Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Superúterý: Joe Biden je zpět, revoluční vlna Bernieho Sanderse se zlomila

Nepopulističtí demokraté překročili vlastní stín a mají svého středového kandidáta

Joe Biden v Los Angeles • Autor: AP, Marcio Jose Sanchez
Joe Biden v Los Angeles • Autor: AP, Marcio Jose Sanchez

Joe Biden se vrátil - a ve velkém stylu. Dokonce je opět považován za favorita demokratických primárek a má na kontě největší počet delegátů. Demokraté se tak na poslední chvíli dokázali sjednotit na středovém kandidátovi, což je něco, co se před čtyřmi lety nepodařilo republikánům čelícím nástupu nacionalistického populisty Donalda Trumpa. „Revoluční vlna“ Bernieho Sanderse se naopak po počátečních úspěších zlomila a jako pěna se rozprskla po pobřeží - alespoň pro tuto chvíli. Zároveň jsme byli právě svědky, jak vyšla strategie bývalého newyorského starosty Michaela Bloomberga naprázdno. Jeho vlastní stamiliony dolarů vržené v podstatě neomezeně do plošné televizní a internetové kampaně neznamenaly automatický úspěch, demokraté dali přednost „klasickému“ politikovi v podobě Joe Bidena.

Takový je zatím zhruba souhrn nejdůležitějších poznatků ze série demokratických primárek přezdívané „Supertuesday“ (superúterý), jelikož se k tomuto datu stranické volby konají hned ve čtrnácti mnohdy velkých státech a nejvíce se tak blíží skutečnému celoamerickému volebnímu klání. Zároveň ještě hlasují demokratičtí stoupenci žijící v zahraničí, a ve hře je tak zhruba třetina všech delegátů, již později rozhodnou o soupeři Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách. Podrobné výsledky ještě nejsou úplně dopočítané, základní obrysy jsou nicméně jasné: bývalý viceprezident Biden zvítězil v deseti státech, byť v Maine to ještě není úplně jisté, kandidát levicového křídla strany Bernie Sanders ve čtyřech včetně velké a na delegáty bohaté Kalifornie (zde se hlasy do červencové konference rozdělují proporčně. V každém případě jsme byli právě svědky jednoho z největších politických zmrtvýchvstání, jaké si v americké politice kdo pamatuje.

Joe Biden vypadal po první sérii primárek téměř beznadějně, Bernie Sanders se svým radikalismem naopak jako rozjetý vlak. V Nevadě do svých řad poprvé přilákal voliče pohybující se obvykle mimo jeho „revoluční“ bublinu většinou mladých bílých stoupenců, ale pak přišla studená sprcha v podobě drtivé prohry v Jižní Karolíně. Tam situaci zcela zvrátili tamní afroameričtí voliči, mezi nimiž má Biden tradiční a letitou podporu. V debatě před Jižní Karolínou centrističtí kandidáti přestali poprvé útočit jeden na druhého a pořádně proprali minulost „socialistického“ senátora z Vermontu - stejně jako pravděpodobnost, že bude cokoliv ze svých slibů schopen splnit.

Po jednoznačném vítězství Joea Bidena pak jeho středoví soupeři dokázali potlačit svá ega, Pete Buttigieg a Amy Klobuchar nejen odstoupili z kampaně, ale osobně a jednoznačně se postavili na stranu bývalého viceprezidenta. Ve hře zůstal už jen Michael Bloomberg a Elizabeth Warren, která ale na centristické voliče nemířila, aspoň donedávna. Bidena hlasitě podpořily také další známé postavy demokratické strany a výsledek se skutečně dostavil: středoví voliči se po dlouhých měsících zjevně rozhodli pro svého kandidáta.

Nikdo samozřejmě neví, jak všechno nakonec dopadne. Souboj se u demokratů s největší pravděpodobností redukuje na klání Biden vs. Sanders a Bloombergova kandidatura v tomto smyslu ztratila smysl; kdo si ale v letošní sezoně troufne vyloučit další kotrmelec? Pokud nepřijde, situace se začne podobat demokratickým primárkám v roce 2016, kdy Sanders se svým radikálním křídlem sice neměli po „supertuesday“ dost hlasů na úplné vítězství, ale bojovali až do hořkého konce, přičemž 10–15  procent Sandersových voličů pak podle průzkumů ve volbách hodilo svůj hlas Donaldu Trumpovi. Současný prezident jim ostatně nadbíhá již nyní, když se je každodenně snaží přesvědčit, že demokratický establishment jejich favoritovi vítězství „ukradl“ a že je stejně všechno „cinknuté“.

Nepopulističtí demokraté každopádně v úterý překročili svůj stín, když se jim podařilo překonat prokletí vlastní roztříštěnosti. Nebýt toho, mohlo být dnes už prakticky rozhodnuto.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].