Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Nový šéf Senátu chce hájit svobodu občanů

Křeslo získal přesvědčivě Miloš Vystrčil z ODS

Miloš Vystrčil na kongresu ODS • Autor: ČTK
Miloš Vystrčil na kongresu ODS • Autor: ČTK

Dá se říct, že nový předseda Senátu Miloš Vystrčil má ukázkovou politickou kariéru. Ve straně je skoro třicet let, jeho první větší funkcí bylo starostování města Telč, pak se stal hejtmanem Kraje Vysočina, před deseti lety senátorem, v roce 2014 byl zvolen místopředsedou ODS, stal se šéfem senátního klubu ODS - a nyní předsedou horní komory Parlamentu. Cesta z komunální politiky na vrchol té celostátní, jak má být.

To ale mluvíme o formální stránce jeho kariéry; pokud jde o tu myšlenkovou, není se úplně o co opřít. Vystrčil je velmi uvážlivým řečníkem ve smyslu „kouření v restauracích bych nezakázal, ale zvýšil bych tlak na kuřáky, aby se omezili“. Liberálněji laděné občany asi potěšil celkem aktivním angažmá při vypracování senátní ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana, jiné zase třeba iniciací loňské výstavy v Senátu nazvané Tváře undergroundu, tedy připomínkou odporu svobodomyslných nonkonformistů proti komunistickému režimu.

Jeho zvolení ovšem provází spíše vlažný mediální zájem. Za prvé se vítězství čekalo, za druhé je zvolen zatím pouze na deset měsíců, na podzim se konají senátní volby, jejichž výsledek může znamenat zásadní přeskupení sil. Je tedy jakýmsi udržovacím šéfem, který by měl možná nějak naplnit odkaz toho předchozího – Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel.

V tom smyslu padá nejčastěji otázka, zda jako nástupce Jaroslava Kubery přijme pozvání na oficiální cestu na Tchaj-wan. Jeho předchůdce kvůli svému rozhodnutí čelil velkému tlaku čínské diplomacie a jejího hlavního ideového protagonisty v Česku – prezidenta Miloše Zemana. Kubera přesto rozhodnutí jet nezměnil.

Tak trochu osudově je k tomu předurčen i nový šéf Senátu. Byl zvolen v den, kdy Aktuálně.cz zveřejnilo dopis čínské diplomacie, že v případě Kuberovy cesty pocítí odvetu Pekingu české firmy podnikající v Číně. Navíc ho provázel přípis prezidentské kanceláře, že by měl Jaroslav Kubera brát tyto výhrůžky vážně. Miloš Vystrčil se při své kandidatuře k otázce zda pojede, či ne nevyjádřil, ve své řeči však zdůraznil, že je zastáncem svobody občanů. Po zvolení si vybral v odpovědi na otázku, jak se rozhodne, svou oblíbenou cestu – opatrnost. „Návštěvě Tchaj-wanu se nebráním, ale ještě se poradím,“ řekl Vystrčil.

Miloš Vystrčil se dostal do čela demokraticky naladěné parlamentní horní komory a nedá se předpokládat, že by na tom cokoli změnil. V ODS patří spíše k umírněným politikům a je otevřen liberálním tématům. Bude možná výraznější protiváhou zájmů Hradu a vlády než jeho konzervativní předchůdce, který souzněl v některých zásadních tématech s Milošem Zemanem či Andrejem Babišem (třeba v pohledu na ekologii). Tak uvidíme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].