Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Vyvineme si vlastní vakcínu! Naši furianti se změnili v hrdé sobce

Visegrádská čtyřka dala na vývoj očkování jen tři miliony eur

 Premiér Andrej Babiš • Autor: ČTK, Šimánek Vít
Premiér Andrej Babiš • Autor: ČTK, Šimánek Vít

Pondělní dárcovská konference na vývoj vakcíny proti covidu-19 přinesla výtěžek 7,4 miliardy eur a splnila tak svůj záměr. Evropská komise, která konferenci zaštítila, chtěla vybrat osm miliard dolarů, což v přepočtu zhruba vychází - protože taková částka je podle vědců údajně potřeba k vývoji a následné celosvětové distribuci vakcíny.

Hlavními přispěvateli do sbírky se staly členské země Evropské unie, jmenovitě Německo (525 milionů eur), Francie (500), Itálie a Španělsko (oba státy přispěly více než 100 miliony eur, přestože patří mezi nejzasaženější). Velkorysé částky ale dodaly také nečlenové EU, například Velká Británie (441 milionů eur) nebo Norsko. To přislíbilo nejvíc za jeden stát, téměř miliardu eur.

Pozornost ale přitáhly spíš země, které se akce neúčastnily - jako například Spojené státy kvůli bojkotu Světové zdravotnické organizace, na jejíž popud se konference konala. Anebo ty, které přispěly překvapivě malou částkou. Do popředí zájmu se tu dostala i Česká republika, přesněji řečeno celá Visegrádská čtyřka, protože jejím jménem mluvil na videokonferenci český premiér Andrej Babiš (Česko momentálně předsedá V4).

Polsko, Česko, Maďarsko a Slovensko daly každé 750 tisíc eur. Dohromady tedy dal spolek zastupující 64 milionů potenciálních příjemců vakcíny jen tři miliony eur. Jednak je to neporovnatelně méně než srovnatelné celky, a především naprostý zlomek toho, co zatím přiteklo obráceným směrem, tedy z EU do středoevropského regionu.

Visegrádská čtyřka je od roku 2004 největším příjemcem evropských dotací a konkrétně Česko z fondů EU získalo přes třicet miliard eur, v přepočtu okolo 800 miliard korun. Tuzemská ekonomika je navíc v kondici, nezaměstnanost i navzdory pandemii na úrovni statistické chyby a zasažení koronavirem podle všeho velmi malé. I proto visegrádský příspěvek tak trčí.

Proč je tak malý, není známo. Mluvčí vlády Jana Adamcová na dotaz Respektu opakovaně neodpověděla a nestalo se tak ani v tomto případě. Mluvčí ministerstva zahraničí pak dotaz nasměrovala na Úřad vlády s tím, že “MZV nebylo součástí rozhodování o částce”. “Je to otázka na pana premiéra,” sdělila Zuzana Štíchová.

Ani sám premiér vyčíslení visegrádského příspěvku nevysvětlil. Na sociálních sítích napsal, že je na něj “hrdý” - a následně na jiných místech prohlásil, že Česko bude vyvíjet vlastní vakcínu na covid-19, což mělo zřejmě zdůvodnit, proč země víc nepřispěla do sbírky pod patronátem EU.

Tenhle argument ale neobstojí. Na vývoji vakcíny pracují už jiné země a nezabránilo jim to ve výrazně velkorysejším příspěvku (Německo). České oznámení o vakcíně navíc ihned napadly kapacity v příslušných oborech sdružené v Učené společnosti ČR. Tuzemskou sólo jízdu označily za neuvážlivou a postrádající odborné i finanční zázemí. Namísto toho radí podpořit partnery v Evropě, kteří už jsou dál. ()

Kdyby šlo o ojedinělý případ, dalo by se to - budou jiné sbírky a na české drobné se zapomene. Problém je, že to není ojedinělý případ, ale spíš další utvrzení vzorce, který se ve středu Evropy před několika lety usadil. Odmítli jsme přijmout na české území válečné běžence a dodnes odmítáme poskytnout útočiště i několika dětským sirotkům z řeckých uprchlických táborů. Odmítli jsme poslat české lékaře na sever Itálie, i když nás o to země požádala - a přestože jsme na rozdíl od Itálie měli i na vrcholu pandemie volné kapacity. A teď český premiér do celosvětové sbírky poslal ani ne polovinu toho, co získalo jeho Čapí hnízdo na dotaci z Bruselu.

A ten největší problém je, že národní sobectví našinec zjevně za problém nepovažuje. Naopak, stalo se žádanou státní strategií - popularita premiéra nerušeně roste, a když jde pod heslem “Ani o korunu méně!” vyjednávat o dalších dotacích z EU pro Česko, kýve na to i většina opozice. Krátkodobý zisk z toho pro Andreje Babiše je jasný. Není ale jasné, proč by se taková strategie měla dlouhodobě vyplatit zemi.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].