Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Zaorálek vs. Řehka: Má armáda mluvit do politiky?

Exministr zahraničí navrhl ukončení mise v Afghánistánu, generál reagoval emotivně

34
Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek, červen, 2017 • Autor: Milan Jaroš

„Stydím se, stydím se, stydím se. Je mi smutno, chce se mi brečet, je mi zle, chce se mi zvracet a mám vztek. Taková nuznost, ubohost, nízkost… To se nedá rozdýchat. Uráží mě to jako vojáka a uráží mě to jako občana České republiky.“ Těmito slovy na svém soukromém profilu na Facebooku před pár dny generál Karel Řehka odsoudil reakci bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka po útoku na české vojáky v Afghánistánu.

Zaorálek navrhl ukončení mise v Afghánistánu poté, co tam zemřel další český voják. Později řekl, že naše mise v zemi pod Hindúkušem se rovná okupaci a že nechce vidět další Čechy vracet se domů v rakvi. Zaorálek je dlouholetý politik, minimálně ve vládě měl možnost měnit naši zahraniční politiku vůči misím; neudělal to. Debatu o Afghánistánu mohl razantně otevřít kdykoliv jindy, jenže ani k tomu se neodhodlal.

Reklama
Reklama

Pro svá slova si Zaorálek vybral ten nejhloupější moment, kdy je na místě pieta a čas mluvit o hrdinství vojáků. Mnozí to pak logicky mohli vnímat jako neúctu, nedostatek empatie, projev slabosti, vycházení nepříteli vstříc. Je jistě na místě debatovat o smyslu misí, je třeba klást řadu otázek, ale je to třeba učinit ve věcné rovině, pokud možno bez emocí -  a určitě ne ve chvíli, kdy vojáci, rodina a další bezprostředně prožívají smrt svého blízkého a kolegy.

Reakce Karla Řehky byla lidsky pochopitelná, s Afghánistánem má osobní zkušenost. Ale je evidentní, že i on měl být ve svých vyjádřeních uměřenější. Rolí vojáka jistě není mlčet, když mu něco vadí, zároveň ho působení v armádě v jeho vyjádření omezuje. Příště by bylo na místě ubrat plyn a jeho nadřízení by s ním o tom měli mluvit. Kázeňsky ho však trestat, jak se už nechal slyšet ministr obrany Lubomír Metnar, není adekvátní.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1502
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte