Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Hlubiny nacionalismu

Zeman naplnil obsah komentáře slovenského deníku SME - je jako Mečiar

Není odpornějšího a nebezpečnějšího rysu v politice, než je nacionalismus. Taková je moje zkušenost ve střední Evropě, kde platí bez výjimky, že nacionalisté jsou zároveň nebezpečím pro demokracii.

Bylo to tak v Polsku za éry bratrů Kaczyńských, platí to v Maďarsku za dnešní vlády Viktora Orbána, platilo to na Slovensku v éře Vladimíra Mečiara a také za první vlády Roberta Fica. A platí to i v Česku, byť Češi mohli mít pocit, že nacionalismus nikdy nebyl klíčovým rysem politiky žádné vlády od roku 1989.

To, že Miloš Zeman vytáhl za vydatné pomoci rodiny Klausů nacionalistickou kartu proti Karlu Schwarzenbergovi, je tragickým vyústěním přímé prezidentské volby, jež se do prvního kola vyvíjela tak slibně.

Zeman se tím postavil na úroveň Vladimíra Mečiara, a vrchovatě tak naplnil obsah komentáře slovenského deníku SME, jenž ho k Mečiarovi nepřímo přirovnal, čímž Zemana rozčílil. Byla to totiž právě Mečiarova éra, v níž politici udělovali veřejné nálepky těm, kteří nebyli „praví Slováci“. Zeman a Klausova rodina říkají totéž: Schwarzenberg není „pravý Čech“.

Slovenská politika je v zajetí nacionalismu už více než dvacet let a důsledek je ten, že nejvyšší patra moci obsazují tragické politické postavy.

Ivan Gašparovič vyhrál prezidentské volby v roce 2009 nad Ivetou Radičovou mimo jiné proto, že ji obviňoval z toho, že mezi jejími voliči jsou příslušníci maďarské menšiny, tudíž ona nebude dostatečně hájit zájmy Slováků. Politik, který se uchýlí k takovému svinstvu, nosí v sobě časovanou bombu nenávisti, jež dříve či později vybuchne.

Miloš Zeman zvedl prapor nacionalismu, a pokud bude zvolen prezidentem, bude jen otázkou času, kdy se česká politika propadne do hlubin, do nichž se střídavě propadaly národy střední Evropy a jimž se ten český zatím docela úspěšně vyhýbal.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].