Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Pravicový fičák bude příležitostí pro obrozenou levici, zní z poražené ČSSD

Český parlament bude poprvé za třicet let bez tradičních levicových stran

Předvolební mítink Jany Maláčové a Jana Hamáčka • Autor: Matěj Stránský
Předvolební mítink Jany Maláčové a Jana Hamáčka • Autor: Matěj Stránský

Když v sobotu odpoledne krátce po volbách začínalo být jasné, že se sociální demokracie poprvé po 30 letech nedostane do sněmovny, zavládla v Lidovém domě ponurá nálada. Členové vedení v čele s Janem Hamáčkem zůstávali zavření v oddělených prostorách a s novináři se vůbec nebavili. Až kolem šesté večer, kdy volební zisk strany ustálil na čísle 4,65 procenta, vedení vyšlo a uspořádalo krátký brífink, na němž předseda Hamáček uznal porážku a oznámil rezignaci. „Naši občané se rozhodli, že chtějí mít pravicovou vládu. V příštích letech nebude ve sněmovně zastoupena levice, což mě samozřejmě mrzí,“ řekl a pak se zbytkem předsednictva opustil sál, aniž odpověděl na dotazy médií.

Otázka, proč ČSSD propadla, kdo ji dál povede a co bude dál s levicí v Česku poté, co se do sněmovny nedostali ani komunisté, tak zůstala viset ve vzduchu. A také ostatní straníci na ni dávali jen kusé odpovědi. „Voliči se nám krvavě pomstili za vládu s ANO,“ vysvětlil neúspěch ČSSD místopředseda Roman Onderka při svém chvatném exitu z Lidového domu. Sociální demokracie ale podle něho znovu povstane. Má prý „potenciál oslovit až čtyři miliony zaměstnanců“, musí si jen „vydobýt zpátky důvěru lidí“ a „přeskupit se“. Kdo by byl ideálním politikem, který by stranu takhle pozvedl, ale Onderka nechtěl říci. „Spekulovat o tom pár hodin po volbách mi připadá netaktní,“ rozloučil se s novináři.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová měla po tiskovém brífinku v očích slzy. „Vaše otázky po příčinách neúspěchu jsou teď irelevantní. Jediné podstatné je, že sociální demokracie nebude zastoupená v parlamentu. Přijde vlna zdražování, porostou ceny energií a nebude tam nikdo, kdo by se lidí zastal,“ řekla novinářům předtím, než rovněž opustila sídlo strany v Hybernské. Podobně jako hlavní poražený večera Jan Hamáček, který měl vystoupit v živém večerním vstupu v Událostech České televize, ale nakonec ze sídla strany odjel bez domluvených rozhovorů s médii.

Na ulici

Jedním z mála straníků, kteří se s novináři v sobotu odpoledne ochotně bavili, byl předseda Mladých sociálních demokratů Lukáš Ulrych. Tmavovlasý mladík v zářivě bílých teniskách se v Lidovém domě objevil ještě s dalšími sociálnědemokratickými mládežníky, všichni v červených mikinách s nápisem „Země nejen pro boháče? Bez levice to nepůjde“. Vítězství pravicové koalice Spolu on i jeho kolegové označovali za podobně špatný výsledek, jako kdyby vyhrálo hnutí ANO. „Naše nálada je bojovná, jsme připraveni jít do ulic demonstrovat. Nebudeme v parlamentu, ale budeme mít příležitost být vidět na ulici,“ prohlásil Ulrych. Jako příklad, proti čemu budou demonstrovat, uvedl zdražování nebo možné vládní škrty ve veřejných rozpočtech.

Lukáš Ulrych • Autor: Petr Horký
Lukáš Ulrych • Autor: Petr Horký

Mladí sociální demokraté poté podle svých slov až do hluboké noci rozebírali, co teď Česko čeká. „My tady budeme mít nejvíce pravicovou vládu za celou historii České republiky, bez levicové opozice,“ shrnuje den po volbách Ulrych výsledek voleb i nočních rozhovorů se spolustraníky. „Vše, co ODS nestihla prosadit za Topolánka a za Nečase, budou chtít udělat teď - a já se obávám, že z mého levicového hlediska to bude sociální horor,“ dodává mladík, který působí jako učitel na pražské střední škole.

Letošní volby podle něho byly pouze referendem o Andreji Babišovi, čehož dokázala pravicová koalice využít. „Dva měsíce jsme dělali v Praze kontaktní kampaň a od lidí jsem slýchal, že s námi a naším programem souhlasí, ale teď nám to nehodí, protože budou volit proti Babišovi,“ říká Ulrych. Zároveň připouští, že spolupráce s ANO nebyl jediný problém a dnešní ČSSD se musí vnitřně reformovat, pokud chce mimo parlament přežít.

„Budeme mít nespočet příležitostí, jak být vidět. Pravice o tomhle svém vítězství osm let snila a myslím, že to bude drsný fičák. Máme šanci oslovit i mladé, kteří budou neskutečně zklamaní, až zjistí, že tahle koalice bude jejich rodičům navyšovat věk odchodu do důchodu,“ říká. Dalším tématem pro ČSSD podle něho může být i nedostupné bydlení.

O tom, kdo konkrétně by měl ve vedení strany nahradit Jana Hamáčka, ale ani Ulrych zatím spekulovat nechce. „Měl by umět bouchnout do stolu, být autentický, schopný kritizovat vládu a hlavně rozumět politickému fungování parlamentní politiky,“ říká jen. Je takovým politikem Jana Maláčová se svým agresivním stylem a důrazem na levicovost, anebo spíše umírněnější politik typu pardubického hejtmana Martina Netolického, který dokáže uzavírat pragmatická spojenectví i se středovými uskupeními? „Ať je to klidně duo, nebránil bych se dvojpředsednictví, jaké má třeba v SPD v Německu. Tyhle dva typy by mohly spolupracovat a dát každé společenské vrstvě to, co od levice chce. Musíme ale táhnout za jeden provaz,“ zdůrazňuje Ulrych.

Sociální demokracie by podle něho měla utvářet politická spojenectví i s dalšími silami na levici – především se Zelenými, kteří získali ve volbách jedno procento. „Je potřeba, aby se mluvilo o ekologii, a budoucí levice musí být zelená. Starší straníci tohle téma příliš neřešili, protože ohrožení životního prostředí za jejich života nebylo tak silné, mladí sociální demokraté to ale řeší,“ říká. Jako další subjekty hodné spolupráce zmiňuje také nedávno založenou stranou Budoucnost, která do parlamentu nekandidovala, a levicové hnutí Idealisté, které se už dříve od ČSSD odštěpilo.

Konsolidace levice kolem jiné politické síly je podle Ulrycha nepravděpodobné, protože ČSSD má jako jediná finanční prostředky potřebné pro budování silné politické strany. Spolupráci s KSČM, druhou nejsilnější levicovou stranou, která rovněž zůstala mimo sněmovnu, Ulrych nepovažuje za pravděpodobnou.

„Je tam nejasný její další vývoj, v jejím novém vedení můžou opět usednout neostalinisté, což by pro nás bylo nepřekonatelné,“ říká Ulrych. Zároveň mladý politik nepochybuje, že ČSSD mimo sněmovnu přežije. „Ti, kdo teď tancují na hrobu sociální demokracie, budou zklamaní, protože my se za čtyři roky vrátíme,“ uzavírá bojovně.

Olízat rány

Také Vladimír Špidla, bývalý premiér a někdejší předseda strany, mluví o výsledku voleb jako o příležitosti k reformě. S odchodem Andreje Babiše z postu premiéra podle Špidly z české politiky zmizí konflikt mezi postavou oligarchického populistického politika a demokratickou opozicí a vrátí se tradiční pravolevá soutěž založená na rozdílném pohledu na socioekonomické otázky. „V tom pravolevém konfliktu je sociální demokracie nejsilnějším politickým subjektem, má tam velmi spolehlivé místo a tedy dobrou možnost se obnovit,“ říká Špidla, který kandidoval za ČSSD v Praze na nevolitelném 25. místě.

Zahájení kampaně ČSSD • Autor: Milan Jaroš
Zahájení kampaně ČSSD • Autor: Milan Jaroš

Podle Špidly bude muset být ČSSD tam, kde se něco děje, aby se o ní mluvilo a psalo v médiích, protože kvůli absenci v parlamentu o důležitou tribunu, a tedy část pozornosti přijde. Nicméně i podle Špidly bude mít dost šancí, jak si získat pozornost. „Pravice získala hegemonii a teď se budou snažit realizovat, co slibovali, to znamená pravicovou politiku, stručně řečeno se pokusí konsolidovat veřejné finance na úkor těch slabších,“ prognózuje.

Jaký druh politika by měl stranu vést, ale ani Špidla říci nechce, stejně jako hodnotit obrat sociální demokracie pod vedením Jana Hamáčka od zaměření na liberálnější městské voliče směrem k tradiční levici žijící spíše v malých městech a na venkově. „Pro mě jsou tváří sociální demokracie v první řadě sociálně ekonomická témata spojená s těmi, která jsou sociálně emancipační, jako je rovnost příležitostí mezi muži a ženami a manželství gayů. Ale jádro jsou ony sociálně ekonomické otázky,“ zdůrazňuje. A ty se podle něho týkají jak lidí na venkově, tak ve městě.

Jako inspirativní příklad pro českou sociální demokracii Špidla dává německou SPD, která před dvěma týdny vyhrála spolkové sněmovní volby. Strana se sice před časem programově posunula více doleva a také do čela si zvolila dva výrazně levicové politiky, ale do letošního souboje o kancléřství vyslala spíše středového a umírněného Olafa Scholze, který byl předtím ministrem vlády pravicové kancléřky Angely Merkel.

„Dokonale tím sjednotili celou stranu. Příklad Německé SPD podle mě ukazuje, že je potřeba jak ideové, tak personální sjednocení,“ říká Špidla. ČSSD si teď podle Špidly musí hlavně „olízat rány“, zvolit nové vedení a pak „vyrazit do pole“. „Život se nezastaví, politická a životní realita budou vyžadovat odpovědi a sociální demokracie je jich schopná,“ věří.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].