Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

První krok, nebo prohra?

Spojené státy se překvapivě rychle dohodly s Ruskem na řešení krize okolo syrských chemických zbraní

Bašár Asad • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Bašár Asad • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Události okolo Sýrie se v posledních dnech vyvíjejí opravdu nečekaným tempem. Před týdnem jsme sledovali přípravy na útok Spojených států a Francie proti režimu prezidenta Asada. V úterý večer už bylo jasné, že se útok odkládá a nastupuje diplomacie. Když jsme v pátek dokončovali redakční komentář do tištěného vydání Respektu, probíhala v Ženevě jednání mezi ministry zahraničí USA a Ruska - a předpokládalo se, že vyjednávání budou zdlouhavá a divoká. V tuto chvíli je však dohoda o likvidaci syrských chemických zbraní na světě. 

Na celém jednání bylo podstatné především to, do jaké míry bude požadavek mezinárodního společenství vymahatelný a jaké sankce budou hrozit, pokud Sýrie s požadavky na předání chemických zbraní pod kontrolu OSN nebude souhlasit či je plnit. Kromě toho se Rusko a USA musely domluvit zhruba na tom, jestli vědí, jak velké množství chemikálií vlastně režim drží, kde je hledat a jak rychle akci provést. 

Ohledně množství i harmonogramu likvidace došlo k dohodě. Podle prvních hodnocení je tempo předání ambiciózní; inspektoři mají být na místě nejpozději na začátku listopadu a všechny zbraně by měly být předány nebo zničeny do poloviny příštího roku. To jsou tvrdé požadavky na hranici možného.

Druhou věcí je ovšem vymahatelnost. Všeobecně se předpokládalo, že Rusko nebude souhlasit s pohrůžkou přímým útokem a že na tomto bodě jednání s největší pravděpodobností zkrachují. Dohoda v tuto chvíli vypadá jako klasická “plichta” - v případě, že předávání zbraní nebude probíhat podle požadavků světových mocností, bude možné v Radě bezpečnosti OSN přijmout rezoluci legalizující ozbrojený zásah. 

Pro Moskvu je samo připuštění možnosti útoku poměrně průlomové; v textu je ovšem klička, která říká, že trest ze strany mezinárodního společenství musí odpovídat míře, do jaké Asadův režim odmítá spolupracovat. Ze strany Západu je to naopak ukrutně málo. Komplikace nastanou téměř jistě a následovat pak budou další vleklá jednání o tom, jak dál. Celá situace bude ještě dlouho nepřehledná a znovu a znovu se bude vynořovat otázka, jestli se Západ nenechal vlákat do pasti zdržovací taktiky. 

Vyjednávání Spojených států s Ruskem má však ještě jeden rozměr, a ten může vše rozhodnout. Ministři John Kerry a Sergej Lavrov dohodli, že do měsíce budou v Ženevě zahájeny mírové rozhovory o budoucím uspořádání Sýrie. To může být ve skutečnosti hlavním výsledkem celého dramatického obratu, jehož jsme v posledních dnech byli svědky. 

Vážně myšlená pohrůžka útoku na Sýrii již teď s největší pravděpodobností zabránila dalšímu vraždění chemickými zbraněmi. Válku v Sýrii ale může nakonec vyřešit pouze politická dohoda - a Spojené státy i Rusko k ní možná poprvé našli dostatečnou motivaci. Moskva si rozhodně nepřeje útok Západu; už proto, že by na něj těžko mohla reagovat jinak než silnými slovy. Západu se do zamotaného konfliktu vlastně příliš vstupovat nechce; veřejné mínění v Británii, Francii i Spojených státech válku odmítá. 

Pokud Rusko a Spojené státy našly společný diplomatický jazyk, může se před Sýrií otevírat šance na ukončení války, jakou by jí omezený letecký útok Západu nabízel jen stěží. A jak jsme viděli v několika posledních dnech, drama se může i nadále vyvíjet překvapivě rychle.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].