Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Šalamounské vyšetřování policejní reformy aneb Kde zůstal Šlachta

Poslanci z komise prostudovali 3947 stránek, aby se dobrali chabého verdiktu

Robert Šlachta před sněmovní komisí pro bezpečnost, Praha, červen, 2016 • Autor: Milan Jaroš
Robert Šlachta před sněmovní komisí pro bezpečnost, Praha, červen, 2016 • Autor: Milan Jaroš

Asi nejmediálnějším výstupem poslanecké vyšetřovací komise pro reorganizaci policie - tedy sloučení protikorupční a protimafiánské policie - bude fakt, že podala dvě trestní oznámení. Na žalobce Petra Šeredu z vrchního státního zastupitelství v Olomouci a na detektiva GIBS Milana Vaculíka. Zbytečně - jak si za chvíli ukážeme. A tak vypadá spousta výstupů komisařské zprávy, jejíž podstatnou část má Respekt k dispozici.

Petr Šereda měl loni v červnu předat detektivu Šlachtova ÚOOZ Jiřímu Komárkovi usnesení o případu, v němž olomoucké zastupitelství vyšetřovalo jiný únik informací z roku 2014 – od policejního prezidenta Tomáše Tuhého k firmě Tesco SW. Je otázka, zda Šereda něco Komárkovi předal – sám Šereda to nekomentuje – a je otázka, zda šlo o únik informací. Věc v každém případě už několik měsíců vyšetřuje GIBS a trestní oznámení komisařů, kteří o vyšetřování samozřejmě vědí, je tak kopání do otevřených dveří a možná i umné medializování směru uvažování komisařů. A tak je to s celou zprávou.

Zpráva konstatuje, že loňská policejní reorganizace byla jejími předkladateli Tomášem Tuhým a jeho náměstkem Zdeňkem Laubem nepřipravená, nebyla konzultována ani s podřízenými, ani se státními zástupci. Šéfové policie ji „právně“ vydávali za pouhou organizační změnu. Komisaři tvrdí, že „forma, jakou byla organizační změna realizována“ umožňuje spekulace o jejím skrytém účelu. Ale dochází k závěru, že tyto spekulace nebyly potvrzeny. V textu přitom neexistuje ani náznak snahy pátrat, proč tedy ona nepřipravená reforma - jak sami tvrdí komisaři – proběhla. Co tedy bylo jejím skutečným důvodem? O pokusu naplnit původní poslání komise se nic, ale opravdu nic nedočteme.

Policejní prezident Tomáš Tuhý • Autor: Milan Jaroš
Policejní prezident Tomáš Tuhý • Autor: Milan Jaroš

Komisaři říkají, že reforma (reorganizace) se dala loni v červnu zastavit. Kdyby některý z ministrů podal oficiální podnět vládě k projednání kroku policejního vedení. Podle komisařů ho nedal nikdo. Ani ministři Andrej Babiš nebo Robert Pelikán z ANO, kteří policejní krok tehdy ostře kritizovali. Takže podle komisařů předváděli politici několik týdnů divadlo, ale to, co mohlo reformu zastavit, nikdo neudělal.

Komisaři se samozřejmě zabývají i rolí policejního prezidenta Tuhého. Tedy podezřením olomouckých státních zástupců, že policejní prezident měl na reformě osobní zájem. S tím, že Tuhý byl prověřován, že mohl stát za únikem informací z vyšetřování velkého případu před spuštěním policejní akce. Komisaři na jednu stranu tvrdí, že Tuhý byl zbaven podezření, že se nějak podílel na úniku informací, na druhou stranu připouštějí, že nebylo uspokojivě vysvětleno, jak se na zmiňovaném úniku podílely telefony příbuzných Tomáše Tuhého, z nichž se prokazatelně (především přes Whats App) komunikovalo s podezřelými z firmy Tesco SW. Navíc i v této kauze probíhá stále vyšetřování a role policejního prezidenta je stále stejně nevysvětlená jako před osmi měsíci.

A kde je Robert Šlachta, který tvrdil, že reorganizace proběhla hlavně proto, aby byl odstraněn coby jako muž nepohodlný mnoha šíbrům a zločincům? Komisaři konstatují, že prověřování takového podezření zmařil sám Šlachta, tím, že odešel od policie. Nebylo potom možné zjistit, nakolik by jej reorganizace zasáhla, nakolik by jej odstavila. To je vskutku šalamounské zjištění.

S odstupem a s chladnými hlavami lze konstatovat, že policejní reforma – ale i reakce Roberta Šlachty anebo olomouckých státních zástupců – bude patřit mezi nejtrapnější bezpečnostní události posledních pěti let. Její skutečný dosah ovšem zjistíme až tak za rok nebo za dva. Policejní vyšetřování zásadních případů trvá dlouho; dva roky nejsou žádnou zvlášť dlouhou dobou, takže příští rok na jaře budeme moci začít zvažovat, co nového začali detektivové z reformované jednotky vyšetřovat. Policejní výsledky, o nichž se dozvídáme od chvíle reorganizace, mají totiž kořeny hluboko v době, kdy ještě sloužil Šlachta, nebo u celníků či finančáků, kteří policii předávají předvyšetřené ekonomické případy.

Uvidíme tedy za rok, říká pan Patizon, který se vrátil z delší stáže, má opět čas komentovat události a doufá, že to zjištění nebude tragické.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].