Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Rodiče tu mají jedny z nejhorších podmínek v EU

Kritika mateřské dělené mezi otce a matku byla snaha poškodit Sobotku, říká budoucí ministryně Michaela Marksová-Tominová

V předvolební kampani ministryně na svém Facebooku použila plakát odkazující na feministický symbol Rosie The Riveter • Autor: facebook
V předvolební kampani ministryně na svém Facebooku použila plakát odkazující na feministický symbol Rosie The Riveter • Autor: facebook

„Nechci nikoho hned na začátku vyděsit,“ odpovídá budoucí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová na otázku, zda bude prosazovat svůj někdejší plán, aby se rodičovská dovolená dělila mezi matku a otce. K jejím prvním prioritám patří víc míst ve školkách a jeslích a podpora zaměstnavatelů, kteří nabídnou flexibilní úvazky rodičům. Pomoct by jí s tím měly i další čtyři sociálnědemokratické adeptky na post ministryně práce. Tominová se do vlády dostala jako druhá žena -  coby náhradnice za Petra Krčála, jenž se vzdal kandidatury z osobních důvodů.

Stejně jako další kandidáti na ministra nové vlády jste byla na audienci u prezidenta Miloše Zemana. Jaké to bylo, rozuměli jste si?
Bylo to příjemné, probírali jsme agendu jednu za druhou. Bavili jsme se o elektronickém systému výplaty sociálních dávek, o pěstounské péči, valorizaci důchodů, sociálním bydlení. Prezident toho hodně ví; říká, co si myslí. Chce zjistit,zda je kandidát elementárně seznámený s problémy resortu. Bavili jsme se také o hrozbě neonacismu, o nebezpečí, že když se zanedbají sociální záležitosti, lidé by mohli neonacisty volit. Prezident zmínil Slovensko, kde se protiromský aktivista Marián Kotleba stal županem. Byla bych ten příklad zmínila také, ale on s ním přišel jako první.

Kandidát na ministra zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) přinesl Zemanovi balík s mléčnými výrobky a uzeninami, předseda ANO Andrej Babiš zase koš klobás. Přinesla jste mu také nějaké klobásy?
Klobásy ne, ale dala jsem mu fotografii Audrey Hepburn, její portrét s dlouhou cigaretovou špičkou. Prý ji má rád.

Proč si Bohuslav Sobotka vybral z pěti možných kandidátek právě vás?
To je otázka pro něj. Možná proto, že mám s resortem zkušenosti, dva roky jsem na ministerstvu práce pracovala jako ředitelka odboru rodinné politiky; mám zkušenosti i s vystupováním v médiích.

Rodinná politika, co to vlastně v dnešní době je?
Rodí se málo dětí, což má pak negativní dopad na důchody. Moderní evropská rodinná politika se proto snaží podporovat rodiče a zejména matky, aby se udržely na trhu práce – v zemích, kde matka po narození dítěte nemusí mít obavy ze ztráty zaměstnání, se rodí dětí více.

Co tedy ve prospěch rodičů plánujete?
Česko je ve srovnání se zeměmi Evropské unie na konci, rodiče tu mají jedny z nejhorších podmínek pro slaďování rodinného a profesního života. Je třeba podpořit zaměstnavatele, aby nabízeli flexibilní formy práce rodičům dětí do dvanácti let. Chybí také místa ve veřejných mateřských školách a v jeslích; loni se ve školkách nenašlo místo pro šedesát tisíc dětí.

Jak konkrétně by podpora zaměstnavatelů měla vypadat?
Ještě za vlády Petra Nečase vznikl návrh, že by zaměstnavatelé, kteří vyjdou rodičům vstříc, tedy vytvoří pro ně flexibilní pracovní místa, odváděli méně na sociální pojištění. Myslím, že návrh zamázl ministr financí Miroslav Kalousek. Budu ho znovu prosazovat, je třeba spočítat, jak velká úleva pro firmy je možná, aby výpadek sociálního pojištění byl přijatelný.

A jak chcete zvýšit počet míst ve školkách?
To už obsahuje volební program ČSSD. Oslovím ministra školství, aby se tomu věnoval. Umím si představit, že z evropských fondů by obce dostaly peníze na to, aby místa ve školkách vyrobily.

Michal Hašek • Autor: Matěj Stránský
Michal Hašek • Autor: Matěj Stránský

Před časem vzbudil rozruch váš nápad, aby se rodičovská dovolená dělila mezi matku a otce. Pokud by si druhý rodič nevybral svůj díl, část peněz by propadla. Vaši straničtí kolegové se od něj ale distancovali s tím, že nejde o názor ČSSD, nýbrž „asi dvacítky žen z Oranžového klubu“. Oživíte tuhle severskou inspiraci?
Oranžový klub dal ten návrh pro ČSSD k diskusi, někteří pánové na něj reagovali hystericky, jiní ale byli pro. Z toho, že hystericky reagoval především Michal Hašek a Zdeněk Škromach, soudím, že nešlo ani tak o návrh sám jako spíš o politický boj uvnitř strany. O snahu poškodit předsedu Bohuslava Sobotku a jemu blízké lidi. Ale není to jen inspirace ze skandinávských zemí, podobně je to také v Německu či Rakousku.

Navrhnete takovou podobu rodičovské?
Ne, zatím ne. Nejdřív chci řešit už zmíněné pobídky pro zaměstnavatele a počet míst v zařízeních pro předškoláky. Taková věc je k široké celospolečenské diskusi. Nechci nikoho hned na začátku vyděsit.

Jeden svůj blog jste nazvala Bojujme za samoživitelky. Budete za ně bojovat?
V koaliční smlouvě je návrh o zálohovaném výživném. Ten nápad není nový, už tu byl. Princip spočívá v tom, že když rodič nějakou dobu neplatí výživné, vyplácí ho za něj stát a pak ho vymáhá. Je třeba si uvědomit, že osaměle žijící rodiče s dětmi jsou po seniorech hned druhou kategorií nejvíce ohroženou chudobou.

Dá se ten nápad prosadit?
Je to v koaliční smlouvě, čili předpokládám, že ano. S prezidentem jste se bavili o pěstounské péči. Novinkou jsou profesionální pěstouni, tedy lidé, kteří se o děti starají po přechodnou dobu, než se vrátí do původní rodiny nebo se jich ujmou adoptivní rodiče. Za svou práci dostávají plat.

Tento typ péče má ale stále dost odpůrců. Co si o něm myslíte vy?
Já tuhle myšlenku podporuji, ale je třeba se podívat na detaily, vyhodnotit, jak tento nový druh pěstounské péče funguje. Hlavní je však podle mě podporovat biologickou rodinu, aby děti nemusely ani do ústavů, ani do náhradních rodin. To souvisí s terénní sociální prací, která je naprosto podhodnocena. Výplata dávek v hmotné nouzi byla převedena z obcí na úřady práce - a to je horror, úřady práce s rodinami pracují minimálně, nemají na to kapacitu. V tuhle chvíli nevíme ani to, kolik by na takovou práci měly lidí, s jakým vzděláním, žádný takový audit nevznikl.

A co se s tím dá dělat?
To je velká otázka. Asi není možné vrátit výplatu dávek v hmotné nouzi zase pod obce, když už jednou tento proces proběhl. Je možné uvažovat o tom, že by obce dělaly alespoň šetření o situaci rodin. Žádný přesný recept ale v tuhle chvíli nemám, je to na nule. Je o tom třeba začít diskutovat. To je rozhodně jedna z mých priorit.

V poslední době se dost mluví o sociálním bydlení. Rusnokova vláda pracovala na dokumentu, který kritizovaly neziskové organizace. Vadilo jim, že stát chce stavět další ubytovny pro chudé, místo aby uvažoval, jak je dostat do běžných bytů. Navrhovaly třeba to, aby mezi sociálně slabého nájemníka a majitele domu vstoupila neziskovka, která bude garantovat, že nájem bude zaplacen a případné škody uhrazeny. Máte vy nějaký plán?
Souhlasím s tím, že současný návrh z dílny ministerstva pro místní rozvoj je nedostatečný. Ale jak to řešit, zatím nevím. Je to především věc obcí, znají místní podmínky a je v jejich zájmu udržet sociální smír. Jasné ale je, že bez masivní podpory státu se neobejdou.

Kdo bude ve vašem týmu, kdo jsou lidé, se kterými se budete radit, případně si je přivedete na ministerstvo?
Nechcete, doufám, abych vám teď říkala jména. Řada schopných lidí už na ministerstvu je. Počítám i s tím, že si přivedu svoje lidi. Ale je to teprve týden co jsem se dozvěděla o nominaci. Dávám je teprve dohromady, vedeme rozhovory. Rozhodně počítám s tím, že budu úzce spolupracovat se zbylými čtyřmi ženami, o kterých se při výběru kandidátky na ministryni práce uvažovalo.

Co bude první věc, kterou po jmenování do úřadu uděláte?
Ze všeho nejdřív se chci na ministerstvu představit co nejvíce lidem, seznámit se s nimi. Chci se také sejít se všemi radními na krajích a s lidmi se Svazu měst a obcí. A začít postupně objíždět republiku.

Michaela Marksová-Tominová. V 90. letech pracovala jako redaktorka časopisu Cosmopolitan, sedm let byla ředitelkou pro styk s veřejností společnosti Gender Studies. Od roku 2004 do roku 2006 působila jako ředitelka odboru rodinné politiky na ministerstvu práce a sociálních věcí. V letech 2009–2010 vedla odbor rovných příležitostí na ministerstvu školství. Je zastupitelkou na Praze 2 a mluvčí stínové vlády ČSSD pro lidská práva a rodinu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].