Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Justice je nezávislá a funguje

Babiš však pořád nepochopil, že nejde o něj, nýbrž o stát

Premiér Andrej Babiš na schůzi vlády • Autor: ČTK
Premiér Andrej Babiš na schůzi vlády • Autor: ČTK

Trestní stíhání premiéra je vážná věc a nemělo by skončit málo srozumitelným, později vysmívaným rozhodnutím státního zástupce, který ve své kanceláři za zavřenými dveřmi dospěl k názoru, že se trestný čin nestal. Takový případ by měl dospět k soudu - a tam ať se rozhodne.

Pokud tahle premisa, jež mnohokrát zaznívala po zářijovém rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha, platí, pak je dobře, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Šarochovo rozhodnutí změnil a stíhání Andreje Babiše obnovil. Veřejnost dostala důkaz, že soukolí nezávislé justice navzdory občasnému skřípání funguje. A Babiš dostal šanci, že se bude moct veřejně obhájit před soudem.

Na české politice leží případ Čapí hnízdo jako těžká deka, a to z mnoha důvodů včetně podivné upatlanosti. Padesát milionů korun, které Babišova farma dostala jako dotaci, nejsou ve velkém byznysu zrovna působivou částkou, přesto Babišovi stály za to, aby se pustil do trapného triku (možná i podvodu) a vydával část svého holdingu za malou firmu.

Zajímavější než peníze jsou proto z hlediska politiky  okolnosti, jak se celá věc semlela, zvlášť když je pod tím vším podepsán premiér Česka. Mnozí věc bagatelizují, že v byznysu jsou podobné triky běžné. Taková výmluva je ale pro podstatnou část veřejnosti slabou útěchou, když navíc majitel Čapího hnízda místo studu a pokory kropí své okolí řečmi o spiknutí a kampani.

Pro středeční rozhodnutí je také podstatné, že jej učinil Pavel Zeman. V jeho osobě vstoupil na scénu nejvyšší státní zástupce, který ani po devíti letech neztratil nic z vysokého kreditu neúplatného justičního činovníka. Drží si odstup od politiků a není těžké uvěřit, že mu na srdci leží nezávislost spravedlnosti. Na zdejší poměry působí nezvykle důvěryhodně, když říká, že si poctivě prostudoval vyšetřovací spis a posoudil všechny podstatné argumenty.

Všechno chce hned

To platí bez ohledu na to, že případ sám bude sotva patřit do výkladní skříně tuzemské justice. Vzhledem k politické výbušnosti se řešil poměrně dlouho a především byl zahrán do autu pomocí chatrného vysvětlení dozorujícího státního zástupce Šarocha, že i velká firma může být za jistých okolností malá, a dosáhnout tak na dotace, které jsou zjevně určené pro zcela jiné žadatele, než je Agrofert. Zásah Pavla Zemana by tedy měl vést minimálně k tomu, že veřejnost dostane lepší vysvětlení - ať už se bude případ vyvíjet tím či oním směrem.

Možná i “vyšetřovaný” si leccos z těchto souvislostí uvědomuje. Krátce po vyhlášení Babiš prohlásil, že odmítne případnou abolici prezidenta, bude čelit vyšetřování a dál trvat na své nevině. Po slovní agresivitě, jíž dosud Babiš veřejný prostor zásoboval, to zní jako závan z vyšší civilizace, jakkoliv za tím může být hlavně velké politické sebevědomí předsedy ANO.

Skutečným civilizačním projevem by ovšem bylo ještě něco: pokud by vzal konečně trestní stíhání vážně, přiznal, že spolu s nepříznivým auditem Evropské komise zatěžuje Českou republiku a komplikuje vedení vlády. I když to Babiš slyší nerad: předáci opozice mají pravdu. Politik, kterému jde o poctivou správě země, by projevil respekt k justici a přenechal řízení kabinetu někomu ze svých stranických kolegů.

Už nežijeme pod Husákem, po vyřešení případu se může Babiš vrátit v ještě větší síle, než má dnes. Jenže on chce všechno hned a utvrzuje se v přesvědčení, že vzdát se moci rovná se přiznat zločin. Proto má dál Česko pod jeho vedením blíž k Ukrajině než Německu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].