Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Vládní poslanci se pravomocí při volbě mediálních rad jen tak nevzdají

S místopředsedou volebního výboru Tomášem Martínkem (Piráti) o volbě radních ČRo

Tomáš Martínek • Autor: Pirátská strana
Tomáš Martínek • Autor: Pirátská strana

Poslanci ve volebním výboru tento týden vyslechli 16 uchazečů a uchazeček o místo v Radě Českého rozhlasu. Šest z nich pak vybrali do druhého kola – z těch bude sněmovna v tajné volbě vybírat dva lidi, kteří zaplní volná místa radních. Ve výběru neuspěl například bývalý tajemník hnutí Úsvit Jan Zilvar, publicista Jefim Fištejn nebo historička Milena Bartlová. Sněmovna bude vybírat z šestice, do níž výbor vybral historika Jana Šebka, bývalou poslankyni za TOP 09 Ninu Novákovou, ředitele výstaviště v Lysé nad Labem a místostarostu Milovic Ondřeje Matouše, scenáristu a pracovníka PR Arcibiskupství pražského Josefa Nerušila a ekonoma, dramatika a pracovníka institutu CERGE René Levínského. Šanci pokračovat dostal i kuchař, moderátor a herec Ivan Vodochodský, kterému skončil letos na jaře dosavadní mandát v Radě ČRo.

Výbor po slyšení uchazečů posunul do dalšího kola šest kandidátů. Prošli ti, kterým jste dal hlas vy?

Na rozhodování nebylo moc času, volba se konala chvíli po skončení veřejných slyšení. Většině kandidátů, kteří postoupili ke sněmovní volbě, jsem dal hlas i já. Podle mě tak lze vybírat i z kvalitních nominantů.

Do finále se nedostala dosavadní předsedkyně Rady ČRo paní Dohnálková, chyběl jí jeden hlas, to je poměrně překvapivé, protože ji podporovalo ANO. Proč se to stalo?

Při volbě bylo přítomno 13 poslanců, z toho pět za hnutí ANO – a paní Dohnálková získala pět hlasů. Předpokládám, že členové výboru hlasovali pro ty kandidáty, kteří se jim zdáli vhodní z jejich úhlu pohledu.

Jak to vlastně ve výboru vypadá? Jak se dozvíte, která strana dává přednost tomu či jinému uchazeči? Jak se domlouváte?

Jako Piráti se snažíme brát v úvahu počet a renomé nominujících organizací každého kandidáta, snažíme se ověřit nezávislost, odbornost a kompetence. Neformálně se snažím komunikovat s ostatními členy volebního výboru. Rád si vyslechnu názory každého člena na kandidáty.

Jak silný hlas má při volbě do rad KSČM a SPD, které podporují vládu? Jak se to, že pomáhají premiérovi ve sněmovně, projevuje v jejich síle při volbách do rad?

U poslední volby členů do Rady ČT to dle hlasování vypadalo na politickou dohodu ANO, SPD, KSČM a odpadlíků z ODS a SPD, kteří ve Sněmovně mají dohromady 118 hlasů. Výsledek volby pravděpodobně vyhovuje Andreji Babišovi, který opakovaně útočí na některé publicistické pořady České televize - přitom řada z nich rozkývala kauzy předchozích vlád, což obratně marketingově využil se svým údajně protikorupčním hnutím. Tomio Okamura komentoval výsledek jako 3:0. Když byl navíc zvolen tvůrce programu SPD do kolegia NKÚ, byl jistě také potěšen. Naopak při středeční volbě do Rady Českého rozhlasu zástupkyně KSČM chyběla - a ani na kooperaci se členy SPD to podle výsledku nevypadalo. SPD už několikrát u důležitých zákonů pomohlo poslancům hnutí ANO přehlasovat ČSSD nebo KSČM.

Uchazeči dostávali opakovaně otázku, zda jsou pro zvýšení koncesionářských poplatků. Jak důležitá byla podle vás odpověď při rozhodování? A proč vůbec dostávají otázku na něco, co nemohou ovlivnit, co není jejich věc?

Každý poslanec klade otázky, které uzná za vhodné. Zástupci hnutí ANO se opakovaně ptali na navýšení koncesionářských poplatků, které opravdu nemohou radní ovlivnit – ale proč, to je otázka na ně. Osobně se zaměřuji především na otázky, které mají ověřit soulad budoucího jednání uchazečů se zákonem. O případném porušení zákona o Českém rozhlase mohou rozhodnout pouze poslanci, proto se chci ujistit a získat přísliby, že v případě zvolení budou radní zákon dodržovat.

Spolupracuje demokratická opozice při volbě do rad? Domlouváte se, koho podpořit, aby se do rad nedostávali jen lidé vybraní vládou?

Snažím se komunikovat s většinou členů výboru. Během této volby jsem se ptal na názory poslanců opozičních i z ČSSD a hnutí ANO. V následné volbě volím ty nejlepší z mého pohledu, pokud nemám o preferenci jasno, zvažuji i názory ostatních poslanců. V této volbě jsem tak pravděpodobně dal hlas kandidátům, které volili opoziční poslanci i někteří poslanci z hnutí ANO.

Byl za vámi osobně někdo z jiných klubů s návrhy, koho volit či nevolit?

Jak jsem už řekl, snažil jsem se diskutovat o kandidátech s poslanci demokratické opozice i z ČSSD a ANO.

V posledních volbách do Rady ČT prošli lidé - řekněme - s nejasnou motivací, v poslední době se z rad stává platforma toho, čemu se říká kulturní střet. Jak se stane, že projde Lubomír Veselý či Hana Lipovská, kteří jsou představiteli toho jevu?

Některé výsledky voleb mi připadají tak, že jsou záměrně voleni kandidáti, kteří mají veřejnoprávní médium rozložit nebo přímo ovládnout pro soukromé zájmy některých politiků či oligarchů. Otázky ohledně nestrannosti a nezávislosti kandidátů se snažím pokládat na veřejném slyšení. Kandidáti mi často v odpovědích garantují nezávislost a nestrannost. Chci doufat, že poté skutečné sliby dodrží a zákon porušovat nebudou. Bohužel pak zahlédnu například veřejné výroky Lipovské, která oznamuje, že skládá s paní Bobošíkovou poradní skupinu. Podle zákona radní nesmí vystupovat ve prospěch něčích zájmů, proto doufám, že zákon dodrží i nová radní Lipovská.

Co by se mělo ve volbách do rad veřejnoprávních médií změnit?

V zahraničí funguje mnoho různých modelů voleb do mediálních rad. Většina z nich se snaží volbu rozdělit tak, aby aktuální vládní většina v Poslanecké sněmovně neměla možnost lehce ovládnout veřejnoprávní médium ve svůj prospěch. Proto existují možnosti, kdy by část členů mediálních rad volil například Senát nebo akademická či odborná veřejnost. Takovou změnu je ovšem z opozice těžké prosadit, vládní poslanci se nechtějí jen tak vzdát ani části svých pravomocí.

Umíte se svou zkušeností s rozložením sil mezi kluby odhadnout, koho sněmovna z pěti kandidátů nakonec zvolí?

Z šesti postupujících získali osm hlasů Ondřej Matouš a Ivan Vodochodský, Šest hlasů získali René Levínský, Josef Nerušil, Nina Nováková a Jaroslav Šebek. Podle toho by mohl být z kandidátů zvolen kdokoliv. Já osobně bych rád v Radě Českého rozhlasu viděl ekonoma.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].