Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Vzorná spolupráce V4: Poláci ani Maďaři nestojí o české úředníky

Polská média: Premiér Morawiecki svého člověka do kabinetu k Jourové nechtěl

Summit V4 v Praze, listopad 2019 • Autor: Matěj Stránský
Summit V4 v Praze, listopad 2019 • Autor: Matěj Stránský

Radiožurnál přinesl před několika dny informaci, že se polská vláda pokusila dostat do týmu české eurokomisařky Věry Jourové svého člověka. Do portfolia místopředsedkyně Evropské komise patří dohled nad právním státem v zemích EU, a mimo jiné tak vede i spor s Polskem o nezávislost tamního soudnictví. Nabízela se proto spekulace, že se polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) snažila dostat do českého kabinetu loajálního úředníka, aby si ohlídala kroky Komise proti polskému státu.

Prostředníka podle Radiožurnálu sehrál premiér Andrej Babiš, jenž se měl obrátit na polského premiéra se žádostí o umístění českého zástupce (odborníka na regionální fondy Tomáše Nejdla) do kabinetu polského komisaře pro zemědělství Janusze Wolciechowského. Argumentovat měl tím, že Poláci už mají u Jourové svého zástupce; myslel tím euroúředníka Wojtka Talka, který u české komisařky působil již v minulém období.

Mateusz Morawiecki na to měl ale odpovědět, že to není “jejich Polák” – tedy nominant PiS - a Babiš se poté měl obrátit na Jourovou s dotazem po výměně polského zástupce. Ta však měla návrh odmítnout. Babiš na otázky Radiožurnálu nereagoval a Jourová odpověděla pouze obecně, že dostala “řadu žádostí o práci v kabinetu včetně polských”. Na případ se poté podívala polská média, podle kterých se věc měla odehrát trochu jinak.

Bruselská zpravodajka deníku Rzeczpospolita potvrdila, že se Češi obrátili na Morawieckého s žádostí o umístění českého zástupce ke komisaři Wojciechowskému a formulovali to jako výměnu, protože u Jourové už pracuje Polák. Na to měli Poláci říct, že to sice není nominant polské vlády, ale že kabinet české eurokomisařky pro ně beztak není prioritou. Polské zástupce se PiS snažila dostat ke komisařům s ekonomickými portfolii - pro rozpočet, dopravu, regionální rozvoj - a do značné míry úspěšně. Poláků je v kabinetech ostatních komisařů jedenáct, Češi jsou dva.

Andrej Babiš a Mateusz Morawiecki ve Varšavě • Autor: ČTK
Andrej Babiš a Mateusz Morawiecki ve Varšavě • Autor: ČTK

Reciproční dosazování lidí do komisařských kabinetů je běžná věc. Z česko-polského příběhu nicméně vyplývá několik důležitých závěrů. Zaprvé, že se Jourová - pokud se věc skutečně odehrála tak, jak se měla odehrát - zachovala správně a je si vědoma svojí role. To je dobré si zapamatovat do budoucnosti, až se bude řešit nestrannost české eurokomisařky ve sporu s Polskem.

Zadruhé, český premiér měl žádat o místo pro Čecha v kabinetu komisaře pro zemědělství. Agrární sektor je přitom z pohledu české ekonomiky méně důležitý a změna evropské zemědělské politiky není prioritou české vlády. Proč pak považoval Babiš za důležité dosadit českého zástupce k Wojciechowskému? Nebo ještě lépe: intervenoval český premiér také u Viktora Orbána, jehož označuje za svého přítele, když má maďarský eurokomisař ve svém portfoliu rozšíření EU, které český kabinet považuje za svoji prioritu?

S tím souvisí třetí podstatný závěr. Visegrádská spolupráce se v posledních letech stala „posvátnou krávou“ české politiky a kdokoli ji zpochybní, nebo jen vznese dotazy po její funkčnosti, je považován za heretika; naposledy europoslanec za ODS a bývalý několikanásobný ministr Alexandr Vondra řekl, že Visegrád je pro ČR stejně hodnotný jako členství země v EU a NATO.

Sólo jízdy jednotlivých zemí V4, ať už v EU nebo NATO, jsou přitom mnohem častější než mušketýrská spolupráce - a absence vzájemné výměny vysokých úředníků v Evropské komisi je toho dalším příkladem. Český zástupce není ani u slovenského, ani u maďarského komisaře - a o polském “nie” na českou žádost už byla řeč. Solidární výměna lidí na vrcholu bruselské pyramidy je přitom minimum, co by jeden mohl čekat od visegrádské spolupráce - pokud by byla skutečně funkční.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].