Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Jak si nezvolit vládu

Vyhrát světový závod v očkování se cení, ale k triumfu ve volbách to stačit nemusí

Benjamin Netanjahu • Autor: REUTERS
Benjamin Netanjahu • Autor: REUTERS

Vůči státu, kde poslední čtvery volby skončily remízou, je třeba být s gratulacemi opatrný - a Andrej Babiš byl. Ve středu sice svému oblíbenci Benjaminu Netanjahuovi na dálku gratuloval, ale pouze k vítězství jeho strany Likud, nikoliv obecně k vítězství ve volbách, jak se to obvykle dělá. Úspěch Likudu ale Netanjahua sám o sobě těžko rozveselí. I víc než dva dny od voleb totiž stále čeká, jestli se opět velmi těsný výsledek přikloní na jeho stranu.

Není divu, že Babiše a Netanjahua k sobě poutají značné sympatie. Mají totiž leccos společného. Netanjahu se i po patnácti letech v premiérském úřadu těší velké podpoře veřejnosti. Jeho Likud proto získal jasně nejvíc hlasů a třicet křesel ve 120členném Knesetu. Zároveň ale Netanjahu potřebuje koaliční partnery a jako velmi kontroverzní postava si jich nedokáže na značně rozdrobené politické scéně zajišťovat dostatek.

Bezprecedentní neschopnost Izraele zformovat většinovou vládu (menšinové kabinety nemají v zemi tradici) přitom v posledních letech nesouvisela ani tak s programovými neshodami. Izraelská levice a pravice samozřejmě mají odlišné postoje, především ve vztahu k okolním arabským státům a hlavně k Palestincům. Kvůli tomu se však vytvoření vlád neblokuje. Hlavní překážkou je právě osoba Benjamina Netanjahua.

I část malých pravicových  stran se zdráhá vstoupit s ním do vlády kvůli jeho probíhajícími trestnímu stíhání, blížícímu se soudu, korupčních skandálům a silovému stylu vládnutí.

Proces se blíží

Benjamin Netanjahu se však stále ještě může stát premiérem, například pokud ho netradičně podpoří malé arabské strany, které se zatím nevyjádřily, zda se přikloní k levici, nebo k pravici. Otevřené je také rozhodnutí Avigdora Liebermana, který zastává pravicové postoje a už s Netanjahuem vládl. Vadí mu ale být ve vládě podporující ortodoxní židovskou komunitu.

Důležitější je proto Naftali Benet, předseda pravicové formace Židovský domov. Ten nyní sedí s Likudem ve vládě, ale před volbami neslíbil Netanjahuovi podporu, a někteří připouštějí, že by se mohl nově přiklonit i k levici. Ta by pak mohla zformovat vlastní vládu. A aby to nebylo tak jednoduché, své rozhodnutí mohou změnit i strany, které před hlasováním deklarovaly nechuť vládnout s Netanjahuem, a nově veterána exekutivy podpořit.

Deník Haaretz uvádí, že většina stran se také může dohodnout na schválení již delší čas zvažovaného zákona, který by zakázal trestně stíhané osobě vykonávat premiérský úřad. Tím by byl Netanjahu ze hry, čekal by ho soudní proces, možná i kriminál, a Izrael by se mohl chystat na své páté volby od jara 2019 bez něj.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].