největší fake news ve světě

Skutečným „rájem“ fake news jsou Spojené státy. Nikde jinde v tak velkém měřítku nefunguje byznys založený na šíření vymyšlených zpráv, které autorům generují příjmy z reklamy. Prvenství Spojeným státům také ulehčuje fakt, že angličtina je jediný skutečně globální jazyk a americké fake news tak mohou mít celosvětový dopad.

Země, kde v současnosti vládne Donald Trump, usvědčený šiřitel vymyšlených zpráv, ale samozřejmě není jediná, kde fake news ovlivňují veřejnou debatu. A vzhledem k tomu, že v Německu, Francii a Nizozemsku letos proběhnou důležité volby, vliv vymyšlených zpráv na evropském kontinentu ještě poroste.

1.USA
„Papež František šokoval svět, vydal prohlášení, v němž podporuje Donalda Trumpa“

Velmi úspěšný hoax, vytvořený dobře známou anglojazyčnou továrnou na výmysly, stránkou Ending the Fed. Papež František se v průběhu kampaně k prezidentským volbám explicitně nevyjadřoval. Donalda Trumpa ale rozhodně nepodporoval, spíše ho mnohokrát nepřímo kritizoval, třeba když hovořil o kandidátově plánu postavit na hranicích zeď. Pokud by jej tedy podpořil, svět by skutečně byl v šoku – ovšem nestalo se tak.

Krakow, Poland. 29th July, 2016. Pope Francis at Blonia park for The Way of the Cross at the World…
Autor: Alamy, Profimedia

2. Německo
Vymyšlené znásilnění

Třináctiletá německo-ruská dívka Elisabeth Fisenko nahlásila německé policii, že byla nalákaná do auta „uprchlíkem“ a následně skupinově znásilněná. Zpráva se rozšířila po sociálních sítích, v ruské…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
obal dezinformace-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte