Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Co říkají novodobí proroci

Martin M. Šimečka • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Martin M. Šimečka • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Být prorokem je jedno z nejstarších povolání v dějinách lidstva a daří se mu docela dobře i dnes, jen se mu říká novinář. Tady jsou některá proroctví mých oblíbených médií Financial Times The Economist:

V roce 2011 se eurozóna nerozpadne, ale zřejmě nastane bankrot některých států, které se pak raději rozhodnout euro opustit. Euro přežije i do budoucna, ale asi v trochu jiné formě než dnes.

Některé evropské banky padnou, protože státy obětují raději je než sebe.

V Evropě pocítíme nárůst sociálních nepokojů a budou se šířit přes hranice států.

Nálada ve světě se definitivně odvrátí od optimismu, kdy měl každý pocit, že na globalizaci se dá vydělat a že život bude stále lepší. Výhrou bude už dosažení globální rovnováhy a udržitelnosti status quo.

V Číně nepraskne bublina, protože tam prý žádná není, jen se začne výrazněji měnit poměr mezi vesnicí a městem ve prospěch města.

Měnová válka nepřeroste ve skutečnou, ale nedá se ani očekávat ani o moc lepší kontrola států nad vývojem svých měn.

Ceny ropy porostou na průměr 100 dolarů za barel, protože se očekává rekordní poptávka.

Potravinová krize je velmi pravděpodobná a vyvolá nepokoje podobné těm z let 2007–2008, ne však horší.

NATO v Afghánistánu poměrně dobré vyhlídky, že oslabí Tálibán.

A co nás čeká v roce 2036?The Economist, který vydává výhledy do příštího roku už 25 let, se zeptal několika významných lidí, jak bude svět vypadat za 25 let, tedy v roce 2036.

Můj oblíbený autor Nassim Taleb (Černá labuť) říká, že je lehčí vidět dalekou budoucnost než zítřek. Budou slábnout národní státy, protože svět bude stále více propojen, zaniknou mnohé současné technologické novinky (neřekl které), ale přežijí ty, které se už osvědčily, jako například kolo, auto a kniha. A bude přibývat „černých labutí“ – tedy nepředvídatelných událostí, které budou měnit povahu světa.

Futurolog Paul Saffo říká, že byť se mnohé jevy v dějinách opakují, dnes jsme svědky naprosto nového historického jevu: většina lidstva totiž už dnes žije ve městech, a ne na vesnici. Jeho poučka pro futurology? Například v technologiích se prý většinou prosadí to, čemu nikdo nevěří, že se může prosadit. A vzápětí porušuje své krédo a tvrdí, že průlomová v příští čtvrtině století bude umělá inteligence. Budeme stále více obklopeni roboty, byť ne takovými, jací se objevují v románech Isaaca Asimova (škoda).

Změní se také kapitalismus – už nebude jeden, ale bude jich několik. Podnikatelský kapitalismus, tedy ten americký, založený na individualismu, komunitní, tedy ten asijský, založený na velkých skupinách a kulturní, tedy ten evropský, který neustále hledá hlubší smysl své existence (jak lichotivé).

No, a Saffo ještě říká, že máme očekávat příchod nového Boha, protože bohové současných náboženství jsou vyčerpáni.

Ten nový bude mít hodně co dělat s ekologií a teď už jen vyhlíží svého mesiáše.

Pak ještě slavný kuchař Jamie Oliver se obává, že v roce 2036 nebude dost dobrého jídla pro všechny, ale zůstává optimistou a tvrdí, že osvěta a dobré vlády mohou mnoho zachránit (inu, lépe vaří, než přemýšlí).

A na závěr:nejlepší sprinter všech dob Usain Bolt si myslí, že vítěz na sto metrů bude muset na olympiádě v roce 2036 zaběhnout rovných 9 vteřin. K čemu to bude dobré, nevím.

A ještě jednu předpověď ode mne: Respektu se bude dařit, protože přemýšlivých čtenářů, kteří budou chtít porozumět stále složitější době, bude přibývat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].