Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika, Redakce, Společnost

Babiš neumí Senát, ale Senát bude dál umět Babiše

Volby do horní komory parlamentu potvrdily posun politických nálad

Volební štáby STAN, 3. října; ilustrační foto • Autor: Profimedia
Volební štáby STAN, 3. října; ilustrační foto • Autor: Profimedia

Senátní volby potvrdily, že jsou specifickou disciplínou. Chvílemi se dokonce zdá, jako by se odehrávaly v jiné zemi. Ale nikoliv - ta země, kde najednou do zapomnění propadají kandidáti ANO, kde nefungují narychlo vytahovaní bubáci v podobě uprchlíků a kde na výsledkové listině umí zazářit političtí outsideři, je skutečně Česko. Země, kde premiér s pověstí politického šampióna najednou na povolebním vystoupení před novináři říká, že výsledky fakt ani nesleduje - tak smutně pro něj totiž dopadají.

Je až dojemné, jak Senát coby horní komora plní svůj účel. Kandidují do něj jiné typy lidí, chcete-li osobnosti, a voliči “jinak” volí. Díky tomu se Senát drží v pozici vyvažující ústavní instituce, která ani Zemanovi s Babišem při jejich síle nedovolí dělat si, co se jim zamane (třeba zrušit Senát). Tak tomu bude i nadále a ještě s větší silou. Skoro se naopak zdá, že by Senátu prospěla větší pestrost než ta, která se nyní ujme legislativní práce.

Naprosto totiž propadla levice. O komunistech ani nebudeme mluvit, z pohledu Senátu neexistují. Sociální demokracie obhajovala deset křesel, získala nula. Neuspěly ani jejich nejvýraznější osobnosti - dosud úctyhodní reprezentanti levicové politiky Jiří Dienstbier a Milan Štěch. V praxi to třeba znamená, že ČSSD ztratí nárok na vlastní senátní klub a opět o výrazný krok zmizí z politické scény. Nejstarší politická strana bude příští rok na podzim už opravdu bojovat o holé přežití, což vzhledem ke covidové lapálii bude docela fuška.

ANO obhajovalo dva mandáty a získá po těsném boji v Karviné jeden. Babiš to rád vysvětluje větou “Senát neumíme”, ale věc by si zasloužila podrobnější vysvětlení. Nemáme jej zatím ani my a zřejmě jde o celý vějíř důvodů: do autoritativně řízené strany už se osobnosti nehrnou, voliči skutečně politicky vyvažují, a pokud rozděluje Babiš českou společnost, mnozí pak logicky rádi volí proti němu. Možná také Babiš sklízí plody svého proslulého pohrdání Senátem, což je třeba zařadit mezi jeho největší politické chyby, protože Senát už dlouho umí Babiše.

Bez Šabatové

To souvisí s tím, že vítěze těchto voleb je třeba hledat (podobně jako před týdnem v krajích) v opozičním pelotonu. Bezesporu je to hnutí STAN -  obhajovali čtyři křesla, získali deset - a opět o trochu víc ožívající ODS, která obhajovala tři křesla a vyhrála jich pět. TOP 09 získala tři křesla, přitom neobhajovala žádné, a bude si moci založit vlastní senátní klub (k němu je třeba minimálně pět lidí), což se dlouhodobě strádající straně hodí.

Tato čísla ukazují důležitý posun. STAN se stává nejsilnější senátním uskupením a bude mít tedy nárok na předsedu. Z odchodu Miloše Vystrčila budou mít patrně radost na Pražském hradě a na čínské ambasádě, ale pokud na tento post nastoupí dosavadní místopředseda Jiří Růžička, tak radost nebude dlouhá. Růžička byl rovněž hrdým účastníkem slavné tchajwanské delegace.

Král hazardu Ivo Valenta oznamuje svůj vstup do senátorského klubu ODS, říjen 2018 • Autor: Milan Jaroš
Král hazardu Ivo Valenta oznamuje svůj vstup do senátorského klubu ODS, říjen 2018 • Autor: Milan Jaroš

Celá věc kolem volby předsedy ale zatím není jasná. Senátní klub STAN je poskládaný z vlastních členů, nestraníků, několika lidí z malých politických formací a TOP 09. Rozložení hlasů při volbě předsedy je tedy zatím poněkud nepřehledné.

Volby uměly mnohé překvapit i jinak. Ředitel knihovny Václava Havla Michael Žantovský, tedy jakýsi vyslanec pravdy a lásky, ztroskotal na bývalém kriminalistovi Václavu Láskovi, ovšem možná ne tak překvapivě. Václav Láska patří k výrazným senátorům a voliči jej za to v souboji se silným Žantovským zřejmě po zásluze odměnili. O kus dál, v Uherském Hradišti, zaplakal nad výsledkem muž, který má k pravdě a lásce spíš opačný vztah, neformální král města, vydavatel internetové špíny s názvem Parlamentní listy, podnikatel v hazardu, “neporazitelný” Ivo Valenta. Lidovecký starosta Starého Města Josef Bazala mu udělil politickou lekci a vyhrál rozdílem třídy.

Podobně drtivě porazila v Kladně pozoruhodná Pirátka, advokátka “chudých”, čtyřicetiletá matka pěti dětí Adéla Šípová veterána ODS Petra Bendla, kterému nepomohli ani uprchlíci a “nepřizpůsobiví”, jejichž “podporu” na Šípovou narychlo vytáhl. Úspěch Šípové mimochodem potvrzuje, že Piráti nepřestávají zásobovat českou politiku lidmi takříkajíc jiného typu - přece jen není zvykem, aby do vysoké politiky vstupovaly úspěšné mladé ženy vychovávající zároveň kupu dětí.

Na úkor zmíněného Milana Štěcha se do Senátu dostává Jaroslav Chalupský, rodák z Jindřichova Hradce delegovaný Svobodnými, který před volbami zaujal mimo jiné tvrzením, že se ještě nerozhodl, zda by Česko spíš nemělo vystoupit z EU. V Brně naopak neuspěla bývalá ombudsmanka, signatářka Charty 77 a výrazná postava disentu i porevolučních let Anna Šabatová.

I tak ale volby naznačují, že Senát se dál vyplatí sledovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].