Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog, Politika, Společnost

V sídle polského odporu

Je užitečné nadechnout se té dramatické atmosféry

Agnieszka Holland • Autor: Karel Cudlín
Agnieszka Holland • Autor: Karel Cudlín

Vyšel jsem se sklenkou vína v ruce na terasu, abych se zvenčí podíval na ten dav lidí pohroužených do rozhovorů a občas ke mně odtamtud dolehl smích. Byli tu, v prostorné hale budovy Gazety Wyborczy, snad všichni: od Adama Michnika přes Andrzeje Wajdu a Agnieszku Holland až po lídra hnutí KOD Mateusze Kijowského. A najednou mi došlo, proč Jaroslaw Kaczynski tyto lidi tak nesnáší: oni jím pohrdají, což je ještě horší, než kdyby ho nenáviděli. Žijí ve světě, v němž pro něj není místo.

To samozřejmě neznamená, že ho podceňují. Vědí, že jde do tuhého a že „tohle je jen začátek“. Vědí, že jim Kaczynski půjde po krku a že Gazeta bude na ráně. Zatím jen přikázal všem úřadům, aby odřekly předplatné, státním podnikům, aby Gazetě odřekly veškerou inzerci (výsledek byl pokles příjmů z inzerce o 15 procent) a jeho vláda vyhrožuje soukromým firmám, že pokud budou v Gazetě inzerovat, nedostanou se ke státním zakázkám.

Při pohledu z terasy nebyly vidět žádné znaky paniky ani porážky a nenašel jsem je ani v rozhovorech uvnitř. Přesto to byl zvláštní pocit, octnout se v tomto sídle odporu. Už jsem skoro zapomněl, jaké to je. Od pádu komunismu jsem sice k žádné vládě v Česku ani na Slovensku nikdy necítil velké sympatie, ale ani jsem je (s výjimkou vlády Vladimíra Mečiara) nepovažoval za skutečné ohrožení mojí ani společenské svobody.

Je užitečné nadechnout se té dramatické atmosféry v Polsku, protože možná už brzy dorazí i k nám. Útok českého prezidenta Miloše Zemana na Českou televizi, kterou by chtěl zestátnit, je součástí jeho dělostřelecké přípravy na zteč proti demokracii, do níž se mu už hlásí spojenci. Co na tom, že když Kaczynski znárodnil polskou televizí, klesla její sledovanost o třicet procent? Bude to pro něj jen další důvod k útoku na konkurenční soukromá média.

S citem pro dramatičnost doby udělila Gazeta titul „Člověk roku“ americkému historikovi Timothymu Snyderovi, jehož tématem je druhá světová válka a to, co jí předcházelo. A Snyder má v rozhovoru pro Gazetu pochmurné poselství nejen pro Poláky. „Evropané a Poláci si neuvědomují, jak křehká je současná situace.“ A dále: „Lekce přijde. A máte málo času se na ni připravit.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].