Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Nepohřbívejte ODS

Sociální demokraté jsou tak okouzleni sami sebou, že zapomněli na dávnou poučku: Nejde jen o to oslovit vlastní voliče, ale také o to, aby se neaktivizovali voliči konkurence.

Hra o volební hlasy • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Hra o volební hlasy • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

V Česku se nenajde výzkum preferencí, který by nezaznamenal drtivý pád popularity ODS. Podle výsledků STEM i CVVM má v preferencích ODS pouze kolem osmi procent. To se téměř blíží riziku smrti, přesto by bylo předčasné ODS pohřbívat.

V Česku totiž vzniklo cosi jako záchranné komando, které má občanské demokraty resuscitovat. Pro mnohé může být překvapivé, že se zrodilo uvnitř ČSSD a jejími členy jsou mimo jiné Jaroslav Foldyna či Jan Mládek, ale vlastně i všichni účastníci nedávného sjezdu strany.

ODS si zaslouží zamířit do opozice, kde by se mohla začít hledat.

Občanští demokraté jsou na dně naprosto zaslouženě. Strana mentálně pouze přežívá, nemá výrazné a zajímavé lídry. Pokud si někdo zvolí za prvního místopředsedu člověka, který prohrál téměř všechny volby a neumí říct aspoň jednu větu s nějakým obsahem (řeč je o Martinu Kubovi), nemůže u veřejnosti uspět. Zřejmě i vrátní ve Strakově akademii si už kladou otázku: Co tu ještě dělají? Takže ano, ODS si zaslouží zamířit do opozice, kde by se mohla začít hledat.

Jenže, pak se ČSSD, jistá už teď svou výhrou, rozhodne nezvolit do vedení svého nejpopulárnějšího politika Jiřího Dienstbiera. Navíc ho ještě veřejně napadá. Potom Mládek vykřikne myšlenku o živnostnících coby parazitech (kdo si ještě vzpomene, že to samé – byť slušněji - kdysi řekl i Drábek z TOP 09). K tomu ještě poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna prohlásí: „Hledejme naše Hugy Cháveze.“ Ano, myslí toho autoritáře, u jehož hrobu stáli čestnou stráž Mahmúd Ahmadínežád a  Alexander Lukašenko.

Jak si s tím poradí voliči pravice? Sociální demokraté jsou tak okouzleni sami sebou, že zapomněli na dávnou poučku: Nejde jen o to oslovit vlastní voliče, ale také o to, aby se neaktivizovali voliči konkurence. A na tom teď úspěšně pracuje. Sociální demokraté přece musí vědět, že pravicoví voliči nepřešli k nim, jsou jen momentálně naštvaní na své zástupce a pravděpodobně se nechystají k volbám. Tedy možná nechystali.

Může se totiž snadno stát, že stoupenci pravice si během voleb řeknou: „Jasně, pravice okrádá stát, ale levice se chystá okrást mě. Tak já k těm volbám nakonec půjdu.“ Neřešme teď, jestli je to pravda, nebo ne. O to nejde. Voliči se nerozhodují na základě analýzy, ale pocitů, vjemů.

Jestli se ČSSD bude chovat tak, jak se chová, potáhne ODS nahoru.

Kdyby ODS vyslechla zatím nesmělé hlasy uvnitř strany a udělala změny ve vedení (nebo aspoň něco vstřícného ke svým voličům) - do čela postavila dvojici Jiří Pospíšil a Miroslava Němcová, kteří patří mezi nejpopulárnější politiky v zemi, vše by mohlo být ve vteřině jinak. A kdo ví, ODS by možná hrála o vítězství ve volbách. Stačí si vzpomenout na dramaticky nízké preference ČSSD za Miloše Zemana a pak nečekané vítězství, když jej nahradil Vladimír Špidla. Ostatně i prezidentské volby ukázaly, že voliči se chovají spíše pocitově.

I když se to nezdá, do voleb je daleko. Vláda i opozice se ještě mohou dopustit mnoha chyb, které ovlivní výsledek voleb. Každopádně platí, že nic není jisté a jestli se ČSSD bude chovat tak, jak se chová, potáhne ODS nahoru. Ta by na to ale neměla spoléhat. Stačí se podívat na poslední parlamentní volby na Slovensku, kde ani víra v zázrak pravici nepomohla. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].