Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace, Společnost

Bůh jménem Klíma

Je to zvláštní představa: ve spořádaných a usedlých Čechách minulého století se vyskytl muž, který se rozhodl stát Bohem – a podle všeho se mu to podařilo. Jako každý správný bůh žil přitom nuzně na okraji společnosti, takže když zemřel, nevzbudilo to mimo kroužek pár jeho přátel žádný rozruch. Desítky let po své smrti se stal pro mnoho Čechů kultovním hrdinou: ztělesněním odvahy ke svobodě, kterou lze uskutečnit bez ohledu na životní podmínky i takzvaný zdravý rozum.

Cíl tento, pro každého dosavadního člověka non plus ultra šílenství, je zcela samozřejmý a dosažitelný...
Cíl tento, pro každého dosavadního člověka non plus ultra šílenství, je zcela samozřejmý a dosažitelný...

„Rok 1909 v pátek 13. srpna – ve mdlé, dusné záři řídkým, bílým závojem obestřeného 4 1/2 hodinného slunce, vyzářila ze mne, po 2letých nábězích, nejsmělejší, nejstrašnější, nejvyšší z myšlenek, jež člověk kdy měl: být již v tomto životě v podstatě vskutku a cele a plně, Deus, ceator omnium! již zde v podstatě jednat, jak On jedná v nejryzejším svém stavu! – a spolu poznání, že cíl tento, pro každého dosavadního člověka non plus ultra šílenství, je zcela samozřejmý a dosažitelný…“ Takto filozof Ladislav Klíma rozpoznal své božství. Stalo se to v lese Kamýk, zhruba tam, kde se dnes tyčí věžáky Novodvorské třídy v Praze. Když pak On o devatenáct let později jako padesátiletý zemřel, nezanechal po sobě nic než pár obnošených svršků a po světě všemožně rozseté papíry s poznámkami, dopisy, úvahami, kusy deníku a románovými torzy. V nich zůstal jeho duch jaksi zakonzervován a odtud jsou také známa přesná data a místa okamžiků rozhodujícího poznání. Nicméně pravým dějištěm filozofie byl Klímovi bezprostřední život; myšlení bral jako heroické dobrodružství, které přesahuje slova. Rozhodný solipsista, pro nějž vnější svět nebyl ničím víc než hříčkou mysli, se celou svou existenci řídil jedním krátkým sice, leč ve svých dopadech náročným pravidlem: „Nesrat se se životem.“

Jeho deník lze číst jako zprávu o nevšedním pokusu, při němž se pisatel silou své „komandující vůle“ převtělil v Absolutno. Skoro čtvrt století v něm zaznamenával zkušenosti s absolutní suverenitou, k níž se…

Tento článek je v plném znění dostupný členům předplatitelům Respektu.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se. Pokud byste chtěl/a dostávat Respekt Speciály i v tištěné podobě, pořiďte si předplatné s členstvím v Klubu Respektu (pro rozšíření nám napište na [email protected]).

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].