Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Biden ve Varšavě: Diktátor Putin nemůže zůstat u moci

Projev amerického prezidenta znamená symbolický návrat Spojených států jako lídra Západu

Joe Biden • Autor: REUTERS
Joe Biden • Autor: REUTERS

Západ má lídra a má cíl. Už nejde o „pouhou“ solidaritu s Ukrajinou, dokonce ani „jenom“ o obranu území členským zemí NATO. Jsme dál, uprostřed bitvy o povahu budoucnosti. Válka na Ukrajině je „zkouškou naší doby“ v „desítky let dlouhém boji proti silám, jejichž cílem je zničit demokracii“. Nesmíme si nic nalhávat, není to na dny ani na měsíce, je to na roky.

„Je to úkol naší éry, úkol této generace.“ A rozhodně nejde o nějakou mírovou dohodu či kompromis, o vytlačení ruských vojsk z té či oné části Ukrajiny. Cíl je poprvé zcela jasný. Rusko nemůže dále fungovat s tímto diktátorským režimem. „For God’s sake, this man cannot remain in power!“ Proboha, tenhle člověk nemůže zůstat u moci! Myslí se samozřejmě Vladimir Putin. K pádu jeho režimu vyzývá a řady Západu šikuje americký prezident Joe Biden během sobotního projevu ve Varšavě.

Biden, na rozdíl od jiných amerických prezidentů, nemluvil o Putinovi vlídně či s pochopením nikdy. V parodii na George W. Bushe už dávno prohlásil, že „pohlédl tomuto muži (Putinovi) do očí a zjistil, že vůbec nemá duši“. Později ho veřejně označil za „vraha“ (killer). To bylo ještě před válkou. Od počátku ruských příprav na ukrajinskou agresi pak Biden nechodil okolo horké kaše, upozorňoval na všechno, co Putin chystá, dokonce do té míry, že to občas budilo výsměch.

V pátek, během setkání s americkými vojáky, označil Putina za „válečného zločince“. V sobotu na přímý dotaz během setkání s uprchlíky na varšavském stadionu popsal ruského vůdce jako „řezníka“. Západ se rozhodně od začátku krize nemusel obávat, že by americký prezident trpěl - na rozdíl od svého předchůdce - slabostí vůči k Putinovi, nebo že by v situaci nebyl dobře zorientovaný. Otázkou ale bylo, kam je ochoten zajít a do jaké míry se bude snažit válku na východním okraji Evropy popisovat jako boj celého Západu nebo celého demokratického světa.

Po nynějším projevu už žádné pochyby nejsou. Vystoupení bylo vyvrcholením třídenní burcující cesty po Evropě a zjevně ho tak vnímala i ruská protistrana. Biden odpoledne se sešel s polským prezidentem Dudou a během schůzky prohlásil, že Spojené státy považují svůj slib chránit členské země NATO za „svatosvatý závazek“. Krátce na to explodovaly pumy na předměstí Lvova na západě Ukrajiny, vlastně nepříliš daleko polské hranice.

Minimálně americká média to čtou jako ruský vzkaz a dramatické kulisy pro Bidenův projev. V něm označil lídr západního světa ruského prezidenta opakovaně za „diktátora“, boj s ním formuloval jako existenční zápas, Rusy ujistil, že zápas je veden s režimem, a nikoliv s nimi, a opakovaně přirovnával utrpení Ukrajinců k tomu, co zažili sami Rusové během 2. světové války.

Biden neslíbil okamžité řešení. Nic se zjevně nezměnilo ani na odhodlání nejít na Ukrajině do přímého vojenského střetu mezi jednotkami NATO a Ruska. Zároveň nemůže být pochyb o tom, že Amerika a s ní celé NATO dnes střet již jednoznačně formuluje jako - řekněme - dlouhodobou válku vedenou jinými prostředky. Ano, ekonomické sankce, dodávky zbraní Ukrajině, finanční podpora, otevřené hranice pro uprchlíky, v praxi většinou rodiny mužů, kteří bojují proti ruské armádě, informační podpora ze strany  tajných služeb. Ano, svým způsobem je to drsné, protože Ukrajina se proměnila v předpolí zápasu mezi Západem a despotickým ruským režimem. Biden na to odkázal - „sám jsem přišel o děti a vím, že nic z toho neutěší ty, kteří přišli o svou rodinu,“prohlásil.

Po prvních hektických týdnech konfliktu je nicméně dobrý a jasný popis situace velmi cenný. Spojené státy nebyly během prvního měsíce konfliktu úplně na prvním místě novinových titulků, částečně pochopitelně: konflikt se odehrává v Evropě a je po mnoha desetiletích evropského klidu natolik nečekaný a obrazy zkázy natolik obtížně uvěřitelné, že byl maximálně obtížné odtrhnout od nich na okamžik oči a promýšlet rozsah událostí hlouběji.

Biden se teď postavil přesně na místo, které zůstávalo prázdné, protože bez amerického prezidenta se Západ prostě neobejde. Takže ještě jednou: Západ vede existenční zápas s despotickým ruským režimem. Je to souboj o budoucnost, souboj o život ve svobodě a demokracii. Týká se celého Západu, bude to dlouhodobý boj a na to musíme být připraveni. Za hrůzy, které se na Ukrajině odehrávají, je osobně odpovědný diktátor Vladimir Putin. Cílem musí být odstranění jeho režimu.

Všichni víme, o co jde a v jakém světě chceme žít. Touha po svobodě je vnitřní energie, se kterou si despota usilující o budování jakéhosi impéria nikdy nemůže poradit. Jedna z nejsilnějších vět Bidenova projevu byla úplně jednoduchá: Nebojte se!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].