Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nad pěnou

Kníže v plotě II., vlastní vinou

Před časem jsme v tištěném vydání psali, že evropská politika Česka může doznat podstatných změn, protože vše se nyní točí okolo ekonomiky, jíž garantují ekonomičtí ministři spolu s ČNB a názor ať už Miroslava Kalouska, Martina Kocourka nebo Miroslava Singera na Evropu je shodně jednostranný. Přistupují k ní jako k ringu, kde spolu boxuje, například, dvacet sedm ministrů financí a cílem není vítězství nejlepšího, ale pobití všech ostatních s výjimkou mě. Šéf rezortu zahraničí musí uvažovat víc strategicky a Karel Schwarzenberg tak uvažuje. Jenže není ekonom a typicky nerad se zabývá „jednotlivostmi,“ byť by měly globální přesah, například nedávnou bankovní daní. Schwarzenbergův názor tím pádem není slyšet a ministr je v Nečasově vládě tak trochu jako kůl v plotě. Především ale vlastní vinou.

Parádně to ukázal aktuální případ Ivana Hodače, který by měl mířit na pozici státního tajemníka pro unii v úřadu premiéra. Schwarzenberg nejdříve poslal svého muže na špinavou práci Miroslava Kalouska, aby se veřejně osočil proti tomu, že si Nečas zřizuje dalšího skoroministra za ODS a že je to porušení koaliční smlouvy (pondělní Právo); Schwarzenberg mezitím odjel na dovolenou.

Šéfovi diplomacie vadilo nejvíc to, že by na Radu pro všeobecné záležitosti (GAC) v Bruselu – což je sezení buď ministrů zahraničí nebo pro Evropu nebo státních tajemníků předjednávajících témata mířící pak na stůl premiérům a prezidentům – nejezdil on, ale právě nový státní tajemník. Z povahy věci by přitom bylo logické, aby na GAC dojížděl právě premiérův člověk, když se má celá evropská agenda scházet na Úřadu vlády. Karla Schwarzenberga v jeho protestu zjevně vedla hlavně uražená mužská ješitnost, že by nejezdil on, ale někdo jiný. 

Když pak na veřejnost prosáklo Hodačovo jméno, ministr zahraničí nejdříve na adresu současného prezidenta ACEA, evropské asociace automobilek, prohlásil, že když tam ODS chce automobilového lobbistu, je to její problém. Od Schwarzenberga by člověk tak rychlé odsouzení nečekal. Pracovat pro zájmovou organizaci autovýrobců přece ještě neznamená, že Hodač nebude v křesle tajemníka schopen hájit zájmy českého státu jako celku a ne jenom vedení škodovky – byť je třeba se ho na tohle ptát a sledovat to.

Podstatnější ale je, co Schwarzenberg dál svěřil Lidovým novinám: a sice, že je mu „jedno, kdo bude pod Nečasem sloužit,“ hlavně když si „nebude hrát na evropského ministra.“ Pokud LN citovaly ministra přesně, je to na pováženou. Jedno by mu to totiž nemělo být. Zahraniční politika Česka se bude filtrovat hlavně přes trio premiér-státní tajemník pro Evropu- šéf diplomacie a je proto klíčové, aby ministr a státní tajemník vzájemně věděli, kdo jsou, byla mezi nimi základní důvěra a dokázali spolu pracovat.

Pokud se Schwarzenberg spokojí s tím, že Hodač – bude-li to on – nebude jezdit na GAC a dál se o něj nebude starat, je to špatná zpráva. Jednak o ministrovi, kterému jde zjevně jen o funkci a její viditelnost. A pak, odskáče to evropská politika Česka: zůstane hlavně v rukou ekonomů, Schwarzenberg bude za šaška a státní tajemník bude muset jezdit do Bruselu skoro tajně, aby to neskřípalo v koalici.

Ještě bude veselo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].