Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Petříček: Věřím, že sankce projdou

S ministrem zahraničí o tom, jak by měla vypadat evropské reakce na další kriminalizaci Alexeje Navalného

Tomáš Petříček • Autor: Matěj Stránský
Tomáš Petříček • Autor: Matěj Stránský

V první reakci na zadržení Alexeje Navalného jste uvedl, že “je politicky motivováno“ a že „byl zatčen za své názory, nikoli za to, co je mu formálně kladeno za vinu. Ruský režim tím porušuje mezinárodní smlouvy o lidských právech”. Jak si vysvětlujete pokus ruské kontrarozvědky FSB Navalného nejdříve otrávit a nyní po příletu do Moskvy z léčení v Německu ho hned na letišti zatknout?

Je to skutečně znepokojivé, jak samotný pokus o vraždu, tak to, že došlo k jeho bezprostřednímu zatčení po příjezdu do Ruska. Je zřejmé, že ruský režim vidí v Navalném ohrožení, že se snaží zasáhnout proti jakémukoliv nezávislému hlasu. Ať už v podobě Navalného, který bojuje proti korupci ve své zemi a nabízí alternativu vůči stávajícímu režimu, nebo proti dalším nezávislým zástupcům občanské společnosti. Jsou to třeba odbory chránící práva tvrdě pracujících Rusů nebo ti, kteří upozorňují na obrovské škody na životním prostředí, k nimž v Rusku dochází. Je to dlouhodobý trend.

Co je podle vás cílem prezidenta Putina, zlikvidovat Navalného, nebo umlčet celou ruskou opozici?

Navalnyj je skutečně ten nejviditelnější kritik. Je to ale určitě namířeno i na všechny, kteří skrytě s režimem nesouhlasí, jako to bylo před rokem 1989 u nás. Lidé v Rusku dávali v nedávné době najevo nelibost vůči sociálním reformám nebo důchodové reformě, ale svůj názor nevyjadřují tak veřejně. Navalnyj ano, a proto ruský ho režim potlačuje, aby umlčel jakýkoliv viditelný projev kritiky.

Na svém twitteru jste také napsal, že budete chtít “abychom se tomu věnovali na nejbližším unijním jednání rady ministrů zahraničí” - a dodal jste, že na radě ministrů zahraničí EU navrhnete diskusi o možných sankcích. Jakou máte představu? EU už kvůli otravě Navalného uvalila sankce na několik představitelů Ruské federace - chtěl byste tento seznam nyní rozšířit? Nebo mluvíte o nových sankcích?

Evropská unie by určitě měla reagovat, v pondělí bude zasedat Rada pro vnější vztahy. Již nyní se připravuje společné prohlášení včetně možnosti rozšíření stávajícího sankčního seznamu. Uvidíme, co bude průchodnější.

Co budete prosazovat vy? Rozšíření sankcí? O koho?

Bavíme se především o seznamu fyzických osob. Jednání se s partnery stále vedou, nechci předbíhat.

Měly by být sankce zaměřeny i na prezidenta Putina?

Určitě bychom se měli bavit o tom, kdo v jeho administrativě dává pokyny k takovým zásahům proti opozičním politikům a zástupcům občanské společnosti.

Když rozšíření sankcí neprojde, pak tím věc v EU skončí?

Věřím, že projde. Podobný postoj už deklarovala řada kolegů nebo někteří představitelé Evropské unie.

Nebylo by na místě něco razantnějšího? Například zastavit plynovod Nordstream II?

V případě toho, co nyní řešíme, nepředpokládám, že by došlo k něčemu takovému, jako je zastavení Nordstreamu. Zcela na rovinu i proto, že před několika dny se dostavba znovu rozběhla. Na tom by nebyla shoda – oproti cílené reakci, která by zasáhla vybrané ruské představitele.

Bude znamenat dění kolem Navalného něco pro jaderný tendr na rozšíření Dukovan v Česku, o který se chce ucházet ruský Rosatom? Aktuálně se na úrovni ministerstva průmyslu mluví o tom, že by byl subdodavatelem zakázky. Jak si česká diplomacie analyzuje politiku Ruska?

Důvody, které vedly k varování před účastí Rosatomu v jaderné zakázce, jsou stále platné, na tom se nic nemění. Tady se nejedná jen o to, co se děje kolem Alexeje Navalného. Jde především o rizika pro energetickou bezpečnost České republiky, ta situace je jasná. Co se týká účasti Rosatomu v nějakém konsorciu, na nějž se ptáte: museli bychom se o tom s experty a bezpečnostní komunitou pobavit, v jakém rozsahu a oblastech by se mohla firma z Ruska nebo Číny v takovém uspořádání na zakázce podílet. Neumím si každopádně představit, že by stavěla jaderný ostrov, což je klíčová část stavby. To by zvýšilo závislost na rizikových dodavatelích.

Zvažuje česká diplomacie účastnit se prostřednictvím svých zástupců soudu s Navalným?

Určitě se česká diplomacie v takových případech porušování lidských práv a svobod s dalšími kolegy z jiných zemí účastní soudních slyšení. Nevím, jestli v případě Alexeje Navalného je ale vůbec taková možnost, proces neprobíhá standardně. Případ budeme dál sledovat a diplomacie bude dál reagovat.

V novém Respektu popisujeme detaily loňského zadržení ruského diplomata Borisenka, který tu nakupoval zbraně. Podle našich informací z Ruska musel recipročně odjet jeden český diplomat. Můžete k tomu říci něco bližšího?

Tento případ komentovat nebudu, z pohledu české diplomacie je tato záležitost již uzavřena.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].