Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Putin objevuje svoji sílu

Pokud Západ rychle nevystupňuje rétoriku a nezačne podnikat vojenské protitahy, bude toho litovat

Bratrská pomoc • Autor: Globe Media /  Reuters
Bratrská pomoc • Autor: Globe Media / Reuters

Takže ruská invaze na Ukrajinu? V rychlém vývoji událostí je obtížné cokoliv předvídat, v tuto chvíli tomu všechno nasvědčuje. Situace vypadá pro Ukrajinu, Evropskou unii a Západ celkově docela tristně. Putin během tří dnů opatrným našlapováním zjišťoval, jak je led silný a zda ho udrží. Vypadá to, že ano. Ozbrojenci v neznámých uniformách obsazující krymský parlament a sídlo prezidenta prošli bez větších problémů. Obsazení letišť stejným způsobem se rovněž obešlo bez konfliktu.

Západní reakce jsou nemastné neslané; lídři nejsilnější evropských zemí se podle všeho spokojí s ujištěním, že Putin nechce Ukrajinu rozlomit na kusy. Co to ale znamená? Jestliže si v tuto chvíli ruský prezident nechal horní komorou ruského parlamentu schválit vyslání vojsk na území sousedního suverénního státu, pak zřejmě to, že Ukrajina zůstane zachována celistvá pod vládou dosazenou ruskou armádou.

Zrekapitulujme si poslední vývoj. Členská země Rady bezpečnosti OSN právě bez přijetí rezoluce mezinárodního společenství zcela otevřeně rozjíždí invazi na území suverénního státu a porušuje tak základní ustanovení mezinárodního práva, na něž se mimochodem právě ona vždy velmi ráda odvolává. Rusové již několik dní systematicky lžou a obsazují Krym skrytě, krok po kroku, se stále větší odvahou. Když se nesetkají s odporem, podniknou odvážnější tah. V posledních hodinách již masky odložili úplně.

Jsme svědky nejhoršího možného vývoje. Když Putin před šesti lety obsazoval Gruzii, bylo to možné vzhledem k velikosti země vnímat jako konflikt, který nestojí Západu za přímý střet s Ruskem. Ukrajina je zcela jiná váhová kategorie. Evropa nenabízela demonstrantům nic víc než přitažlivost svobody a ekonomického úspěchu - a stačilo to k tomu, aby stoupenci integrace se Západem vyhnali proruského prezidenta. Když chce Putin Ukrajinu zpátky, potřebuje k tomu samopaly, tanky, stíhačky a speciální jednotky, což je kontrast, který je sám o sobě dosti výmluvný. Zároveň ruský prezident zjišťuje, že mu v takovém postoji nikdo nebrání.

Pokud Západ velmi rychle nevystupňuje rétoriku a nezačne podnikat vojenské protitahy, bude toho litovat. Představa, že si útočící Rusko vezme jen kousek a pak se zase všechno vrátí do nějaké nesnadné rovnováhy, je sice jako vždy lákavá, ale jako vždy se ukáže lichá. Putin právě objevuje svoji sílu. Možná bude sám překvapen, jak může být veliká a co všechno by se s ní dalo podniknout.

Online zpravodajství z Ukrajiny sledujte na iHned.cz.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].