Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Na rovinu

Nová Google hračka

Pojďte si hrát s touhle novinkou, zaručeně vás chytne. Tedy alespoň autorka u ní nedávno strávila pěknou hodinu.

Google přišel s něčím, čemu říká Ngram Viewer (k vyzkoušení zde) a což je jakýsi vedlejší produkt obří elektronické databáze knih, kterou buduje. Tato knihovna samozřejmě není úplná – odhaduje se, že něco přes pět milionů svazků, které Google zatím převedl do elektronické podoby, představuje asi pět procent z objemu knih, které byly kdy vydány.

Produkt vedlejší, ale nesmírně zábavný. Pomocí vyhledávače lze totiž zjistit, jak často se jaká slova v jaké době v knihách vyskytují. Stejně jako u databáze samotné je nicméně třeba mít na paměti, že výsledky mohou být značně zkreslené. Omezení představují jazyky (lze hledat anglicky, čínsky, francouzsky, německy, španělsky a rusky) či doba (nejvíce knih je z let 1800–2000). Je možné prohledat také poslední půltisíciletí (přesněji knihy z let 1500 do 2008, v sekci „English One Million“), přičemž každý rok tu reprezentuje šest tisíc knih. U starších dat to jsou víceméně všechny tehdejší, u novějších jde o náhodně vybrané svazky.

Můžete nechat dvě či více slov „soutěžit“ (křesťanství versus islám, muž versus žena atd.), či se jen dívat na rostoucí, klesající či proměnlivou popularitu určitého slova. Ráj je to pro lingvisty – lze sledovat, jak se v čase měnilo pojmenování předmětů či jevů. A jak se měnila americká a britská angličtina. Spolu s výsledky se pak pár kliky lze dostat na knihy, v nichž jsou hledaní slova zmíněná.

Některé výsledky jsou vcelku očekávatelné – nepřekvapí nás, že frekvence „Boha“ v anglicky psané literatuře posledních 200 let dosáhla vrcholu v třicátých a čtyřicátých letech 19. století a pak už to s ním šlo jen z kopce. (I když je zajímavé, že po historickém propadu v 70. a 80. letech 20. století opět mírně stoupá.)

Některé naopak přímo šokující – takovou „vagínu“ by jeden čekal hlavně v moderní literatuře všeho druhu a ona naopak v obrovských počtech vyskakuje v 80. letech 19. století. Stejně tak kokain – rekordně přítomný ve viktoriánských časech (nebo se o něm alespoň hodně psalo).

Vědci z Harvardu, kteří se na vývoji Ngramu podíleli, předvídají, že může hodně změnit náš pohled na dějiny i kulturu. Možná, a kromě toho je to zábava.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].