Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Tohle jsme zažili poprvé. Evropští poslanci si osahali moc Andreje Babiše

Kontrola je slabá a sytém nahrává velkým, hodnotí Česko členové výboru pro dotace

Předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeier a europoslanci Tomáš Zdechovský (vlevo) a Sándor Rónai v Praze představili svá zjištění ohledně údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše • Autor: ČTK
Předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeier a europoslanci Tomáš Zdechovský (vlevo) a Sándor Rónai v Praze představili svá zjištění ohledně údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše • Autor: ČTK

Andrej Babiš nazval dva české europoslance “vlastizrádci”. Ale to není to nejdůležitější, co by si čtenář měl odnést z několikadenní cesty členů výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu do Prahy, kteří tu na pozadí střetu zájmů českého premiéra zjišťovali odolnost systému na čerpání dotací ze strukturálních fondů.

Kdo čekal v pátek odpoledne banální závěrečnou tiskovku skupinky europoslanců, musel být překvapen. Šestice  politiků působila poměrně otřeseně. Nejen kvůli výhrůžkám fyzickou likvidací, kterým čelili na svých sociálních profilech čeští europoslanci Mikuláš Peksa (Piráti) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) už za účast v delegaci - a poté, co je Babiš nařkl z vlastizrádného chování (udělal to dvakrát, nejprve ve čtvrtek večer v televizi Prima, poté na vládní tiskové konferenci v pátek).

Předsedkyně delegace a výboru pro rozpočtovou kontrolu, německá lidovkyně Monika Hohlmeier, absolvovala desítky podobných cest a řekla, že výhrůžky tohoto typu zažila jenom dvakrát. Poprvé, když zástupci výboru odjeli na zjišťovací misi do Řecka po ekonomické krizi, a podruhé nyní v Česku.

Zahraniční politici zjevně očekávali něco úplně jiného, než čeho byli v Česku svědky. Monika Hohlmeier řekla, že si odnáší dva klíčové dojmy. Zaprvé, že systém předcházení a zjišťování konfliktu zájmů při čerpání evropských dotací je v zemi velmi slabý, nejasný a snadno obejitelný. “Jednotlivé procedury jsou navíc natolik komplikované, že na dotace dosáhnou jenom velcí hráči - velké farmy a velké podniky. Ti malí si nemůžou dovolit armádu právníků,” uvedla německá europoslankyně a dodala: “Nabyla jsem dojmu, že to není náhoda, nýbrž záměr.”

Její kolegyně, nizozemská sociální demokratka Lara Wolters, poté zmínila, že před cestou se europoslance snažila “řada lidí” od mise odradit, nicméně neuvedla, kdo koho přesně kontaktoval a s jakými argumenty. Následně pak byla rovněž znatelně překvapená tím, co v Česku uslyšela.

“Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu nám řekl, že premiér odmítá respektovat závěry jeho úřadu. Řekl mu, že absolutně nesouhlasí s tím, co šéf NKÚ říká a že nemá patent na rozum. Takový přístup premiéra vůči klíčové kontrolní instituci státu pro mě byla novinka,” dodala Holanďanka. Narážela tím na loňskou přestřelku mezi Babišem a šéfem NKÚ Miloslavem Kalou, kdy Kalův úřad hodnotil jednu vládní strategii a vydal zprávu, že státní správa selhává, protože nedokáže dostatečně reagovat na změny ve společnosti. Babiš to kritizoval a vzkázal mu výše uvedené.

Označení, že něco zažila v Česku “poprvé”, pak ještě padlo několikrát i z úst Moniky Hohlmeier - mimo jiné ve chvíli, kdy citovala odpověď Andreje Babiše, který odmítl schůzku s europoslanci s tím, že není součástí managementu fondů, a tudíž ke schůzce nevidí důvod. Otrlejší maďarský europoslanec Sándor Rónai k tomu stručně poznamenal, že si všiml “určitých podobností mezi Orbánem a Babišem”.

Evropští poslanci sem nejeli zkoumat audity, které proti Andreji Babišovi vede Evropská komise, a jejich zjištění obsah auditů ani nijak neovlivní (ten první je už ostatně hotov). Členové výboru pro rozpočtovou kontrolu standardně jezdí do členských států ověřovat korektnost čerpání evropských peněz, protože kvůli tomu byl výbor ustaven - a je to Evropský parlament, kdo upravuje a schvaluje evropský rozpočet, na kterém se shodnou šéfové států a vlád.

A tady se zjevně rýsuje pro Česko a obecně pro příjemce dotací problém. Dosud si evropští poslanci mohli většinově myslet, že kauzy českého premiéra jsou výjimkou v jinak zdravém prostředí. Že “systém Orbán”, který prochází celým Maďarskem, se Prahy zatím netýká.  Česko není evropskými institucemi popotahováno kvůli právnímu státu, není tu nic jako “systém Babiš”. Ale teď se čtveřice poslanců vrací do Bruselu a do svých domovských států se zprávou, že to tak není. Že “systém Babiš” existuje.

Poslanci připraví zprávu ze své cesty, výbor ji projedná a na základě toho doporučí celému europarlamentu, jak by měl postupovat při schvalování nového unijního rozpočtu, který se právě dojednává. Nálada zpřísnit podmínky pro čerpání dotací a neživit jimi “východoevropské oligarchy” byla v europarlamentu patrná už předtím. A pražská návštěva ji jen stvrdí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].