Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika, Společnost

Stíhání kluka z Motoinvestu skončilo aneb 20 let s Pavlem Tykačem

Když peníze ležely na chodníku, stačilo je zvednout

Pavel Tykač • Autor: Ludvík Hradilek
Pavel Tykač • Autor: Ludvík Hradilek

Peníze ležely na chodníku, stačilo je zvednout. Tuhle větu o privatizaci pronesl v roce 1995 František Chobot, dnes Bušek. Muž, který je spojen se začátky Pavla Tykače, muž, který před třemi lety proti Tykačovi svědčil, že podvodně vyvedl z podniku, který ovládal, 1,2 miliardy korun a muž, který zase tuto výpověď odvolal. Policie tak na sklonku roku 2015 zastavila stíhání Pavla Tykače, které se s přerušením táhlo od roku 1998.

Tehdy to byla jedna z nejsledovanějších tuzemských kauz. Mladí hoši ze skupiny, která si říkala Motoinvest a která byla premiérem Václavem Klausem považovaná za ty správné ekonomické štiky v českém rybníku, převedli peníze z CS fondů složitě někam a všechny indicie a důkazy naznačovaly, že to někam byly jejich kapsy. Policie teď definitivně řekla, že nebyly. Vlak už přes to nejede. Jde o definitivní konec vyšetřování.

Autor blogu tehdy o kauze CS fondy psal (otevřel ji jeho kolega z Respektu Jan Macháček). Psal také o dalších obchodech Motoinvestu, o tunelování bank, které byly nějak personálně a finančně propojeny s kluky z Motoinvestu, o vyšetřování tunelů policií. Psal o Pavlu Tykačovi, který se stal ve vládě Miloše Zemana poradcem ministra financí Ivo Svobody, mimochodem muže, na přelomu století odsouzeného do vězení za podvod. Byla to divoká doba.

Pavel Tykač je podle časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem. Jeho jmění odhadl na 26,4 miliardy korun • Autor: HN, Martin Svozílek
Pavel Tykač je podle časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem. Jeho jmění odhadl na 26,4 miliardy korun • Autor: HN, Martin Svozílek

V dalším desetiletí se stal Pavel Tykač uhlobaronem, spolumajitelem slavné Mostecké uhelné, jejíž privatizátoři byli nedávno ve Švýcarsku – zatím nepravomocně – odsouzeni k poměrně vysokým trestům vězení za to, že Mosteckou uhelnou při privatizaci vlastně ukradli. Pavel Tykač neměl se zmíněnou privatizací nic společného - snad jen to, že se privatizace státní firmy rozjela v době, kdy byl poradcem ministra financí, ale férově dodejme, že o ministr privatizaci nerozhodoval.

Dnes patří Pavel Tykač mezi nejbohatší Čechy, jeho majetek se odhaduje na třicet miliard korun a jeho doly mají zakázky na čtyřicet let dopředu od svého hlavního odběratele, společnosti ČEZ. Někdejší mladá štika dospěla k úspěchu, který kalilo jen trestní stíhání. František Chobot v roce 2012 na policii popsal, jak „celý podvod proběhl“, protože „on se ho také účastnil“. Bušek už nemohl být stíhán, v jeho případě byla věc promlčena a mohl říkat, co chtěl.  Pavel Tykač tehdy upozorňoval, že se jej Chobot/Bušek snaží svou výpovědí vydírat.

Chobot pak vše odvolal. Jeho výpověď na policii se stala nepoužitelnou, protože Nejvyšší soud rozhodl, že nemá patřičné právní náležitosti. Vrchní státní zastupitelství přiznalo, že nemá proti Tykačovi žádné důkazy, a spis skončil definitivně v archivu.

Autor blogu a mnoha článků o Pavlu Tykačovi – které tomuto muži nikdy nelichotily - musí konstatovat, že zvítězila spravedlnost. Jen je trochu jiná, mnohem komplikovanější a složitější, než si představoval v roce 1995, kdy vedl interview s Chobotem/Buškem o penězích, které ležely na ulicích a daly se při privatizaci bez potíží zvednout a strčit do kapsy.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].