Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

V šetření válečných zločinů jsme nejrychlejší, máme své lidi všude

Se Sašou Romancovou, ředitelkou ukrajinské nevládky, která si za svou práci v prosinci převezme Nobelovu cenu

Jednou z hlavních nevládek, která se zabývá ruskými zločiny na Ukrajině, je Centrum pro občanské svobody. Letos za svoji práci dostalo Nobelovu cenu míru (podělilo se o ni s neziskovými organizacemi z Běloruska a Ruska) a jeho zástupci si ji převezmou v prosinci v norském Oslu. Centrum funguje od roku 2013, kdy došlo na centrálním kyjevském náměstí Majdan k brutálnímu rozehnání proevropských demonstrantů z rozkazu proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Centrum pomáhalo pronásledovaným lidem a sbíralo důkazy o zločinech, které spáchaly bezpečnostní složky. Když letos v únoru napadla Ukrajinu ruská armáda, rozšířilo Centrum své dobrovolnické řady. Respekt mluvil s jeho ředitelkou Sašou Romancovou v Kyjevě.

Jak pracuje vaše organizace?

Dokumentujeme válečné zločiny po celé Ukrajině, a to včetně dočasně okupovaných území. Když tam ještě nemáme přístup, pracujeme s otevřenými zdroji, máme své lidi i přímo na místě, kteří sbírají svědectví, které nám potom poskytnou. Tak to bylo například u Chersonu, a tak je to aktuálně v Luhanské a Doněcké oblasti a také na Krymu.

Jak vypadá vaše práce přímo v terénu?

Informace nejdřív čerpáme z otevřených zdrojů, z článků novinářů, ze sociálních sítí, od našich spolupracovníků. Na místo je pak jedeme ověřit. Nejdříve se svědky natočíme krátké rozhovory, zdokumentujeme, co říkají, co se stalo. Později pátráme po důkazech, děláme podrobnější, hloubkové rozhovory.

Co vše je pro vás válečný zločin?

Ne vše, čím se zabýváme, se nakonec ukáže jako klasický válečný zločin, kdy někdo někomu jinému ubližuje cíleně. Řešili jsme v jedné obci bitvu mezi ukrajinským tankem a třemi ruskými. Ty při střelbě místo ukrajinského tanku zasáhly dům jednoho z našich svědků. Nebyl to nicméně - jak jsme zjistili - jejich cíl. Stalo se to náhodou v rámci boje, takovými věcmi se už dál nezabýváme.

Čím se tedy naopak zabýváte?

Zaměřujeme se na využívání civilních objektů jako živých štítů, na únosy, braní rukojmích a zabíjení lidí, kteří se nemohli bránit. Když narazíme na jednu věc, brzy se většinou vyvalí dvacet dalších.

Podobné věci dělá ukrajinská prokuratura - společně s tajnou službou SBU vyšetřují válečné zločiny. V čem se od nich vaše práce liší?

Prokuratura se řídí předpisy - a i když se snaží postupovat rychle, my jsme ještě rychlejší. Na Ukrajině se událo tolik válečných zločinů, že není v silách jedné organizace vše oběhat. Prokurátoři mohou s našimi zjištěními pracovat, nijak s nimi nesoutěžíme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].