Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Společnost

Smí se ženy kritizovat?

Google propustil zaměstnance, který „dostával ženy pod tlak“

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Společnost Google se rozhodla propustit zaměstnance za to, že sepsal svého druhu manifest, ve kterém popisoval, že ženy mají horší předpoklady pro některé druhy (technických) zaměstnání a vyhýbají se úkolům, kde je vyšší stres. Google usoudil, že je to proti firemním pravidlům, a muže, který prý chtěl jen rozběhnout debatu, vyhodil. A to je velká chyba.

Pochopitelně platí, že je věcí Googlu, jaká pravidla si „doma“ nastavuje -  ale pokud dáme případu širší společenský rozměr, pak tento krok ublíží původnímu cíli firmy, tedy snaze vytvářet rovnocenné prostředí.

Propuštěný muž James Damore sepsal příspěvek, o kterém si každý může myslet, co chce. Nikdo není nucen souhlasit, nikdo není tlačen k tomu, aby ho vyvracel. James Damore neměl pravomoc, ve které by mohl zvýhodňovat muže na úkor žen, a nejsou svědectví, že by se k ženám choval jakkoli předpojatě.

Podle článku The New York Times se zdá, že firma přistoupila k výpovědi poté, co si začaly ženy stěžovat, že v takové firmě, kde se tohle smí tvrdit, nebudou pracovat. Představitelé Googlu zase připomínali, že nemohou dovolit vytvářet prostředí, kde se bude nějaká skupina zaměstnanců cítit pod tlakem, že musí bezdůvodně dokazovat, že nějaký úkol zvládne.

Jestli to firma myslí vážně, pak by to ovšem dosvědčovalo, že James Damore měl pravdu v tom, že ženy jsou náchylnější ke stresu - a že s ním sám Google souhlasí navzdory slovům o rovnoprávnosti. Přece není možné, aby jeden zaměstnanec v tak gigantické firmě vytvořil u ostatních kolegyň pocit „oběti“. V anglosaském světě je snaha o rovnost příležitostí příkladná, ale má ji garantovat vedení firmy a podporovat nastavená pravidla. Nic nás nicméně neochrání před faktem, že kolem nás budou pracovat lidé s jinými názory.

Ženy nejsou slabší pohlaví, jak se s oblibou říká. Pana Damora mohly ignorovat, mohly se s ním o tom pobavit, mohly vyvolat firemní diskusi, ale výpověď je to nejhorší možné řešení. Právě proto, že potvrzuje stereotypy o slabých ženách a z kloubů vymknuté politické korektnosti.

Americká firemní a akademická kultura (i když si to rádi namlouváme, tohle se nás opravdu netýká) v posledních letech stále častěji vykazuje nesmyslnou úzkost před některými tématy. Vždycky je však lepší reagovat na slušně formulované názory slušně formulovanou odpovědí, nikoli výpovědí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].